Anadolu Lisesi'nin binası TOKİ'ye devredildi, okul çürük yurt binasına taşındı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmir’de binası TOKİ’ye devredilip eğitim öğretimi “FETÖ” soruşturması kapsamında el konmuş, 70 kişilik ve çürük raporlu yurt binasına taşınmasını gündeme taşıdı.

Anadolu Lisesi'nin binası TOKİ'ye devredildi, okul çürük yurt binasına taşındı

Balkan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a da yazılı soru önergesi verilerek bir açıklama yapmasını talep etti.

Bina TOKİ'ye öğrenciler çürük yurda

Cumhuriyet’in haberine göre İzmir’in Torbalı ilçesinde Sağlık Bakanlığı’nın mülkü olan bir alanda bulunan İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, iki buçuk yıl önce alanın Sağlık Bakanlığı tarafından TOKİ’ye devredilmesi sebebiyle taşındı.

Okul, konut olarak inşa edilmiş ve kapasitesi yaklaşık 70 kişilik olan vaktiyle “FETÖ” iltisakı gerekçesiyle el konmuş bir yurt binasına taşındı.

Ancak İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yaklaşık 50 öğretmeni ve 500 öğrencisi, yangın merdiveni olmayan, kolonları hasarlı, konut planı ve kapasitesine göre inşa edilmiş, taşıyıcı sistemleri bir okul kalabalığına ve yoğunluğuna uygun olmayan, yapılan bilimsel incelemeler sonucuna ‘okul olarak kullanılamayacağı’ ispatlanmış bir binada can güvenliği olmadan eğitim-öğretime devam ediyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan teknik raporda, binanın mevcut haliyle eğitim-öğretim amaçlı kullanılamayacağı ifade edilerek, binanın yangın kaçış merdivenlerinin olmadığı, katlara çıkış merdivenlerinin 90 cm olduğu, dersliklerin 15-25 metrekare olduğu ve bu şartların 500 öğrencili bir okul için uygun olmadığı belirtildi. Bina kolonlarında da sorunların olduğu ve yapılacak onarım ve tadilatların hem statik hem mimari açıdan sakınca oluşturacağı yönünde görüş bildirildi.

Torbalı Belediyesi’nin hazırladığı raporda ise, binanın betonarme-statik tasarım ve dizaynının konut olarak tasarlanması nedeniyle, yapının uzun süreli, yoğun kullanıma ve hareketli yüke maruz kalınmasının tehlikeli olduğuna dikkat çekerek taşıyıcı sistemin insanların uzun süreli ve yoğun olarak bulunduğu okul alanına ve standartlarına uygun olmadığı vurgulandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a sorular

CHP’li Murat Bakan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a şu soruları sordu:

* İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğrencileri ve öğretmenleri, yangın merdiveni olmayan, kolonları hasarlı, konut planı ve kapasitesine göre inşa edilmiş, taşıyıcı sistemleri bir okul kalabalığına ve yoğunluğuna uygun olmayan, yapılan bilimsel incelemeler sonucuna ‘okul olarak kullanılamayacağı’ teknik raporlarla ispatlanmış bir binada can güvenliği olmadan eğitim-öğretime devam etmektedir. Bu konudaki açıklamanız nedir?

* İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğrencileri ve öğretmenlerinin öncelikle can güvenliğinin sonra da sağlıklı bir eğitim-öğretim ortamının sağlanması için gerekli altyapıya, kriterlere ve materyallere sahip bir ‘okul’ ne zaman tahsis edilecektir?

*  Bina önünde daha önce kopan yüksek gerilim hattının olduğu, yangın merdivenlerinin olmadığı, bina kolonlarının hasarlı ve depreme dayanıklılık konusunda sağlam olduğuna dair bir rapor bulunmayan binada eğitim öğretime devam eden İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğrencileri ve öğretmenlerinin başına bir felaket gelse sorumluluk kimin olacaktır?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER