CNN Türk canlı yayınında skandal sözler

İçişleri Bakanlığı, Van, Diyarbakır ve Mardin belediyelerine sabah saatlerinde kayyım atadı. CNN Türk canlı yayına bağlanan güvenlik uzmanı Coşkun Başbuğ, “O bölgede oy sandığından çıkanı irade olarak görmemek gerekiyor, birçoğu baskı ve korkudan oy veriyor” sözleri ile kayyum kararını savundu.

Başbuğ, "Belediyelerin kazanıldığı seçimleri de endişeyle karşılıyorum. Konuşmamın başında vurgulamıştım, o bölgede görev yaptığım dönem olduğunu. Orada görev yaptığım dönemlerde bizim seçim süresince karşılaştığımız husus şu; oy sandığından çıkan sonuçları irade olarak görmemekte yarar var. Oradaki insanlarımızın birçoğu baskı ve korkudan, birçoğu da cehaletinden dolayı böyle sonuçlar çıktı seçim sonuçlarından. Oy pusulalarında her partinin farklı yeri olur. Oradaki halka, cahil insanlarımıza ‘Pusulayı vuracağı mühre ip bağlayıp bir ucunu pusulanın başına koy; diğerini de nerede bitiyorsa oraya vur mührünü’ diyen yapılar vardı. Zannetmeyin ki oradaki insanlarımız gerçekten sağlıklı bir değerlendirme yapıyor, sandığa yansıtıyor." ifadesini kullandı. 

'BU İNSANLARI AŞAĞILAMANIN BEDELİNİ ÖDEYECEKSİNİZ'

Esenyurt Kurucu Beledieye Başkanı CHP'li Gürbüz Çapan Başbuğ'un sözlerine Twitter hesabından tepki gösterdi. Çapan, "CNN Türk’te hırbonun birini çıkarmışlar güvenlik uzmanı sıfatıyla; “Diyarbakır’da, Van’da, Mardin’de insanların oyunu halk iradesi olarak görmemek gerek, cahil halk korkudan oy veriyor” diyor. Bu insanları aşağılamanın bedelini ödeyeceksiniz." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE