İspanya, haftada 4 gün çalışma sistemini deneyen ilk ülke olacak

Haftalık mesaiyi dört güne düşürmekle ilgilenen şirketler için bir deneme süreci başlatmayı kabul eden İspanya hükümeti, hayata geçirilmesiyle bunu deneyen dünyadaki ilk ülke olacak.

İspanya, haftada 4 gün çalışma sistemini deneyen ilk ülke olacak

İspanya'da sol parti Más País, bu yılın başında hükümete sundukları haftalık dört gün (32 saat) mesai denemesinin kabul edildiğini açıkladı. Deneme sürecinin nasıl ilerleyeceğine dair görüşmeler sürüyor. 

Más País parti lideri Iñigo Errejón, Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada "Haftada dört gün (32 saat) mesai ile zamanımızın gerçek tartışmasını başlatıyoruz" yazdı. 

Hükümetin deneme sürecine dair detayları açıklaması beklenirken, şirketlerin en düşük riskte çalışma saatlerini düşürebilmesi için üç yılık, 50 milyon Euro'luk bir plan hazırlandı. Buna göre, çalışma günlerini dörde düşüren bir şirkete ilk yıl kaybın yüzde 100'ü, ikinci yıl yüzde 50'si, üçüncü yıl ise yüzde 33'ü karşılanabilecek.  Más País'ten Héctor Tejero, "Bu planla deneme sürecine yaklaşık 200 şirketin katılabileceğini düşünüyoruz. Bu konudaki tek kırmızı şirketimiz, maaş ve iş kaybı yaşanmaması" dedi. 

Öte yandan Covid-19 pandemisinin ekonomiye olumsuz etkilerinin gölgesinde bu konuda bir adım atılmasına karşı çıkanlar da bulunuyor. 

Haftalık çalışma günlerinin düşürülmesi Yeni Zelanda ve Almanya'da da gündeme geliyor. Çalışma saatlerinin düşürülmesini savunanlar bu sistemin verimi artıracağı, ruh sağlığına iyi geleceği ve iklim değişikliğiyle mücadelede rol oynayabileceğini savunuyor. 

İSPANYA'DA İŞSİZ SAYISI ARTIYOR

İspanya Çalışma ve Sosyal Ekonomi Bakanlığı'na bağlı Devlet İstihdam Kamu Hizmeti Kurumu'nun (SEPE) verilerine göre şubat ayında 44 bin 436 artan işsiz sayısı 2016'dan bu yana ilk defa 4 milyonun üzerine çıktı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dünyada sosyo-ekonomik olarak en fazla etkilenen ülkelerden biri olan İspanya'da 2020 yılında başlayan işsiz sayısındaki artış devam ediyor.

İşsizlik rakamlarında 2013 yılından bu yana en kötü şubat ayı verilerini açıklayan SEPE, toplam işsiz sayısının 4 milyon 8 bin 789'a çıktığını duyurdu.

Şubat ayı esas alındığında işsizlikte en yüksek artış hizmet sektöründe görülürken, onu tarım izledi.

Ülke genelinde 17 özerk yönetim arasında işsizliğin en fazla arttığı bölgeler Endülüs, Valensiya ve Madrid oldu. 

Uzmanlar, işsizlik sorununda İspanya'yı "çok zorlu bir yılın beklediği" görüşünde birleşirken, sendikalar da şimdiden eylem hazırlıkları yapıyor.

İspanya'nın en önemli gelir kaynaklarından biri olan turizm sektörü Kovid-19'dan dolayı uygulanan kısıtlamaların etkisiyle büyük bir çöküş yaşıyor.

İspanya'daki en büyük ekonomik krizin yaşandığı 2008-2014 arasında işsizlik sorunu büyük boyutlara ulaşarak, 2013 şubat ayında 5 milyon 40 bin 222 ile ülke demokrasi tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER