85 ülkede 'dijital yaşam kalitesi' ölçüldü

VPN sağlayıcısı Surfshark, toplam 85 ülkedeki 'dijital yaşam kalitesinin' ne durumda olduğunu gösteren bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına göre ev ve mobil internet bağlantıları için ne kadar çalışması gerektiği de ortaya çıktı.

85 ülkede 'dijital yaşam kalitesi' ölçüldü

Salgının da etkisiyle internetin iletişimin temel direği olduğu bir kez daha kanıtlandı. Ancak yeryüzündeki türlü eşitsizlikler, internete erişim ve genel anlamda internet kullanma tecrübesi konularında da kendini gösteriyor. 2020’de dünyada dijital yaşam kalitesinin ne durumda olduğunu inceleyen araştırmanın sonuçları yakın zamanda yayımlandı.

Dijital Yaşam Kalitesi rapruna göre; internet fiyatlarının uygunluğu, internet kalitesi, elektronik altyapı, elektronik güvenlik, elektronik hükûmet kriterleri dijital yaşam kalitemizi derinden etkiliyor.

85 ülkeyi kapsayan, 2020’de Dijital Yaşam Kalitesi konusunda yapılan araştırmanın en çarpıcı bulguları:

Araştırılan 85 ülkeden yüzde 75’inin internet kullanabilmek için küresel ortalamaya kıyasla daha fazla çalışması gerekiyor.

Küresel ortalamada, insanların en ucuz genişbant internet paketini ödemek için bile ayda 3 saat 48 dakika çalışması gerekiyor.

Küresel ölçekte, mobil internet genişbant internete kıyasla 23 kat daha ucuz.

Araştırmaya dahil edilen 85 ülke içinde Türkiye, dijital yaşam kalitesi açısından 44. sırada yer alıyor.

Avrupa Birliği ülkeleri, kişisel verileri koruma konusunda en başarılı ülkeler konumunda.

YAVAŞ İNTERNET EN PAHALISI OLDU

Rapora göre dünyanın en yavaş interneti Afrika kıtasında bulunuyor ve Afrika ülkeleri; aynı zamanda internete en çok para harcayan ülkelerin başında geliyor.

Bir aylık ev interneti için hangi ülke ne kadar çalışıyor?

Türkiye: 1 saat 55 dakika

Norveç: 1 saat 54 dakika

Çin: 40 dakika

ABD: 52 dakika çalışıyor

Nijerya’da yaşayanların Wi-Fi bağlantısına sahip bir aylık ev interneti hizmetine ulaşmaları için alabilmek için tam 34 saat çalışması gerekiyor; Kanada’da yaşayanlar aynı şey için sadece 7 dakika demek.

MOBİL İNTERNET İÇİN DURUM NE?

İsrail’de 17 saniye

Azerbaycan’da 19 saniye

Polonya’da 24 saniye

Türkiye’de 9 dakika

Yunanistan’da 43 dakika

Panama’da 44 dakika

Haberin başında da belirttiğimiz gibi mobil internet genişbant internete göre 23 kat daha ucuz. En ucuz 1 GB mobil interneti satın alabilmek için çalışılması gereken ortalama süre 10 dakika. Ancak bu süre ülkeden ülkeye değişiyor. Türkiye'de 1 GB mobil internet erişimi için ortalama 9 dakika çalışmak gerekiyor.


 

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2021, 22:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER