Twitter'dan Hamaney kararı: Aşı paylaşımları silindi

Twitter, İran dini lideri Ayetullah Hamaney'in ABD ve İngiltere'ye ait koronavirüsü aşılarının güvensiz olduğuna ilişkin Arapça, İngilizce, Fransızca, Rusça ve İspanyolca yaptığı paylaşımlarını sildi.

Twitter'dan Hamaney kararı: Aşı paylaşımları silindi

İran dini lideri Ayetullah Hamaney’in farklı dillerde kullandığı Twitter hesaplarından dün ABD ve İngiltere’ye ait korona aşılarının güvensiz olduğuna ilişkin Arapça, İngilizce, Fransızca, Rusça ve İspanyolca yaptığı paylaşımları silindi.

Söz konusu paylaşımların, sosyal medya kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle silindiği belirtildi. Hamaney’in Farsça dilinde yaptığı paylaşımına ise dokunulmadı.

İTHAL EDİLMESİ YASAK

Hamaney, ABD ve İngiltere’ye ait aşılara güvenmediklerini belirterek, “ABD ve İngiltere’ye ait korona aşılarının ülkeye ithal edilmesi yasaktır. Eğer ABD kendisi gerçekten korona aşısı üretebiliyor olsaydı böylesi bir durumda olmazdı. Fransa’ya da bu konuda güvenmiyorum. Başka kaynaklardan güvenilir korona aşısı bulunursa bu sorun olmaz” ifadelerini kullanmıştı.

BAĞIŞLAR İPTAL EDİLDİ

Hamaney’in dün ABD ve İngiltere’den koronavirüsü aşısının ithal edilmesini yasaklayan konuşmasının ardından İran Kızılay Sözcüsü Muhammed Hasan Mukaddem, ABD’de ve yurt dışında yaşayan İran vatandaşlarının kurduğu bir hayır kurumu vasıtasıyla İran’a bağışlanacağı açıklanan 150 Pfizer-BioNTech aşısının alımına ilişkin sürecin durdurulduğunu açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER