Boğaziçi'ne atanan yeni rektöre bir tepkide öğretim görevlilerinden

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne dışarıdan atanan ve daha önce AK Parti'den milletvekili adayı olan Melih Bulu'ya öğrencilerin ardından öğretim üyelerinden de tepki geldi. Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri tarafından yapılan açıklamada, üniversiteler ve bilimsel özerklik için akademik yöneticilerin atamayla değil, seçimle belirlenmesi çağrısı yapıldı.

Boğaziçi'ne atanan yeni rektöre bir tepkide öğretim görevlilerinden

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Boğaziçi Üniversitesi, Beykoz Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi ve Çağ Üniversitesi’nin rektörleri değişti. 2002 yılından bu yana AK Parti içinde çeşitli görevlerde yer alan ve son olarak İstanbul 1’inci Bölge’den milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanması tartışmaları da beraberinde getirdi. 

12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından Boğaziçi Üniversitesi'ne ilk kez kurum dışından bir rektör atandığına dikkat çeken öğretim üyeleri, "Bu durum 2016’dan bu yana ağırlaşarak sürmekte olan, rektör seçimlerini ortadan kaldıran antidemokratik uygulamaların bir devamıdır. Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz" dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyeleri yaptıkları yazılı açıklamada, akademik yöneticilerin belirlenmesi noktasında şu ilkelere göre hareket edilmesi çağrısında bulundu:

Üniversitelerin herhangi bir kişi ya da kuruluşun etki veya baskısına maruz kalmaması ve siyaset aracı olarak kullanılmaması, bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmezdir.

Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik yöntemlerle seçilmiş kurullarda ve akademik yöneticilerde olması özerklik için şarttır. Rektör, dekan, enstitü müdürü, yüksekokul müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticiler atamayla değil seçimle belirlenmelidir.

Üniversitelerin, özerk anayasal kurumlar olarak, akademik programlarını ve araştırma politikalarını öğretim elemanlarınca ve/veya üniversite kurullarınca kararlaştırılarak belirlemesi, bilimsel özgürlüğün ve yaratıcılığın şartlarındandır.


ÖĞRENCİLER: KAYYIM REKTÖR İSTEMİYORUZ

Atamaya öğrencilerden de tepki geldi. Twitter’da açılan #KayyumRektörİstemiyoruz etiketiyle binlerce tepki mesajı paylaşıldı. Atamaya tepki gösteren öğrenciler, “Demokratik süreçleri tanımadan atanan yandaş rektörleri kabul etmiyoruz” dedi. 

DAHA ÖNCE DE SEÇİME KATILMAYAN ÖZKAN REKTÖR OLARAK ATANMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce de Boğaziçi'nde seçime katılmamasına rağmen Mehmed Özkan'ı 12 Kasım 2017'de rektör olarak atamıştı. Özkan, mezuniyet törenlerinde öğrenciler tarafından protesto edilmişti.

Halen eski AK Parti milletvekili Necdet Ünüvar Ankara Üniversitesi’nde, eski AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde, eski AK Parti İstanbul Milletvekili Cevdet Erdöl İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde, eski AK Parti Edirne Milletvekili Necdet Budak Ege Üniversitesi’nde, eski AK Parti İzmir Milletvekili Nükhet Hotar ise 9 Eylül Üniversitesi’nde rektör olarak görev yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2021, 11:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil
Halil - 2 hafta Önce

20 yıldır Üniversite personeliyim. Rektörlerin atanmasını doğru bulmuyorum ama inanın seçimle atanması bu durumdan daha kötüdür.

SIRADAKİ HABER