ABD yeni başkanını seçiyor...

ABD'de, Trump ile Demokratların adayı Biden'ın yarıştığı 59. başkanlık seçiminde oyların sayımına devam ediliyor. Tarihin en yüksek katılımlı seçimi olması beklenen seçimde, başkanının yanı sıra, Senato ve Temsilciler Meclisi üyeleri de belirlenecek.

ABD yeni başkanını seçiyor...

Donald Trump ve Joe Biden'ın Beyaz Saray'ı kazanmak için verdiği büyük yarışta son oylar kullanıldı. Alaska, Arizona, Georgia, Kuzey Carolina, Nevada ve Pensilvanya'dan gelecek sonuçlar bekleniyor.

Yarış anketlerin gösterdiğinden çok daha yakın geçse de, Biden; Michigan ve Wisconsin gibi iki kritik eyaletleri kazanarak rakibiyle arasındaki farkı açmaya başladı.

Biden, CNN projeksiyonlarına göre 253 Seçmenler Kurulu oyuna ulaştı ve 17 delege daha kazanması durumunda ABD'nin 46. Başkanı olacak.

Trump'ın Ohio ve Florida'yı tekrar kazanması seçimi ilk gecesinde tahmin edilmesi zor bir hale getirse de, 2016'da kazandığı Michigan ve Wisconsin'i  kaybetmesi tekrar seçilme umutlarını zora soktu. Biden, 2016 seçimlerinin Demokrat adayı Hillary Clinton'ın kazandığı bütün eyaletleri korumayı başardı.

2016'da Trump'ı 'salıncak eyaletler'de elde ettiği zaferler Oval Ofis'e taşımıştı. 

Oyların sayılmaya başladığı ilk saatlerde bir açıklama yaparak zafer ilan eden Donald Trump, kritik eyaletlerden seçim tahminleri gelmeye başladıktan sonra açıklamalarını “seçimde hile yapıldığı” yönünde değiştirdi.

Trump kampanyası, Wisconsin'de oyların yeniden sayılması; Pennsylvania'da ise oy sayımının durdurulması yönünde dava açtı.

Biden, bazı salıncak eyaletlerde farkı açmasının ardından Delaware'de podyuma çıkarak, "270 Seçmenler Kurulu oyuna ulaşacak kadar eyalet kazanacağımız açıkça görülüyor" dedi.

Wall Street Journal'ın verileri şöyle:

T24'ün aktardığına göre, ABD'nin seçim gününde yaşanan gelişmeler, Türkiye saatine göre şöyle:

06.50: Joe Biden, Delaware'de tartışmalı seçim sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Biden'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Henüz nihai bir zafer ilanımız yok ama rakamlar bize bunun net olduğunu söylüyor. Bu yarışı kazanacağız.

"Süreç devam ediyor. Amerika'nın dört bir yanında seçmenlerin desteğini almaktan çok büyük bir gurur duyuyorum. Dört yıl önce kaybettiğimiz ülkenin kalbini oluşturan eyaletlerde yeniden kazandık.

"Dünden beri olanlara bakın. Georgia'da yirmi dört saat önce gerideydik, şimdi öndeyiz ve o eyaleti kazanacağız. Yirmi dört saat önce Pennsylvania'da gerideydik ve Pennsylvania'yı kazanacağız. Arizona'da kazanıyoruz, Nevada'da kazanıyoruz ve aslında Nevada'da fark iki katına çıktı. Ulusal rakamlara bakın. Bu yarışı, arkamızdaki net bir çoğunlukla kazanacağız. 74 milyon Amerikalının oyunu aldık, bu ABD seçimler tarihindeki en yüksek sayı. Bu yarışı net bir çoğunlukla kazanacağız.

"Seçim oylarının sayılması çok yavaş ilerliyor. Ancak bunlar sadece rakamlar değil. Bunlar seçmenler. Bunlar temel vatandaşlık haklarını ve iradelerini gösteren insanların sesleri. Sizin oylarınızın hepsi sayılacak. Bunu durdurmak için ne kadar uğraştıkları umurumda değil. İnsanların sesleri duyulacak. ABD ilerlemeye devam edecek.

"Koronavirüs pandemisi daha da kötüleşiyor. Ekonomik toparlanma yavaşlıyor. Bir gün bu virüsü kontrol etmeye yönelik planımızı harekete geçireceğiz.

"Liderlerimizin görevi bu güçlü fikir ayrılıklarımızı bizi birleştirecek şekilde ortada buluşturmak, ulus için çalışmalı ve çatışma yerine sorunları çözmeye odaklanmak olmalı. Liderliğin ve siyasetçilerin görevi tüm vatandaşların haklarını iyileştirmek, bizi birleştirmek, düşman etmemektir.

"Kime oy verirseniz verin eminim ki 150 milyondan fazla seçmenin çoğu bu çatışmayı siyasetten atmak istediğimiz konusunda bizimle hem fikirdir. Öfkeyi ve şeytanlaştırmayı artık geçmişte bırakmamız gerekiyor.  Başkan olarak sorumluluğum tüm ülkeyi temsil etmek olacak. Geleceğimizi inşa etmek için çok büyük fırsata sahibiz."

06.16: Pennsylvania eyaletinin en büyük şehri Philadelphia'da, Biden ve Trump destekçilerinin toplandığı alanda bomba ihbarı yapıldı. Polis, oy sayım merkezi yakınlarındaki alanı boşalttı.

Yerel basına göre aynı kişi polisi iki kez arayarak bomba ihbarı yaptı. Ancak alanı boşalttıktan sonra arama yapan polis, bombaya rastlamadı.

Eyaletin en kalabalık, ABD'nin altıncı en kalabalık şehri olan Philadelphia'da oylar sayıldıkça oy farkı Joe Biden lehine açılıyor.

Açık alanda ruhsatlı silah taşımanın serbest olduğu eyalette, oyların sayıldığı merkezlerin yakınlarında büyük silahlar taşıyan Trump destekçileri de bekliyor. Philadelphia'da ise silah taşımak daha sıkı kurallara bağlı.

Bölge savcılığının açıklamasına göre, cuma günü oy sayım merkezlerinden birinin yakınlarında iki kişi yasadışı şekilde silah taşıdığı şekilde gözaltına alındı.

05.40: Biden, Pennsylvania'da farkı açmaya devam ediyor. Oyların çok büyük bir bölümünün açıldığı eyalette Biden, Trump'ın 27 bin 174 oy önünde bulunuyor. İşte Pennsylvania'da son durum:

Joe Biden: %49.6 - 3 milyon 334 bin 633
Donald Trump: %49.2 - 3 milyon 307 bin 459

Şu anda Biden, Trump'ın 213 Seçmenler Kurulu delegesine karşın, 253 delege oyuna sahip. İlerleyen saatlerde kesin sonuçların gelmesinin beklendiği Pennsylvania'da Biden kazanırsa, 270 seçim barajını aşıyor ve zaferini ilan ediyor.

05.27: CNN, Arizona'da Trump ve Biden arasındaki oy farkının 30 binin altına düştüğünü duyurdu. 

Biden, Arizona'da şu anda Biden'dan 29 bin 861 oy daha fazla almış durumda. Sayım sürüyor. 

CNN'in projeksiyonuna göre Arizona'da son durum şöyle:

Açılan sandık oranı: %95
Biden: %49.6 1 milyon 604 bin 67 oy
Trump: %48.6 1 milyon 574 bin 206 oy

05.00: CNN verilerine göre; oy sayımı bitmeyen 6 eyaletin 5'inde mevcut durum şöyle:

Pennsylvania (20 delege): Biden 21 bin 746 oy önde, sandıkların yüzde 96'sı açıldı

Georgia (16 delege): Biden 4020 oy önde, sandıkların yüzde 99'u açıldı

Nevada (6 delege): Biden 22 bin 657 oy önde, sandıkların yüzde 93'ü açıldı

Arizona (11 delege): Biden 36 bin 792 oy önde, sandıkların yüzde 94'ü açıldı

Kuzey Carolina (15 delege): Trump 76 bin 465 oy önde, sandıkların yüzde 98'i açıldı

04.33: CNN'e konuşan Arizona Eyalet Sekreteri Katie Hobbs, bugün ellerine ulaşan bazı oy pusulalarının sayımının hafta sonundan önce bitmeyeceğini söyledi.

"En doğru sonuca ulaşmak için dikkatle oy sayımına devam ettiklerini" belirten Hobbs'a, Başkan Trump'ın eyaletteki oy kullanımı ve sayımında hile yapıldığına yönelik iddiaları soruldu.

Hobbs, "Arizona'daki seçimde kesinlikle hiçbir şekilde usulsüzlük olmadı. Tersini iddia edenler ne söylediğini bilmiyor" yanıtını verdi.

04.17: ABD Yüksek Mahkemesi'nden Yargıç Samuel Alito, Pennsylvania eyalet makamlarına seçim gününden sonra gelen oy pusulalarını ayırma talimatı verirken, oy pusulaları sayılırsa ayrı olarak sayılacağını belirtti.

Pennsylvania Eyalet Sekreteri Kathy Boockvar, bugün 3 Kasım'dan sonra gelen tüm oy pusulalarının, seçim gününe kadar gelen oy pusulalarından ayrı tutulmasını emretmişti. Alito'nun kararı, Boockvar'ın kararını destekler nitelik taşıyor.

Boockvar, yaptığı açıklamada ayrılan oy pusulalarının seçim sonucunu etkilemeye yetecek kadar olmadığını da eklemişti.

04.14: CBS'e bilgi veren Biden'a yakın çalışan isimler, kameraların karşısına geçmesi beklenen Başkan adayının, açıklamada "zafer ilan etmeyeceğini ancak önceki açıklamalara göre daha fazla umut ve coşkuyla son duruma ait bilgi vereceğini" söyledi.

Biden, şimdilik kritik eyaletlerin çoğunda küçük bir farkla önde. Aradaki farkın Trump lehine değişebileceği ihtimalini değerlendiren danışmanları, Biden'a henüz zafer ilan etmemesi tavsiyesinde bulundu.

03.52: Seçimin sonucunu belirleyecek kilit eyaletlerde sayım işlemleri sürerken, yarışı çok az farkla önde götüren Joe Biden'ın yapmayı planladığı konuşmayı erteleyebileceği belirtildi.

CNN'e konuşan yetkililer, Biden'ın yapmayı planladığı açıklamayı erteleyebileceğini, sonuçların henüz kesinleşmemiş olmasına bağlı olarak bu yönde bir karar alınabileceğini aktardı.

03.30: Federal mahkeme, Trump'ın kampanyasının Nevada'da usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle oy sayımının durdurulması talebiye açtığı davayı reddetti.

Yargıç Andrew Gordon, iki saat süren duruşmanın ardından, oy pusulalarındaki imzaların incelenmesine ilişkin problemlerin 'eyalet yasalarını ilgilendiren konular olduğunu' ve 'eyalet mahkemeleri tarafından yorumlanması gerektiğini' belirtti.

02.41: Joe Biden'ın açıklama yapacağı saat TSİ 04.00 olarak açıklandı. Biden'ın yardımcıları, bunun bir zafer konuşması olacağına inandıklarını belirtmişti.

02.30: CNN'in açıkladığı son verilere göre Biden, oy pusulalarının yüzde 99'unun sayıldığı Georgia'da 4 bin 173'e çıkardı. 

Georgia'da sayılmayan yaklaşık 9 bin oy kaldı. Bu oyların tamamına yakınının askerlerin oyu olduğu tahmin ediliyor.

01.50: ABD Başkanı Trump, Twitter'da paylaştığı mesajında 'yasal işlemlere başlandığını söylerken', şu ifadeleri kullandı:

"Joe Biden haksız yere Başkanlık makamında hak talep etmemeli. Ben de bunu iddia edebilirdim. Yasal süreç daha yeni başlıyor!"

01.28: CBS'e göre, bugün Beyaz Saray'da kasvetli bir hava var. Kanala konuşan Beyaz Saray çalışanları ve Trump yönetimi yetkilileri, Başkan'ın bazı yardımcılarının ve yakın çevresindeki çalışma arkadaşlarının bugün Beyaz Saray'a gitmediğini söyledi.

BBC Muhabiri Tara McKelvey de, "Birçok masa boş. Bina ürkütücü. Bazı çalışanlar Beyaz Saray'ın dışına çıkarak cep telefonlarında özel konuşmalar yapıyor ya da bahçede yürüyor" dedi.

Trump, günün bir kısmını çalışma odası olan Oval Ofis'te geçirdi. Yanında olan yardımcıları, bugün de Trump'ın kameralar önüne geçerek bir açıklama yapabileceğini söyledi. Açıklama yapma ihtimali, Biden'ın açıklama yapması durumunda yükselecek.

00.53: Cumhuriyetçi Parti, Pennsylvania'daki oy sayımının durdurulması için Yüksek Mahkeme'ye başvurdu.

3 Kasım'dan sonra seçim merkezlerine ulaşan posta oylarının sayılmaması için Yüksek Mahkeme'ye başvuran Cumhuriyetçi Parti, daha önce eyalet mahkemesi tarafından alınan "6 Kasım'a kadar ulaşan posta oyları sayılır" şeklindeki kararın geçersiz sayılmasını istiyor.

Pennsylvania'da oyların yüzde 96'sı sayılmış durumda ve Biden, Trump karşısında 13 binden fazla oyla yarışı önde götürüyor.

00.46: Arizona'da yetkililerin tahminlerine göre 250 bin ila 270 bin arasında sayılmamış oy pusulası kaldı.

CNN'den Anderson Cooper'a konuşan yetkililer, bu oy pusulalarının 137 bininin Maricopa'da (Biden'ın az farkla önde olduğu bölge) olduğunu ve bu gece daha fazla sonucun açıklanmasıyla bu sayının 100 binin altına düşeceğini söyledi.

Sayımın hafta sonu da devam etmesi beklenirken, posta yoluyla gönderilen oylar haricinde sayımın hemen hemen tamamlandığı belirtildi. Öte yandan diğer bölgelerde de 80 bine yakın sayılmamış oy olduğu aktarıldı.

00.37: Kongre yarışında Temsilciler Meclisi'nde Demokratların avantajı sürerken, Senato'da yarış başa baş devam ediyor.

AP'nin verilerine göre, Temsilciler Meclisi seçimlerinde şu ana kadar Demokratlar 214, Cumhuriyetçiler ise 194 sandalyeyi garantiledi. 28 sandalye için yarış hâlâ sürüyor.

100 sandalyeli Senatonun 35 üyesini belirlemek için yapılan seçimlerde ise sonuç henüz netleşmedi. Mevcut tabloya bakıldığında, hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların 48'er koltuğu bulunuyor. 

00.00: CNN, yeni başkanı belirleyecek 5 eyalette son durumu aktardı. Oy sayımı bitmeyen 6 eyaletin 5'inde mevcut durum şöyle:

Pennsylvania (20 delege): Biden 13 bin 641 oy önde, sandıkların yüzde 96'sı açıldı

Georgia (16 delege): Biden 1616 oy önde, sandıkların yüzde 99'u açıldı

Nevada (6 delege): Biden 20 bin 137 oy önde, sandıkların yüzde 92'si açıldı

Arizona (11 delege): Biden 39 bin 769 oy önde, sandıkların yüzde 94'ü açıldı

Kuzey Carolina (15 delege): Trump 76 bin 737 oy önde, sandıkların yüzde 95'i açıldı

7 KASIM

23.43: Georgia Sekreteri Brad Raffensperger, eyaletteki başkanlık yarışının sonlanmaya çok yakın olduğunu söyledi.

"Oyların doğru bir şekilde sayıldığından ve kaydedildiğinden emin olmak için çalışıyoruz" diyen Raffensperger, adaylar arasındaki farkın "birkaç bin" olacağını da sözlerine ekledi. Raffensperger, "Bu kadar küçük bir fark olduğu için muhtemelen Georgia'da yeniden sayım olacaktır" dedi.

Joe Biden, şu anda Georgia genelinde Trump'ın 1585 oy önünde bulunuyor.

23.33: Başkanlık seçimi için 6 eyalette oy sayımı sürerken, Joe Biden ve kampanyası sonuçları yakından izliyor. Biden, günü Wilmington'da ailesi ve kıdemli danışmanlarıyla geçirirken, Chase Center'da bir otelde yapacağı konuşma için hazırlıkların sürdüğü bildirildi.

22.41: Normal zamanlara göre çok daha fazla Twitter paylaşımı engellenen Trump, seçim kampanyası aracılığıyla paylaştığı mesajında, kendisine gelen tüm oyların 'yasal', posta yoluyla gelen oyların 'yasadışı' olduğunu ima ederek şunları söyledi:

"Amerikan halkının tüm oy sayma ve seçim doğrulama süreçlerinde tam şeffaflığı hak ettiğine ve bunun artık tek bir seçimle ilgili olmadığına inanıyoruz. Bu, tüm seçim sürecimizin bütünlüğü ile ilgili. Baştan beri, tüm yasal oyların sayılması gerektiğini ve tüm yasadışı oyların sayılmaması gerektiğini söyledik, ancak bu temel ilkeye karşı her fırsatta Demokratların direnişiyle karşılaştık. Amerikan halkının hükümetimize güven duymasını garanti altına almak için bu süreci yasanın her yönüyle izleyeceğiz. Sizler ve milletimiz için savaşmaktan asla vazgeçmeyeceğim."
22.00: Oy sayımı bitmeyen ve başkanı belirleyecek Pennsylvania, Georgia, Arizona, Nevada ve Kuzey Carolina eyaletlerinde son durum paylaşıldı.

İşte, sonuçları merakla beklenen eyaletlerde son durum:

Pennsylvania (20 delege): Biden 13 bin 410 oy önde, sandıkların yüzde 96'sı açıldı

Georgia (16 delege): Biden 1561 oy önde, sandıkların yüzde 99'u açıldı

Nevada (6 delege): Biden 20 bin 137 oy önde, sandıkların yüzde 92'si açıldı

Arizona (11 delege): Biden 43 bin 779 oy önde, sandıkların yüzde 93'ü açıldı

Kuzey Carolina (15 delege): Trump 76 bin 737 oy önde, sandıkların yüzde 95'i açıldı

21.30: CNN'in aktardığına göre; Beyaz Saray'a yakın kaynaklar bazı hükümet yetkililerinin Trump'tan sessizce uzaklaşmaya başladığını aktardı. Trump'ın önemli bir danışmanının başkanlık yarışı hakkında 'bitti' dediği belirtilirken; danışman, yenilginin kabul edilip edilmeyeceğinin ötesinde, Trump'ın ne yapacağına dair endişeler olduğunu söyledi.

21.21: Philadelphia Belediye Başkanı Jim Kenney, Başkan Trump'ın seçimde hile yapıldığı iddialarına cevap verirken, "Başkanın hile iddiaları temelsiz. Philadelphia'da gördüğümüz şey basit, demokrasi. Şehrimiz seçimin nasıl doğru yapılacağına dair bir örnek olarak parlıyor. Koltuk devir tesliminin barışçıl bir şekilde olmasını temenni ediyoruz. Başkanın kaybettiğini kabul etmesi ve kazananı tebrik etmesi gerekiyor" dedi.

21.04: Cumhuriyetçi Partili Utah Senatörü ve partinin 2012 başkan adayı Mitt Romney, Trump'ın seçimde hile olduğu iddialarına sert tepki gösterdi.

Twitter hesabından açıklama yapan Romney, "Başkanın, oylama usulsüzlüklerine yönelik kanıt bulunan yerlerde soruşturma talebi, yeniden sayım isteği ve yasal yolları sonuna kadar kullanma hakkı var. Ancak seçimlerin hileli, yozlaşmış ve çalınıyor olduğunu söylemesi ise yanlış. Başkan böyle yaparak ABD'de ve dünyadaki özgürlüklere zarar verir, cumhuriyetin temelinde yatan kurumları zayıflatır, yıkıcı ve tehlikeli tutkuları da dikkatsizce alevlendirir" ifadelerini kullandı

20.50: Biden'ın Başkan Yardımcısı adayı Senatör Kamala Harris'in, Demokrat Başkan adayının planlanan 'ulusa sesleniş' konuşmasından önce açıklama yapması bekleniyor. Harris, seçim gününden bu yana ilk defa kameraların karşısına geçecek.

20.38: Trump'tan yeni Twitter paylaşımı:

"Georgia'daki askerlerin kayıp pusulaları nerede? Onlara ne oldu?"

20.34: Joe Biden'ın sabaha karşı TSİ 04.00-07.00 arasında bir zamanda konuşma yapması planlanıyor. Biden'ın yardımcıları bunun bir zafer konuşması olacağına inanıyor.

20.00: CNN, ABD Başkanlık yarışının halen başa baş gittiğini duyururken, yeni başkanı belirleyecek 5 eyalette son durumu aktardı. 

CNN, oy sayımı bitmeyen 6 eyalette öngörüde bulunmazken, başkanı belirleyecek asıl Pennsylvania, Georgia, Arizona, Nevada ve Kuzey Carolina'da son durumu paylaştı.

Şu anda Biden, Trump'ın 213 Seçmenler Kurulu delegesine karşın, 253 delege oyuna sahip. İlerleyen saatlerde kesin sonuçların gelmesinin beklendiği Pennsylvania'da Biden kazanırsa, 270 seçim barajını aşıyor.

İşte, sonuçları merakla beklenen eyaletlerde son durum:

Pennsylvania (20 delege) - Biden 8 bin 867 oy önde, sandıkların yüzde 95'i açıldı

Georgia (16 delege) - Biden 1585 oy önde, sandıkların yüzde 99'u açıldı

Nevada (6 delege) - Biden 22 bin 76 oy önde, sandıkların yüzde 91'i açıldı

Arizona (11 delege) - Biden 43 bin 779 oy önde, sandıkların yüzde 93'ü açıldı

Kuzey Carolina (15 delege) - Trump 76 bin 737 oy önde, sandıkların yüzde 95'i açıldı

19.30 (ÖNEMLİ GELİŞME): Demokrat Mark Kelly, Arizona'daki Senato sandalyesi için yarışı kazandı. Bu vesileyle Senato'da şimdilik Demokratlar öne geçti:

Demokratlar: 48 sandalye
Cumhuriyetçiler: 47 sandalye

4 sandalye için sayım devam ediyor. Cumhuriyetçiler Senato'nun kontrolünü sağlarsa, Kongre tamamen Demokrat kontrolünde olacak.

19.17: Georgia'da oyların tekrar sayılacağı resmen açıklandı!

19.08: Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, Biden ve Harris'in kısa süre içinde Beyaz Saray'ı kazanacağını söyledi:

"Kısa süre için Başkan Yardımcısı Biden'dan 'seçilmiş başkan' Biden'a döneceğiz" 

18.59: Georgia Eyalet Sekreteri, Biden ile Trump arasındaki farkın çok az olması nedeniyle büyük ihtimalle tekrar sayıma gidilmesi gerekeceğini söyledi.

Sekreter Brad Raffensperge, eyalette sayılmayan 4 bin 169 pusula kaldığını ve Biden'ın bin 570 oy üstünlüğü bulunduğunu söyledi.

18.54: Trump'ın baş ekonomi danışmanı Larry Kudlow, "İktidarın barışçıl bir şekilde transfer edileceğine inandığını" söyledi.

18.23: CNN'in ulaştığı notlara göre Cumhuriyetçi Parti'ye yakın olduğu bilinen Fox News kanalı, haber sunucularına Biden'a "seçilmiş başkan" diye hitap etmemeleri yönünde talimat verdi. Sunuculara, "Başkan olmak için yeterli Seçmenler Kurulu oyu toplayan Biden" ifadelerini kullanmaları söylendiği iddia edildi. 

18.12: ABD araştırmacısı Yunus Emre Erdölen, önümüzdeki günlerde meydana gelebilecek senaryoları T24'e değerlendirdi:

17.50: Trump'ın kampanyasından, "Seçimin henüz bitmediğini" belirten bir açıklama yapıldı.

Kampanyanın genel danışmanı Matt Morgan'ın imzasını taşıyan açıklamada, "Bu seçim henüz bitmedi. Biden'ın başkan olacağı tahmini seçimin bitmediği 4 eyaleti alacağı görüşüne dayanıyor" denildi.

Morgan, Georgia'da tekrar sayım yapılacağını ve bu sefer Trump'ın kazanacağını iddia etti. 

Açıklamada Pennsylvania'daki sayımlarda da birçok düzensizlik yaşandığı ifade edildi.

17.31: Çeşitli kaynaklar, Başkan Trump'ın yakın zamanda yarıştan çekilmeye niyeti olmadığını söyledi.

Cumhuriyetçi Parti'ye yakınlığıyla bilinen Fox News'un aktardığına göre Trump'ın danışmanları ikiye bölünmüş durumda. Habere göre bir grup yarıştan çekilmenin doğru karar olduğunu savunurken, bazıları da oy sayımının doğru olduğundan emin olana kadar mücadele edilmesi gerektiğini söylüyor. Fox News, Trump kampanyasının Wisconsin'in yanı sıra büyük ihtimalle Pennsylvania ve Georgia'da da oyların tekrar sayılmasını talep edeceğini söyledi.

Kanala konuşan kaynaklar, "Trump sonunda çekilebilir, ama henüz o noktada değil" dedi.

CNN de Başkan'ın geçen günlerde çevresindekilere, "Çekilmeye niyeti olmadığını söylediğini" aktardı.

16.51 (ÖNEMLİ GELİŞME): Demokrat aday Joe Biden, 20 Seçmenler Kurulu oyu olan Pennsylvania'da öne geçti. Pennsylvania'yı kaybederse Trump'ın tekrar seçilme ihtimali kalmıyor ve Biden, ABD'nin 46. Başkanı olmak için gerekli sayıda Seçmenler Kurulu oyuna ulaşıyor. 

Pennsylvania'da mevcut durum şöyle: 

Oyların %95'i sayıldı:
Biden: %49.4- 3 milyon 295 bin 304 
Trump: %49.3- 3 milyon 289 bin 717

14:32: ABD'de Arizona, Georgia, Nevada, ve Pennsylvania gibi kilit eyaletlerde oy sayımı sürüyor ve yarış hâlâ devam ediyor.  

PEKİ SÜREÇ NEDEN BU KADAR ÜZÜN SÜRDÜ?

Koronavirüs pandemisi nedeniyle ABD'de seçmen daha önce eşi benzeri görülmemiş seviyelerde oyunu posta yoluyla kullanmayı tercih etti. 2016 seçimlerinde 46 milyon kişi uzaktan oy kullanmıştı, 2020'de ise bu sayı 100 milyonun üstünde. Birçok eyalet 2020'de pandemi nedeniyle uzaktan oy kullanmayı kolaylaştıracak yeni düzenlemeler getirdi. 

Posta yoluyla gönderilen oyların oy sayma merkezlerinde zarftan çıkarıldıktan sonra uzun bir teyit prosedüründen geçmesi gerekiyor. Her oy, meşruluğu teyit edildikten sonra sayılıyor. Bu sebeple de özellikle çok sayıda posta yoluyla oyun kullanıldığı Philadelphia gibi büyük şehirleri içeren  bölgelerde sayım çok yavaş ilerledi.

14.23: ABD seçimlerinde ulusal çapta kimin daha çok oy aldığı Seçmenler Kurulu sistemi nedeniyle pek bir anlam ifade etmiyor. Ancak bu seçimde Joe Biden ve Donald Trump, ABD tarihinin en çok oy alan iki adayı haline geldiği için sembolik bir önem taşıyor. İşte ABD genelindeki oy oranları:

Joe Biden: %50.5- 73 milyon 738 bin 210 | 253 Seçmenler Kurulu oyu
Donald Trump: %47.7- 69 milyon 655 bin 617 / 213 Seçmenler Kurulu oyu

14.17: Joe Biden, kısa süre önce öne geçtiği Georgia'da Joe Biden ile arasındaki farkı bin 96'ya çıkardı. Biden, Georgia'yı kazanmayı başarırsa 269 Seçmenler Kurulu oyuna ulaşacak. Yarışı kazanması için 270'i aşması gerekiyor.

12.48: Bazı eyaletlerde oy sayımları devam ederken, sosyal medya platformu Facebook, seçimin sonuçlarına ilişkin tahminleri ABC, CBS, Fox, NBC, CNN ve AP gibi basın kuruluşlarını kaynak göstererek duyuracağını açıkladı. Sosyal medya platformu sahibi olduğu Instagram'da da aynı uygulamayı hayata geçirecek.

Aynı zamanda Facebook, galip gelen adayın gönderilerini de etiketleneceğini duyurdu.

12.30: Georgia'nın Clanton County bölgesinde sayılan ve yeni eklenen oylarla Joe Biden, Donald Trump'ın önüne geçti. 16 Seçmenler Kurulu oyunun bulunduğu Georgia'da Biden, 917 oyla önde görünüyor. 

Biden'ın Georgia'yı kazanması durumunda Seçmenler Kurulu oy sayısı 269'a yükselecek. 

12.14:  Seçim gününden bu yana attığı çok sayıda tweet, platform tarafından doğruluk uyarısı alan Trump, Twitter'dan şu mesajı yayımladı: 

"Twitter kontrolden çıktı. Bu hükûmetin sosyal medya sitelerini koruyan 230'uncu maddesiyle mümkün oldu!"

11.42: 16 Seçmenler Kurulu oyunun bulunduğu Georgia'da yeni oylar sayıldı; Biden Trump'a bir adım daha yaklaştı. 

Trump ve Biden arasındaki oy farkı Georgia'da 463'e düştü. 

10.30: CNN, Georgia'da Trump ve Biden arasındaki oy farkının binin altına düştüğünü duyurdu. 

Trump, Georgia'da şu anda Biden'dan 665 oy daha fazla almış durumda. Sayım sürüyor. 

CNN'in projeksiyonuna göre Georgia'da son durum şöyle: 

Trump: %49.4 2 milyon 448 bin 183 oy 
Biden: %49.4 2 milyon 447 bin 518 oy

10.20: ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi aday Trump, yeni bir tweet paylaştı. Trump tweetinde "Demokratlar, ABD Senatosu'nun kontrolünü John James, David Perdue ve pek çoğu üzerinden adımlarıyla ele geçirmeye çalışıyor" ifadelerini kullandı. 

Trump mesajında, "Başkanlık şimdi daha önemli. Kazanacağız" dedi. 

10.00: ABD Federal Kolluk Kuvvetleri'nin bir parçası olan Gizli Servis'in yakın zamanda ABD Başkanlığını açıklayabileceği gerekçesiyle Demokrat aday Joe Biden'ın bulunduğu Delaware'in Wilmington kentine takviye grubu gönderdiği öğrenildi. 

09.30:  ABD Federal Seçim Komisyonu Üyesi Ellen Weintraub, oyların sayılması konusunda kanıt sunmadan şaibe iddialarında bulunan ABD Başkanı Trump'a Twitter üzerinden tepki gösterdi.

Weintraub şunları yazdı: "Yeter Sayın Başkan, yeter. Bu seçimle ilgili komplo teorileri yaymak sonuçları değiştirmeyecek. Oylar verildi. Oylar sayılacak. Halkın iradesi kendini gösterecek. Yalanlarınız demokrasimizin altını kazıyor ve ülkemize zarar veriyor. Sadece durun."

09.30: Bağımsız Vermont Senatörü Bernie Sanders, Twitter’dan paylaştığı bir video ile sayımın hâlâ sürdüğü 3 Kasım genel seçimiyle ilgili kanıt sunmadan “hile” iddialarında bulunan ABD Başkanı Donald Trump’a tepki gösterdi. Sanders, Twitter'da paylaştığı videoda “Bu, demokrasiye inancı yok etme ve otoriterliğe yönelme yoludur” dedi.

09.00: Seçimin sonucunu belirleyecek eyaletler, Nevada, Arizona, Pennsylvania, Georgia'da son durum şöyle:

Georgia: Bin 709 oy fark ile Trump önde
Nevada: 11 bin 438 oy fark ile Biden önde 
Pennyslvania: 22 bin 576 oy fark ile Trump önde
Arizona: 47 bin 52 oy fark ile Biden önde 

06.56 : Oy sayımının devam ettiği Nevada eyaletinin Valisi Steve Sisolak, Trump'ın açıklamalarının "tehlikeli" olduğunu söyledi.

Sisolak yaptığı yazılı açıklamada, "Başkan'ın bu akşam ABD halkına yaptığı açıklamalar tehlikeli, yanıltıcı ve yanlıştı" ifadelerini kullandı.

Mevcut sonuçlara göre Nevada'da Biden'ın yaklaşık 11 bin oyluk üstünlüğü bulunuyor.

06.17: Bir dönem Trump'ın geçici özel kalem müdürlüğünü yapan ABD'nin İrlanda Özel Temsilcisi Mick Mulvaney, Başkan'ın bu seçimi kaybederse 2024'te aday olacağını düşündüğünü söyledi.

Irish Times'a konuşan Mulvaney, Trump'ın kaybettiği senaryodan bahsederken, "Kesinlikle başkanın siyasetin içinde kalmasını bekliyorum. Onu kesinlikle 2024'te aday olacak isimler arasına koyardım" değerlendirmesinde bulundu.

05.58: Seçimin kaderinin belirleyecek eyaletlerde oy farkları şöyle:

Georgia: Bin 902 oy fark ile Trump önde
Nevada: 11 bin 438 oy fark ile Biden önde
Pennsylvania: 42 bin 142 oy fark ile Trump önde
Arizona: 46 bin 257 oy fark ile Biden önde

05.37: 16 Seçmenler Kurulu delegesi bulunan Georgia'da hâlâ sayılmayan 16 bin oy bulunuyor. Biden, eyalette Trump ile arasındaki farkı bin 902'ye indirdi.

Eyalette şu anda posta yoluyla gönderilen oylar sayılıyor. Posta yoluyla gelen oyların büyük çoğunluğu Biden'a gitti, bu sebeple Trump'ın üstünlüğü geçen saatlerde hızla eridi. 

04.53: Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, "ABD tek kişilik bir şovdan fazlasıdır" dedi ve başkan adaylarına gerilimi tırmandırmama çağrısında bulundu. 

Funke'ye açıklamalarda bulunan Maas, "ABD, tek kişilik bir şovdan fazlasıdır. Böyle bir durumda yangına körükle giden sorumsuzca davranıyordur" diye konuştu.

Maas, "Kesin bir sonuç görülene kadar herkes sakin kalmalı" değerlendirmesinde bulundu. 

"İşleyen bir demokrasi için yenilgiyi kabul edebilenler ışıltılı galiplerden daha önemlidir" diyen Maas, "Sonuçların kabul görmesi için herkes kendini dizginlemelidir" diye konuştu.

04.41: 20 Seçmenler Kurulu delegesi bulunan Pennsylvania'da Trump ile Biden arasındaki fark 55 bin oyun altına düştü

04.21: Biden, Georgia ve Pennsylvania'da rakibini yakalamaya başlarken, Trump da Arizona'daki farkı azalttı. İşte seçimin kaderini belirleyecek eyaletlerde son durum:

Pennsylvania:

Oyların %94'ü sayıldı

Trump: %49.8- 3 milyon 267 bin 50
Biden: %48.9- 3 milyon 206 bin 299

Georgia:

Oyların %99'u sayıldı

Trump: %49.4- 2 milyon 446 bin 850
Biden: %49.3- 2 milyon 443 bin 364

Arizona:

Oyların %99'u sayıldı

Trump: %48.3- 1 milyon 439 bin 786
Biden: %50.3- 1 milyon 496 bin 619

Nevada:

Oyların %89'u sayıldı

Trump: %48.5- 592 bin 813
Biden: %49.4- 604 bin 251

Kuzey Carolina: 

Oyların %89'u sayıldı

Trump: %50- 2 milyon 732 bin 120
Biden: %48.6- 2 milyon 655 bin 383

03.40: Biden'dan yeni Twitter paylaşımı: 

"Asla demokrasimizi elimizden alamayacaklar. ABD bunun olmasına izin vermek için çok yol gitti, çok fazla savaş verdi ve çok şey yaşadı"

03:22: Britanya merkezli The Guardian gazetesi, Trump ve Pence'in "yasal oy" ifadelerini eleştirdi:

"Başkan, Başkan Yardımcısı ve destekçileri 'yasal' ile 'işlerine geleni' karıştırsa da seçim yetkilileri tüm yasal oyları saymak için elinden geleni yapıyor"

03.05: Trump'ın basın toplantısına katılmayan Başkan Yardımcısı Mike Pence, Başkan'ın açıklamalarından kısa süre sonra şu tweeti attı:

"Başkan Trump'a katılıyorum. Bütün YASAL oyları saymalıyız"

03.02: 16 Seçmenler Kurulu delegesi bulunan Georgia'da Joe Biden, Trump ile arasındaki farkı hızlıca eritmeye devam ediyor. Eyaletteki fark yaklaşık 3 bin 600'a düştü. Georgia'da mevcut durum şöyle:

Trump: %49.4- 2 milyon 445 bin 539
Biden: %49.3- 2 milyon 441 bin 904

02.47: ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump, konuyla ilgili bir kanıt sunmadan sadece "yasal" oyların sayılması durumunda seçimleri "kolayca" kazanacağını söyledi.

Beyaz Saray'ın basın salonunda açıklamalarda bulunan Trump, "Yasal oyları sayarsanız ben kolaylıkla kazanıyorum. Yasal olmayan oyları sayarsanız seçimi çalmaya çalışabilirler" dedi.

Seçim gününden bu yana ilk kez kameraların karşısına geçen Trump, anketlerin bilinçli olarak yanlış sonuçlar verdiğini ileri sürdü ve "Mavi dalga olmadı, kırmızı dalga oldu" dedi.

Posta yoluyla gönderilen oyların sayılmasıyla Pennsylvania gibi eyaletlerde Demokrat rakibi Joe Biden'ın farkı eritmeye başladığını ifade eden Trump, bir kez daha oy sayma merkezlerine 3 Kasım'dan sonra ulaşan oyların sayılmaması gerektiğini ifade etti.

Trump, "Birçok dava olacak. Belki bu ülkenin en yüksek yetkili mahkemesine kadar gidecek. Bu seçimin böyle çalınmasına izin veremeyiz" diye konuştu.

MSNBC kanalı, Trump'ın konuşmasını "yanlış bilgiler verdiği" gerekçesiyle yarıda kesti.

02.37: NBC'ye konuşan güvenlik kaynakları, ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in bir istifa mektubu hazırladığını belirtti.

02.08: CNN'in kıdemli Beyaz Saray muhabiri Jim Acosta'ya açıklamalarda bulunan bir Trump danışmanı, "Matematik bizden yana değil. Gidişatı değiştirmek için Tanrı'dan gelecek bir mucizeye ihtiyacımız var" dedi.

01.55: Donald Trump'ın TSİ 2.30'da açıklama yapacağı açıklandı

01.30: Pensilvanya'da Trump ile Biden arasındaki fark 90 bine indi. Hâlâ sayılacak 326 bin oy var.

Trump'ın yarışta kalmak için eyaletin 20 Seçmenler Kurulu oyuna ihtiyacı var. Biden farkı kapayıp eyaleti kazanırsa ABD'nin 46. Başkanı olacak. 

01.25: Pensilvanya Eyalet Sekreteri Kathy Boockvar yaptığı açıklamada posta yoluyla kullanılan oylarda sahtekarlık yapılamayacağı konusunda güvence verdi. Boockvar, eyaletin hiçbir bölgesinde soruşturma gerektirecek bir yolsuzluk ihbarı almadıklarını ifade etti.

00.34: Biden, düzenlediği basın açıklamasında seçmenlerden sakin ve sabırlı olmalarını isteyerek oyların sayılmaya devam ettiğini belirtti. Sandıklarda görevli memurlara şükranlarını dile getiren Biden, "Kimse endişe etmesin, tüm oylar tek tek sayılacak. Kullandığınız her bir oy dahi çok önemli. Bu sebeple sabırlı olun ve sakin bir şekilde sürecin bitmesini bekleyin" dedi.
Sonrasında bir de tweet atan Biden, "Demokrasi bazen karman çormandır, bu yüzden biraz sabır gerektirir. Ancak bu sabır, 240 yıldan uzun süredir tüm dünyanın kıskandığı bir yönetim sistemiyle ödüllendirildi" ifadesini kullandı.

00.09: Pennsylvania'da eyalet yetkilileri, yaklaşık 370 bin oy pusulasının sayılacağını söylerken, Donald Trump ile Joe Biden arasındaki farkın 100 binin altına indiği bildirildi.

Eyalet yasalarına göre cuma gününe kadar postayla gelen oy pusulalarının sayılması gerekirken, postayla oy pusulaları da gelmeye devam ediyor. İşte 20 Seçmenler Kurulu delegesi bulunan eyalette son durum:

Donald Trump: 50.1% - 3,240,925

Joe Biden: 48.6% - 3,143,701

6 KASIM

23.38: Georgia Seçim Komisyonu yetkilisi Gabriel Sterling, eyalette halen sayılmamış 47 bin 277 oy bulunduğunu belirterek, "Oy sayım sürecinin ne kadar süreceğini bilemiyoruz. Seçimden sonraki 10 gün içerisinde tamamlanacağını düşünüyorum. Seçim sonuçlarına dair mümkün olan en kısa sürede kesinliğin sağlanmasını umuyoruz" dedi.

23.24: Trump'ın ekibi oy sayımının devam ettiği kritik eyaletlerde dava açmaya devam ediyor. Son olarak Trump'ın seçim kampanyası tarafından Las Vegas'ta yapılan açıklamada Nevada eyaletinde usülsüz oy kullanımı iddiasıyla dava açmaya hazırlandıkları belirtildi.

Joe Biden Nevada'da çok az farkla önde görünüyor. Trump'ın seçim kampanyası, davada eyalette artık yaşamayan binlerce kişinin oy kullandığı iddiasında bulunmaya hazırlanıyor. İddiaya birkaç sosyal medya paylaşımı hariç hiçbir gerekçe gösterilmedi.

23.10: Donald Trump ve destekçilerinin, bir temeli olmamasına rağmen seçimlerde usulsüzlük olduğu iddiaları sürüyor. Son olarak Trump'ın oğlu Eric tarafından paylaşılan ve sosyal medyada viral olan bir videoda 80 kadar oy pusulasının bir torbaya konup yakıldığı görüldü.

Ancak olayın geçtiği iddia edilen Virginia Beach'ten (Belediye Başkanı Cumhuriyetçi) yetkililer, görüntülerdeki pusulaların damgasız olduğunu, yani sadece örnek pusulalar olduklarını açıkladı.

Buna rağmen Eric Trump videoyu Twitter hesabından paylaştı ve gönderi yaklaşık 100 bin etkileşim aldı. Twitter, videoyu ilk paylaşan hesabı bu paylaşımın ardından dondurdu. Aynı kullanıcı bu görüntüleri bu kez YouTube sayfasından paylaştı. YouTube henüz görüntülere yönelik bir adım atmadı.

22.24: Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperger, saat 14.15 itibariyle sayımın devam ettiğini aktarırken, sayılmayan yaklaşık 47 bin 800 oy pusulası olduğunu açıkladı.

21.53: Pennsylvania Eyalet Sekreteri Kathy Boockvar, sandıkların yüzde 92'sinin açıldığı ve 20 delege sayısına sahip olması nedeniyle kritik önem taşıyan eyaletteki seçim sonuçlarına ilişkin açıklamasında, "500 bin oy henüz sayılmadı, eyalette kazananın kim olduğu bugün sonunda netleşebilir" dedi.

21.48: Seçim sonuçlarının merakla beklendiği eyalet olan Nevada'da Seçim Komisyonu, "Ekibimiz bugün 51 bin oyu saymaya hazır ve bilgiler yarın yayınlanacak" açıklamasında bulundu. Komisyon, açıklamasında "Ekibimizin güvenliği ve sayıma devam edebilmelerini sağlamak için binamızda güvenlik önlemleri aldık" ifadelerine yer verdi.

Bununla birlikte açıklamada "Amacımız oyların sayımını hızlandırmak değil, sayımın doğru olmasını sağlamak" denildi. Komisyon, Biden'ın Trump'tan 11 bin oy önde olduğunu da açıkladı.
21.45: Pennsylvania'da seçim sonuçlarının bugünün sonunda netleşmesi bekleniyor. Bugün sayılma sürecinde olan 550 bin oy pusulası olduğu belirtilirken, bunlardan bazılarınının sayıldığı ancak sisteme girilmediği aktarıldı.

21.39: Trump'ın kampanya ekibi, Michigan'da oy sayımının durdurulması talebiyle açtığı davayı kaybetti. Yargıç Cynthia Stephens, davada kabul edilebilir delil eksikliği olduğunu, dava açılabileceğine dair oldukça şüpheci olduğunu belirtti.

Stephens, "Birinci elden bilgi olmayan bir beyannamemiz var" derken, "Elimizdeki şey en iyi ihtimalle bir söylenti" ifadesini kullandı. Eyaleti temsil eden avukat Heather Meingast da, davanın esasen tartışmalı olduğunu çünkü sayımın çoktan sonuçlanmış olduğunu belirtti.

21.05: Georgia'da halen sayılmayı bekleyen 50 bin 401 oy pusulası olduğu duyurulurken, eyaletin en büyük bölgesi olan ve Atlanta'ya ev sahipliği yapan Fulton County eyalet komiseri, oy pusulalarını işlemeyi bitirdiklerini söyledi.

Georgia'da şu an Donald Trump, 13 bin 600 oy farkla Joe Biden'ın önünde bulunuyor.

20.48: Tweetleri engellenen Trump, bu sefer büyük harflerle kısa bir basın açıklaması yaptı. Bütün medya kuruluşlarına gönderilen açıklamada Trump, "EĞER YASAL OYLARI SAYARSANIZ, SEÇİMİ KOLAYCA KAZANIRIM! YASADIŞI VE GEÇ GELEN OYLARI SAYARSANIZ, SEÇİMİ BİZDEN ÇALABİLİRLER!" dedi.

20.40: Joe Biden, Trump'ın mesajlarının aksine seçmenlerine sabırlı olması çağrısında bulunurken, Twitter'dan paylaştığı mesajında "Sabırlı olun millet. Oylar sayılıyor ve olduğumuz yer konusunda kendimizi iyi hissediyoruz" dedi.

20.25: Sayımın çok yavaş ilerlediği Nevada'da yeni sandıkların açılmasıyla Biden, Trump ile arasındaki farkı 11 bine çıkardı. Sandıkların yüzde 88'inin açıldığı eyalette Biden, oyların %49,5'ini, Trump ise %48,5'ini aldı.

20.22: Oy sayımın devam edilen eyaletlerde Biden'ın farkı kapatmaya devam etmesiyle Trump, "SAHTEKARLIĞI DURDURUN!" şeklinde tweet attı. Trump'ın bu mesajı da Twitter tarafından yanıltıcı olabileceği gerekçesiyle gizlendi ve etkileşime kapatıldı.

19.45: Georgia eyalet yargısı, Trump ekibinin oy sayımının durdurulmasıyla ilgili açtığı davayı reddetti.

19.22: Donald Trump, Twitter üzerinden bir paylaşımda daha bulunarak, "Biden'ın kazandığı son eyaletler hakkında seçim sahtekarlığı sebebiyle yasal itirazda bulunacağız. Birçok kanıt var, medyaya bakın. KAZANACAĞIZ. İlk önce Amerika" yazdı.

19.07: Trump, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "Pennsylvania'da büyük yasal zafer" yazdı.

18.14: ABD'de oy sayımı sürerken hisseler değer kazanmaya devam ediyor. Wall Street, aylardır en iyi haftasını geçiriyor.

CNN'den Anneken Tappe'ye göre bunun nedeni yatırımcıların Joe Biden'ın Beyaz Saray'ı kazanırken Senato'nun kontrolünün Cumhuriyetçilerde kalacağını umması. Yatırımcılar bu senaryoda hızlıca teşvik paketleri çıkarılacağını ancak vergilerin yükseltilmeyeceğini düşünüyor.

18.09: Donald Trump, seçim gününden sonra gelecek hiçbir oyun sayılmayacağını iddia etti.

Twitter üzerinden paylaşımda bulunan Trump, "SEÇİM GÜNÜNDEN SONRA GELEN HİÇBİR OY SAYILMAYACAK" yazdı.

Twitter, paylaşımı "yanlış bilgi içeriyor olabilir" uyarısıyla bayrakladı.

Paylaşıma etkileşim de kısıtlandı.

17.52: ABD Kongresi seçimlerinde son durum şöyle:

Temsilciler Meclisi:
Demokratlar: 199 sandalye
Cumhuriyetçiler: 188 sandalye
Hâlâ hangi partiye gideceği belli olmayan 48 sandalye var.

Senato (35 sandalye için seçime gidildi):
Demokratlar: 47 sandalye
Cumhuriyetçiler: 47 sandalye
Hâlâ hangi partiye gideceği belli olmayan 6 sandalye var.

Seçimlerden önce Temsilciler Meclisi Demokratların, Senato da Cumhuriyetçilerin kontrolündeydi. Kalan sandalyelerin olduğu eyaletlere bakıldığında Cumhuriyetçilerin Senato'daki kontrolünü koruması bekleniyor.

17.28: Georgia eyaletinde oyların yüzde 99'u sayıldı. ABD'li medya organları yarışın bir projeksiyon için hâlâ çok yakın olduğunu söylüyor. İşte 16 Seçmenler Kurulu delegesi bulunan eyalette son durum:

Donald Trump: 49.6% - 2,432,799

Joe Biden: 49.2% - 2,414,651 

17.15: Biden'ın "Tüm oylar sayılmalı" mesajının ardından Trump "SAYIMI DURDURUN" yazan bir tweet attı. 

17.10: Trump kampanyası, oy sayımının sürdüğü Nevada'da seçmen sahtekârlığı olduğunu gerekçe göstererek dava açacağını açıkladı. 

16.40: 7 eyaletin sayım süreçleri devam ederken Joe Biden, Twitter'da bir mesaj paylaşarak "Her oy sayılmalı" yazdı. Biden, mesajını bir videoyla paylaştı. 

15.11:  Arizona eyaletinden elde edilen son verilere göre, Donald Trump ile eyalette yarışı önde götüren Joe Biden arasındaki fark azalıyor.

Eyaletin en kalabalık bölgesi olan Maricopa County’de Çarşamba gecesi ve Perşembe sabahı 140 binden daha fazla oy pusulasının sonuçları açıklandı. Elde edilen sonuçlara göre Maricopa County'de Biden, Donald Trump'ın 74 bin 514 oy önünde. Bu bir önceki sonuçlardan 11 bin daha az.

Eyalet çapında ise Biden şu anda yaklaşık 68 bin farkla önde.

13.54: CNN, oy sayımının sürdüğü eyaletleri paylaştı. ABD Başkanı'nın belirlenmesi için gereken oyların beklendiği 6 eyalet şöyle:

Alaska
Arizona
Georgia
Nevada
Kuzey Carolina
Pennsylvania

13.15: CNN'in canlı yayında aktardığına göre, oy sayımının sürdüğü Georgia'da Trump ve Biden arasındaki fark daralmaya başladı. 

Georgia'da 16 Seçmenler Kurulu delegesi bulunuyor.

CNN'in verilerine göre, Georgia'da sayım sürerken son durum şöyle:

Trump- %49.6 2 milyon 429 bin 783 

Biden – %49.1 2 milyon 406 bin 774 

12.22: Georgia eyaletinin Fulton bölgesinde yaklaşık sayılacak yaklaşık 10 bin oy kaldığı belirtildi. ABD, kalan 5 eyalette oyların sayılmasını beklerken, Fulton bölgesi, gece boyunca sayıma devam etme kararı aldı. Plana göre saatte 3 bin oy sayılması bekleniyor. 

Georgia'nın Fulton bölgesi Demokrat seçmen ağırlıklı bir bölge olarak biliniyor.

10.45: Joe Biden ve Donald Trump arasındaki başkanlık seçiminde, 5 eyalette oy sayımı halen sürüyor.

Georgia, Kuzey Carolina, Pennsylvania, Nevada ve Alaska'da devam eden oy sayımında Joe Biden sadece Nevada'da 7 bin 647 oyla seçimi önde götürüyor.

Georgia, Kuzey Carolina, Pennsylvania, Nevada ve Alaska'da devam eden oy sayımında Joe Biden sadece Nevada'da 7 bin 647 oyla seçimi önde götürüyor.
Kalan eyaletlerde durum şu şekilde; Georgia'da 22 bin 567, Kuzey Carolina'da 76 bin 701, Pennsylvania'da 164 bin 418, Alaska'da 54 binle 610 oyla Trump önde gidiyor

09.00: Donald Trump'ın avukatı Rudy Giuliani, seçimleri ulusal ölçekte dava edebileceklerini açıkladı

07.03: CNN'in baş Beyaz Saray muhabiri, Trump'ın kampanya danışmanının mevcut sonuçlara göre Biden'ın önde götürdüğü Arizona'yı kazanacaklarını düşündüklerini söylediğini aktardı.

CNN'e konuşan bir başka Cumhuriyeti Parti kaynağı da Trump'ın ekibinde seçimin ellerinden kayıp gitmeye başladığı hissiyatının yoğunlaşmaya başladığını ancak henüz yenilgiyi kabul etmeye hazır olmadıklarını söyledi.

06.33: ABD'nin çeşitli noktalarında çoğu Demokratlara yakın olan seçmenler, "tüm oyları sayın" çağrısı yapan protestolar düzenliyor. 

Texas'ın Dallas kentinde protestocular belediye binasının önünde toplandı.

Michigan'ın Detroit kentinde sağcı bir grup, bir oy sayma merkezinin dışında toplandıktan sonra Biden'a yakın protestocular Grand Rapids'de bir eylem düzenleyip sayımın bitirilmesini istedi.

Portland'da protestocular, sıra halinde "tüm oyları sayın" sloganıyla bir üst geçitte yürüdü.

Biden ve başkan yardımcısı adayı Harris, perşembe günü de sık sık "tüm oylar sayılmalıdır" ifadelerini kullandı.

06.11: Sayımın devam ettiği kritik eyaletlerde oy farkları şöyle:

Nevada (6 delege): Biden, 7 bin 657 oy farkla önde 
Georgia (16 delege): Trump, 33 bin 300 oy farkla önde
Kuzey Carolina (15 delege): Trump, 76 bin 737 oy farkla önde
Arizona(11 delege): Biden, 79 bin 173 oy farkla önde
Pennsylvania (20 delege): Trump, 186 bin 755 oy farkla önde 

06.06: CNN'e konuşan iki kaynak, ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın Perşembe günü boyunca sinirli bir biçimde farklı eyaletlerin Cumhuriyetçi valilerini aradığını belirtti. Konuşmaların içeriği paylaşılmadı.

05.50: Biden, Michigan'daki zaferinden sonra 253 Seçmenler Kurulu oyuna yükselmişti. Demokrat aday, mevcut olarak önde olduğu Arizona ve Nevada eyaletlerini kazanırsa ABD'nin 46. Başkanı olacak. 

05.45: Pennsylvania'da Donald Trump'ın üstünlüğü sürse de oy farkı yaklaşık 187 bine (%3) düştü. Fark, yeni sonuçlar açıklandıkça erimeye devam ediyor.

05.20: Maricopa bölgesinde daha çok oyun sayılmasının ardından Trump, Arizona'da rakibi Biden'a yaklaştı. Bideni rakibinin yaklaşık 79 bin oy farkıyla önünde bulunuyor. AP ve Fox News eyaleti dün Biden'a vermişti. CNN'in istatistik ekibi bir tahmin için erken olduğunu düşünüyor

05.11: ABD, 4 Kasım itibariyle resmen Paris İklim Anlaşması'ndan çekildi. Kararı 3 yıl önce Başkan Trump duyurmuştu. 

Biden, kısa süre önce konuyla ilgili olarak Twitter'dan yaptığı paylaşımda şunları yazdı:

"Bugün, Trump yönetimi resmen Paris İklim Anlaşması'ndan çekildi. Tam olarak 77 gün içinde Biden yönetimi yeniden katılacak"

04.50: ABD halkı gelecek 4 sene boyunca Beyaz Saray'da kimin olacağını öğrenmeyi beklerken, ülkede günlük Koronavirüs vaka sayısı rekoru kırıldı. Johns Hopkins verilerine göre ABD'de bugün 99 binden fazla yeni Covid-19 vakası tespit edildi. 

04.26: Pennsylvania'da (20 Seçmenler Kurulu delegesi) fark eriyor:

Oyların yüzde 88'i sayıldı
Donald Trump: %50.9- 3 milyon 196 bin 465
Joe Biden: %47.8- 3 milyon 512

04.16: Georgia Eyalet Sekreteri Brad Raffensperge, Georgia'da (16 Seçmenler Kurulu delegesi) hâlâ sayılmamış 149 binden fazla oy bulunduğunu söyledi. Yeni sayılan oylarla Trump ile Biden arasındaki oy farkı azalmaya devam etti:

Oyların %95'i sayıldı
Donald Trump: %49.9- 2 milyon 423 bin 518
Joe Biden: %48.9- 2 milyon 377 bin 527

03.56: Biden'ın başkan yardımcısı adayı Kamala Harris'ten yeni Twitter paylaşımı:

"Joe Biden ve benim duruşum çok açık: her oy sayılmalıdır"

03.42: Nevada eyaleti, perşembe günü TSİ 20.00'da daha çok sonuç paylaşmayı beklediklerini ifade etti.

03.35: CNN'e konuşan Biden'a yakın bir kaynak, Trump ile Biden kampanyaları arasında bugün hiç resmi temas kurulmadığını söyledi

03.18: Trump kampanyası, Georgia eyaletinde oy sayımının durdurulması için dava açtı.

02.50: ABD Kongresi seçimlerinde son durum şöyle:

Temsilciler Meclisi:
Demokratlar: 199 sandalye
Cumhuriyetçiler: 184 sandalye
Hâlâ hangi partiye gideceği belli olmayan 52 sandalye var.

Senato (35 sandalye için seçime gidildi):
Demokratlar: 46 sandalye
Cumhuriyetçiler: 47 sandalye
Hâlâ hangi partiye gideceği belli olmayan 7 sandalye var.

Seçimlerden önce Temsilciler Meclisi Demokratların, Senato da Cumhuriyetçilerin kontrolündeydi. Mevcut sonuçlara göre bu durumda bir değişiklik olmayacak.

02.24: Donald Trump'tan yeni Twitter paylaşımı:

"Avukatlarımız 'anlamlı erişim' için başvuruda bulundu ama bunun ne anlamı var ki? Sistemimizin ve başkanlık seçimlerinin dürüstlüğü zaten zarar gördü. Konuşulması gereken bu!"

02.06: Arizona'da hâlâ sayılmamış yaklaşık 600 bin oy var. Eyalette Biden'ın üstünlüğü sürüyor.

01.12: Seçim sonuçlarında belirleyici olacak kritik eyaletlerden biri olan Nevada’da yetkililer, daha önce ertesi güne uzayabileceğini söyledikleri sonuç açıklama sürecini erkene çekeceklerini söyledi.

Seçim yetkilisi Wayne Thorley, “Nevada’da sayımın nasıl gittiğine yönelik büyük bir merak var. Bugün içinde bizi resmi olmayan seçim sonuçlarına yaklaştıracak adil bir güncelleme yapacağız” dedi. Nevada yetkilileri, ilk planlarının verileri yarın açıklamak olduğunu ancak eyaletin sonucuna yönelik ilginin süreci hızlandırdığını belirtti.

CNN, eldeki veriler incelendiğinde Biden'ın Arizona ve Nevada'da kazanması durumunda seçimi kazanacağını belirtiyor. 

01.10: ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter'da yazdığı bir mesaj daha platform tarafından "doğruluk uyarısı" aldı. Trump'ın Pennsylvania, Kuzey Carolina, Georgia ve Michigan'da kendisi adına zaferden bahsettiği tweetlere "Bu Tweette paylaşılan içeriklerin bir kısmı veya tümü tartışmalıdır ve bir seçime ya da başka bir toplumsal sürece katılma konusunda yanlış yönlendiriyor olabilir." ifadelerini eklendi. Twitter,  ABD'deki seçim güvenliğiyle ilgili internet sitesinin linkini paylaştı.

Trump, tweetinde şöyle yazmıştı: "Pennsylvania(Sandık müşahitlerine izin vermiyor), Georgia ve Kuzey Carolina’da BÜYÜK bir Trump zaferi olduğunu ilan ediyoruz. Hepsinde büyük Trump oy farkı vardı. Çok sayıda pusulanın çöpe atıldığın söylenen Michigan’da da zafer ilan ediyoruz"

Seçim gününün başından bu yana ABD Başkanı'nın zafer ilan ettiği, seçimlerde hileden bahsettiği tweet'tleri platform tarafından uyarı alıyor. 

00.18: CNN: Demokrat aday Joe Biden Michigan eyaletini kazanacak. Bu vesileyle 16 Seçmenler Kurulu daha alacak. Bu sonuca göre Seçmenler Kurulu oylarında mevcut durum:

Biden: 259
Trump: 213

00.11:  Joe Biden, Delaware'deki kampanya merkezinde açıklama yaptı. Biden, sonucun kendi lehine olduğu konusunda iyimser olduğunu vurgularken  "Her oy sayılmalı. Kimse demokrasimizi elimizden alamaz" dedi. 

Biden'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: "270 Seçmenler Kurulu oyuna ulaşacak kadar eyalet kazanacağımız açıkça görülüyor.

Pennsylvania konusunda iyi hissediyorum. Benim için özellikle önemli olan ABD halkının çoğunluğunun oyunu almış olmamız. Senatör Harris ve ben daha bu ülke tarihinin en fazla oyunu alma yolundayız. Kampanyamızdan gurur duyuyorum. Zor bir kampanya süreci oldu ancak ülkemiz için daha zor bir süreçti.

Bu seçim geride kaldığında, ABD halkı olarak hep yaptığımızı yapacağız. Gerilimi düşüreceğiz, birbirimizi yine görmeye, dinlemeye başlayacağız. Kolay olmayacak biliyorum. Hiçbirimiz saf değiliz. Ama gelişim için, rakiplerimize düşman gibi davranmayı bırakmalıyız. biz düşman değiliz. Demokrat Partili olarak yarıştım; seçildiğimde bir Amerikan Başkanı olarak yöneteceğim.  Her oy sayılmalı. Kimse demokrasimizi bizden alamaz."

23.54: Trump kampanyası, Pennsylvania'da seçimden önce gönderildiği sürece posta yoluyla kullanılan oyların sayılmasına izin veren eyaletin yüksek mahkemesinin kararına karşı ülkenin en yetkili yargı organı Yüksek Mahkeme'ye başvurdu. 

23.53: Üst düzey Trump danışmanı, ajanslardan "Arizona'nın Biden'a gittiği projeksiyonunu" geri çekmesini istedi

23.20:   Trump kampanya ekibi, sürecin yavaş ilerlediği kritik eyaletlerden biri olan Pennsylvania'da oy sayımının durdurulması için dava açacaklarını duyurdu. 

Trump kampanya ekibinden Justin Clark'ın yayımladığı açıklamada "Pennsylvania'da kötü şeyler oluyor. Demokratlar, Cumhuriyetçi oyları azaltmak ve hakkından mahrum etmek için plan yapıyor. Başkan Trump ve ekibi bunu durdurmak için savaşıyor" ifadeleri yer aldı. 

Pennsylvania 20 Seçmenler Kurulu delegesine sahip olduğu için seçim sonucu için kritik bir eyalet. 

22.41: Trump kampanyası oyların sayımını izlemeleri için kendilerine erişim hakkı verilene kadar Michigan'da oy sayımının durdurulması için dava açtı

22.13: ABD Başkanı Trump'ın yeniden seçim kampanyası danışmanları, 20 Seçmen Kurulu delegesiyle seçim için oldukça kritik bir noktada olan Pennsylvania'ya gidiyor. Danışmanlar, Philedelphia'da bir basın toplantısı düzenleyecek. 

Danışmanların yanısıra Trump'ın kişisel avukatı Rudy Giuliani de Phildelphia'ya gitmek üzere yola çıktığını söyledi. 

Pennsylvania'da oy sayımı yavaş ilerliyor. Eyaletin yönetimi yarın bir sonuç açıklamayı umduklarını ifade etti. 

Trump, oy sayımı sürerken Wisconsin'de oyların yeniden sayılmasını isteyeceklerini duyurmuştu. 

22.02:  CNN, Biden'ın 10 Seçmenler Kurulu delegesi bulunan Wisconsin eyaletini kazandığını öngördü. 2016'da eyaleti Trump kazanmıştı

21.52: An itibariyle kritik 9 eyalette durum şöyle:

Pennsylvania (20 Seçmenler Kurulu delegesi):

Oyların %80'i sayıldı:

Trump: %53.4 - 3 milyon 62 bin 922

Biden: %45.3 - 2 milyon 598 bin 957

Pennsylvania 20 Seçmenler Kurulu delegesine sahip olduğu için kilit noktada. Mevcut sonuçlara göre Trump'ın ciddi bir üstünlüğü olsa da, nüfusun yoğunluklu olduğu bölgelerde daha açılmamış çok sandık var ve bu bölgelerde Biden'ın üstünlüğü bulunuyor. Ayrıca posta yoluyla gelen oylar sayılmaya devam ediliyor. Bu oyların çoğunluğunun Biden'a gideceğine inanılıyor. Bu oyların farkı kapatmak için yeterli olup olmayacağını zaman gösterecek.

Pennsylvania'da oy sayımı yavaş ilerliyor. Eyaletin yönetimi yarın bir sonuç açıklamayı umduklarını ifade etti. Bugün posta yoluyla gönderilen oyların sayılmaya başlanmasıyla Biden farkı az da olsa eritmeye başladı. Metropol bölgelerindeki oylar yoğunlukla Biden'a gitmeye devam ediyor.

Arizona (11 Seçmenler Kurulu delegesi): 

Oyların %86'sı sayıldı:

Trump: %47.6 - 1 milyon 317 bin 468

Biden: %51.0 - 1 milyon 410 bin 977

Arizona gecenin sürprizlerinden. Biden, 2016'da Trump'ın 11 Seçmenler Kurulu delegesini kazandığı eyalette yarışı önde götürüyor. Bu eyaleti bazı medya kuruluşları çoktan Biden'a verdi. Trump kampanyası ise bu duruma tepki gösterdi ve eyaletin hala ortada olduğunu savundu.

Bugün sayılan oylarla Trump, Biden'la arasındaki farkı yüzde 0.8 eritti.

Nevada (6 Seçmenler Kurulu delegesi): 

Oyların %86'sı sayıldı:

Trump: %48.7 - 580 bin 605

Biden: %49.3 - 588 bin 252

Nevada'yı Biden'ın rahat kazanması bekleniyordu, ancak işler böyle yürümedi. Eyaleti Demokrat aday önde götürse de mevcut veriler beklenenden çok daha yakın. Nevada'da adaylar, 6 Seçmenler Kurulu delegesini kazanmak için yarışıyor.

Michigan (16 Seçmenler Kurulu delegesi): 

Oyların %93'ü sayıldı:

Trump: %48.7 - 2 milyon 577 bin 192

Biden: %49.6 - 2 milyon 622 bin 108

Sabah saatlerinde Lansing'in bulunduğu Ingham County ve Detroit'in bulunduğu Wayne bölgelerindeki oylar sayıldıkça Biden, Trump ile arasındaki farkı kapamaya başlamıştı. Demokrat aday kısa süre önce bu kritik eyalette öne geçti.

2016'da bu eyaleti kazanamaması Hillary Clinton'ın yaşadığı hezimetin en büyük gerekçelerinden birisi sayılmıştı.

Wisconsin (10 Seçmenler Kurulu delegesi):

Oyların %99'u sayıldı:

Trump: %48.8 - 1 milyon 609 bin 879

Biden: %49.4 - 1 milyon 630 bin 389

Bu gece eyaleti Biden'ın kazandığının açıklanması bekleniyor. Trump kampanyası, oyların tekrar sayılması için başvuruda bulunacağını bildirdi.

Georgia (16 Seçmenler Kurulu delegesi):

Oyların %93'ü sayıldı:

Trump: %50.3 - 2 milyon 389 bin 867

Biden: %48.5 - 2 milyon 306 bin 880

Georgia'da da seçim çok yakın geçiyor, ancak New York Times ibresine göre Biden, aradaki küçük farkı kapayarak kazanacak. En kritik eyaletlerden biri olarak görülen Georgia 16 Seçmenler Kurulu delegesine sahip.

Maine (4 Seçmenler Kurulu delegesi)

Oyların %77'si sayıldı:

Trump: %42.7 - 284 bin 266

Biden: %54.1 - 360 bin 374

Birçok ABD medya organı, Biden'ın Maine'i kazanacağını öngördü. Biden, Maine'in 4 Seçmenler Kurulu oyunun en az üçünü alacak.

Alaska  (3 Seçmenler Kurulu delegesi)

Oyların %47'si sayıldı:

Trump: %62.9 - 108 bin 231

Biden: %34.7 - 56 bin 849

Kuzey Carolina (15 Seçmenler Kurulu delegesi)

Oyların %95'i sayıldı:

Trump: %50.1 - 2 milyon 732 bin 120

Biden: %48.6 - 2 milyon 655 bin 383

21.46: Türkiye’nin önde gelen analistlerinden T24 yazarı ve Kadir Has Üniversitesi öğretim görevlisi Soli Özel, Joe Biden’ın seçimleri kazanarak yeni ABD Başkanı olacağını öngörürken, “Trump kazanmasa da Trumpizm kazanmış gibi duruyor” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’de 3 Kasım’da açılan sandıkların birçoğunda oy sayma işlemi devam ediyor. Bunda milyonlarca oyun posta yoluyla kullanılmış olmasının da rolü büyük. ABD basını, hâlâ bir adayın öne çıktığını söylemek için yarışın çok yakın olduğunu belirtiyor. Bunun nedeni, seçimin devam ettiği Pennsylvania, Michigan, Wisconsin’ın da arasında bulunduğu 9 kritik eyalette sonuçların çok yakın olması ve sıklıkla değişiklik göstermesi.

Özel, Trump’ın da kaybettiğinin farkında olduğunu, bu sebeple de Biden zaferini engellemenin yasal yollarını aradığını belirtti.

“Trump kazanmasa da Trumpizm kazanmış gibi duruyor” değerlendirmesinde bulunan Özel, ABD’de son aylarda yaşanan tüm olaylara rağmen Trump’ın anketleri yanılttığına ve azınlıklardan, 2016’ya kıyasla daha fazla oy aldığına dikkat çekti.

Seçim sonuçlarının Yüksek Mahkeme’ye gideceğini öngören Özel, “Kim kazanırsa kazansın, ciddi bir meşruiyet sorunu yaşayacak” diye konuştu.

20.56: Cumhuriyetçi Parti lideri Kevin McCarthy, "Günün sonunda Trump 4 yıllığına daha Başkan seçilecek" dedi.

20.28: Nevada Eyalet Sekreteri, yarına kadar yeni sonuç açıklamayacaklarını duyurdu. 

6 Seçmenler Kurulu delegesi bulunan Nevada'da mevcut durum şöyle:

Donald Trump: %48.7- 2 milyon 580 bin 605

Joe Biden: %49.3- 588 bin 252

Sandıkların %92'si açıldı

20.07: CNN projeksiyonuna göre Biden, Maine eyaletini ve 4 Seçmenler Kurulu oyundan en az 3'ünü kazandı.

19.55: Donald Trump, yeni Twitter paylaşımlarında bulundu;

"Pensilvanya, Wisconsin, Michigan... Her yerde Biden oyları buluyorlar. Ülkemiz için çok kötü"

"Pennsylvania'da 500 bin oyluk avantajımı ortadan kaldırmak için yoğun çalışıyorlar. Michigan ve diğerlerinde de öyle"

19.23: Joe Biden, seçim kritik eyaletlerinden Michigan'da (16 Seçmenler Kurulu delegesi) oy farkını açmaya başladı. CNN'in sonuçlarına göre Michigan'da mevcut durum şöyle:

Donald Trump: %48.9- 2 milyon 541 bin 943

Joe Biden: %49.5- 2 milyon 573 bin 254

Sandıkların %92'si açıldı

19.10: Demokrat aday Joe Biden; Arizona, Nevada, Michigan ve Wisconsin'deki yarışları önde götürmeye devam ediyor. Biden, bu eyaletleri kazanmayı başarırsa Pennsylvania ve Georgia'ya ihtiyaç duymadan 270 Seçmenler Kurulu oyuna ulaşıp ABD'nin 46. Başkanı olacak. 

19.02: Sonuçların merakla beklendiği Pennsylvania'da oy sayımına hâlâ devam edilirken, Vali Tom Wolf, posta yoluyla gönderilen yaklaşık 3 milyon oyun henüz sayılmadığını belirtti. Wolf, “Sonuçları bugün bile öğrenemeyebiliriz” dedi.

Wolf, sayımdaki gecikmeye ilişkin, “En önemli şey, doğru sonuçlara sahip olmamız” derken, “Sonuçların adil olması ve kullanılan her oyun sayılmasını sağlamak için elimden gelen her şeyi yapacağım" ifadesini kullandı.

Ayrıca Vali, hemşehrilerinin ‘bu seçimin sonucuna güvenebileceklerini’ garanti etti.

18.53: Sosyal medya platformu Twitter, Trump'ın bu iddiasını gizledi ve etiketledi. "Dünya akşam birçok anahtar eyalette öndeydim, çoğunda bu üstünlük çok belirgindi. Bu eyaletlerin çoğu Demokratların kontrolündeydi. Sonra teker teker sürpriz oy yığınlarının sayılmasıyla bu üstünlük sihirli bir şekilde kayboldu. ÇOK İLGİNÇ. Bu arada anketçiler tarihi şekilde yanıldı"  paylaşımının üzerinde 'şüpheli ve yanıltıcı olabilir' bilgisi verilirken, tweet kullanıcıların etkileşimlerine kapatıldı.

18.39: Demokrat başkan adayı Joe Biden'ın kampanya direktörü, "Seçimleri kazanma yolundayız" dedi. Kampanya Direktörü Jennifer O'Malley Dillon, Biden'ın seçimleri kazanmak için gerekli olan 270 Seçmenler Kurulu oyuna günün ilerleyen saatlerinde ulaşacağını öngördü.

18.11: Joe Biden, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Oyların tamamı sayılmadan dinlenmeyeceğiz" dedi

18.04: ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump, dün akşam birçok önemli eyalette öndeyken, "sürpriz oy yığınlarıyla" bu üstünlüğünün "sihirli bir şekilde kaybolduğunu" yazdı.

Twitter üzerinden paylaşımda bulunan Trump, "Dünya akşam birçok anahtar eyalette öndeydim, çoğunda bu üstünlük çok belirgindi. Bu eyaletlerin çoğu Demokratların kontrolündeydi. Sonra teker teker sürpriz oy yığınlarının sayılmasıyla bu üstünlük sihirli bir şekilde kayboldu. ÇOK İLGİNÇ. Bu arada anketçiler tarihi şekilde yanıldı" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2020, 08:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER