İran'lı nükleer uzmanına suikast

İran'lı nükleer uzmanı, bilim insanı Mohsen Fakhrizadeh Tahran'da suikaste uğrayarak hayatını kaybetti

İran'lı nükleer uzmanına suikast

İran'ın nükleer programının mimarlarından Muhsin Fahrizade suikast sonucu hayatını kaybetti.

İran'ın nükleer programının kilit isimlerinden bilim insanı Muhsin Fahrizade'nin Tahran eyaletine bağlı Abserd ilçesinde düzenlenen terör saldırısı sonucunda ağır yaralandığı bildirildi.

İran devlet televizyonu, İranlı nükleer fizikçi Fahrizade'nin öğleden sonra Abserd ilçesinde düzenlenen terör saldırısında öldüğünü aktardı.

Devrim Muhafızları’ndan intikam yemini

Bu arada olayın hemen ardından Devrim Muhafızları, Twitter hesaplarından geçmişte olduğu gibi bu suikastin de intikamının alınacağını duyurdu.

NETANYAHU İSMİNİ VEREREK TEHDİT ETMİŞTİ

İran nükleer programının mimarı olarak tanınan Muhsin Fahrizade'nin adı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Mayıs 2018'de İran nükleer programı hakkında yaptığı sunumda özellikle belirtilmişti.

Jerusalem Post’ta yer alan habere göre Başbakan Netanyahu, Mossad'ın İran'ın gizli nükleer arşivlerinden 100 bin dosya çaldığını açıkladıktan sonra “Bu adı hatırlayın” diye konuşmuştu.

Mossad tarafından çalınan dosyalar, Fahrizade’nin İran nükleer programı dahilinde 1999-2003 yılları arasında sürdürülen Amad Projesi’ni yönettiğini gösteriyordu. 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma sırasında böyle bir programın var olduğunu inkar etmişti.

İran, 2003 yılında Amad Projesi’ni rafa kaldırmak zorunda kalsa da nükleer hedeflerine ulaşmak çalışmaya devam etmişti.

Netanyahu, Fakrizade’nin 2018 yılında da İran Savunma Bakanlığı bünyesindeki SNPD isimli bir projeye de liderlik etmişti.

Mohsen Fakhrizadeh

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 19:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER