Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı resmen yurttaşla dalga geçti

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç'ın internet hızı ile ilgili yaptığı açıklamaya tepki yağdı. Kıraç, "İnternet yavaş değil, kullanıcılar yavaş interneti tercih ediyor" dedi.

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı resmen yurttaşla dalga geçti

Speedtest tarafından açıklanan verilere göre Türkiye, 28.74 Mbps sabit internet hızı ile en hızlı sabit internete sahip ülkeler arasında yüz ikinci sırada bulunuyor. Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, bu sorunu kullanıcılara bağladı. Kıraç, "İnternet yavaş değil, kullanıcılar yavaş interneti tercih ediyor" dedi.

Yeni Mesaj'a yaptığı açıklamalarda "Örneğin Almanya'da fiberleşme oranı yüzde 3.5, bizde ise yüzde 20. Polonya'da satılan tarifelerin yüzde 50'si 50 megabitin üstünde. Türkiye'de kullanıcılar düşük hızları tercih ediyor." ifadelerini kullanan Türk Telekom Genel Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı, sosyal medya kullanıcıları tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

Yusuf Kıraç, açıklamasının devamında "Bir de Avrupa'da hane başına 1.4 kişi, Türkiye'de ise 3.4 kişi düşüyor. Ciddi ortak kullanıcı var. Haliyle hız düşüyor. Dahası kapıda fiber var ancak apartmanların iç donanımı fiber internete uygun değil."  ifadelerini kullandı.

Türkiye genelindeki sorunların temel olarak hem altyapıdan hem de fiyatlardan kaynaklandığıbelirtiliyor. İnternet servis sağlayıcılarının internet hızına bağlı olarak ciddi oranlarda fiyat farkı istemesi ya da gerekli altyapıları sunmaması, bu durumun en büyük sebepleri arasında yer alıyor.

Kullanıcıların yaptığı testler doğrultusunda hesaplanan internet hızı sıralaması oldukça dikkat çekici görünüyor. Yapılan açıklamaya göre en hızlı sabit internet altyapısı 229.42 Mbps ile Singapur'da bulunuyor. En hızlı mobil internet altyapısı ise 145.03 Mbps ile Güney Kore'de yer alıyor.

Türkiye mobil internet hızında 36.79 Mbps ile 58. sırada yer alırken sabit internet hızında da 28.74 Mbps ile 102. sırada bulunuyor. Türkiye'nin sabit internet hızında geçen aya kıyas ile bir sıra düşüş yaşandığı aktarılırken, mobil internet hızında geçen aya kıyasla dört sıra düşüş yaşandığı belirtiliyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bilal temiz
Bilal temiz - 2 hafta Önce

Alt yapiniz saglam deil hizli internete nie para odesin millet. zaten pahali hizli internet

Fatih
Fatih - 2 hafta Önce

Fiyatlar kökleme uslü olunca vatandaş napsın fiber diyor 15 mbps 80 90 lira fiber amaç ne hızlı internet ve yüksek hızlar 100 mbpsnin üstünde paket yok niye korkuyonuz hızlı internet vermekten yoksa fazla hızlı verince trafik polisi cezamı yazıyo

Zariye Cengizoğlu
Zariye Cengizoğlu - 2 hafta Önce

2 ay önce ariza bildirimi yaptım kimse ilgilenmedi 2 aydır kullanamadığım internetin parasını ödüyorum türk telekomda hizmet sıfır!! Evine baglattiracak varsa tük telekomu önermiyorum sakın bağlatmayın pişman olursunuz

Yavuz
Yavuz - 2 hafta Önce

Türk Telekom çalışanıyım açıkcası evim de Türk net kullanıyorum bu çok bilmişe şunu sormak lazım ben Türk Telekom İnternetini evime 35 mbps alınca ama evime 3-10 mbps hız geldiği zaman bu da mı kullanıcı hatası ben satıcıyım ama insanlara satarken almayın diyesim geliyor hedefim olmasa 1 tane bile satmam türk Telekom İnterneti çünkü açıktır Türk Telekom insanları dolandırıyor.

Ceylanyaman
Ceylanyaman - 2 hafta Önce

Sorun kullanıcıdan kaynaklanmıyor.hem alt yapı eksik hemde fiyatlar yüksek .git gel ve arızalandı tuzu biberi .önce siz düzeltin vatandaş yorumunu yapsın

Mustafa üzüm
Mustafa üzüm - 2 hafta Önce

90 TL ye 100 megabit verdinde biz kullanmadikmi ........¶¶§.,......hi

Londra
Londra - 2 hafta Önce

En boktan internet turkiyede fiyat performans berbat Ukrayna bile burdan iyi cok çok

Sedat Özkan
Sedat Özkan - 2 hafta Önce

Türk Telekom Mecliste Torba pardon Çorba yasa gibi Bir Şifre sıkıntısını çözemeyen bir garip kurum


SIRADAKİ HABER