ABD'den Navalni uyarısı: Sorumlusu Rusya olur

Rusya’da hapishanede bulunan Rus muhalif Alexei Navalny’nin sağlık durumunun her geçen gün kötüleşmesi sebebiyle birçok ülke Rusya’ya karşı endişelerini dile getirirken ABD, Rusya’ya uyarıda bulundu.

ABD'den Navalni uyarısı: Sorumlusu Rusya olur

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rus muhalif Alexei Navalni'nin hapishanede ölmesinin "sonuçları" olacağı konusunda Rusya'yı uyardı. ABD Başkanı Joe Biden Navalni’nin tıbbi tedavisinin "tamamen haksız ve tamamen uygunsuz" olduğunu belirtirken Rusya'nın İngiltere Büyükelçisi ise Navalni'nin dikkat çekmeye çalıştığını hapishanede ölmesine izin verilmeyeceğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden Navalni’nin tıbbi tedavisinin "tamamen haksız ve tamamen uygunsuz" olduğunu belirtirken Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise, "Navalni ölürse sonuçları olacağını" ve Rusya'nın "uluslararası toplumdan sorumlu tutulacağını" söyledi.

Bununla birlikte İngiltere, Fransa, Almanya ve Avrupa Birliği de Rus muhalif Navalni’nin tedavisine ilişkin endişelerini dile getirdi.

Doktorları geçtiğimiz gün Alexei Navalni'nin akut sırt ağrısı ve bacak uyuşması şikayetleri sebebiyle tedavi gördüğünü ve acil tıbbi müdahale yapılmazsa "önümüzdeki birkaç gün içinde öleceğini" belirtmişti.

İngiltere: Dikkat çekmeye çalışıyor
Rusya'nın İngiltere Büyükelçisi ise Navalni'nin dikkat çekmeye çalıştığını hapishanede ölmesine izin verilmeyeceğini söyledi.

31 Mart'ta kendi sağlık ekibini görmesine izin verilmediği gerekçesiyle açıklık grevine başlayan Navalni’nin doktorları, son kan testi sonuçların her an böbrek yetmezliği ya da kalp krizi geçirebileceğini gösterdiğini belirtmişti.

YORUM EKLE