Bakan Selçuk: Sınavların yapılması için ortam müsait

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Yüz yüze sınavlar olacak mı?' sorusuna, "Sınavların yapılması için ortam müsait" yanıtını verdi. Selçuk, "Çocukların en az yarısı 'Lütfen sınav olsun, bizim çalışmamızın karşılığı olsun' diye ısrar ediyorlar" iddiasında bulundu.

Bakan Selçuk: Sınavların yapılması için ortam müsait

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze sınavlara ilişkin, "Sınavların yapılması için ortam müsait" dedi.

Ziya Selçuk, CNN Türk'te 5N1K'da Cüneyt Özdemir'in sorularını yanıtladı.

"Üniversiteler açılacak mı?" sorusuna Selçuk, "Bize bağlı olmadığı için karar vermiyoruz ama bildiğim kadarıyla Sağlık Bakanlığı'nın tavsiyesi uygulamalı derslerle açılması yönünde" ifadelerini kullandı.

Yüz yüze sınavlar hakkında konuşan Selçuk, "Sınav sadece liselerle ilgili söz konusu. Yeniden düşünür müsünüz şeklinde bir öneri olarak görüyoruz biz bu tartışmaları. Ama bizim eğitim bilimleriyle ilgili bir akademik kurulumuz var. Sonuçta bir karara varıyoruz. İlkokul ve ortaokulda sınavın olmaması yönünde ortak bir karar çıktı. Neden lisede olması gerekiyor da ilkokulda olmaması gerekiyor? Çünkü ilkokulun daha farklıdır, ilkokullarda karne notu vermiyoruz" diye konuştu.

Selçuk, şöyle devam etti: "Ama lisenin akademik hedefleri daha yüksek. Bizim destekleme yetiştirme kurslarımız ağustostan beri açık. Çocuklarımızın geleceğe dönük yapmaları gereken ödevler var. Eylülden 1 Kasım'a kadar olan döneme kadar bir karne notu vermek istiyoruz. Okullar kapanmadan önce yüzde 40'ı da sınava girdi. Şu ilde risk yüksek olduğu için okullar açılmayacak dendiğinde sınavlar zaten olmayacak."

"Sınavların yapılması için ortam müsait" diyen Selçuk, "Çok riskli şehirlerde sınav yapmayacağız. Konular zaten sınırlı. Eğer sınav varsa çocuklar hiç bırakmıyor, takip ediyor. Ama hiç sınav yok derseniz bu sefer düşüyor. Çocukların en az yarısı 'Lütfen sınav olsun, bizim çalışmamızın karşılığı olsun' diye ısrar ediyorlar" iddiasında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER