AKP'den bir kanun teklifi daha! Vakıftan ikinci maaşın önü açıldı

Yunus Emre Vakfı’nın personel görevlendirme sisteminde değişiklik öngören yasa ile kurum, kuruluş amacının dışına çıkartılacak.

AKP'den bir kanun teklifi daha! Vakıftan ikinci maaşın önü açıldı

Yunus Emre Vakfı’nın personel görevlendirme sisteminde değişiklik öngören, “Turizmi Teşvik Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” yasalaşırsa vakfın yeni bir, ‘çift maaş arpalığı” haline getirilmesinin önü açılacak.

2007 yılında kurulan Yunus Emre Vakfı’nın kuruluş yasasını 2017 yılında değiştiren ve vakfın yapısıyla oynayan iktidarın öngördüğü yeni değişiklikler ile kurum, kuruluş amacının dışına çıkartılacak.

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre; 6 Nisan’da TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda kabul edilen kanun teklifi, TBMM Genel Kurul’dan geçmesi halinde bürokratların ve öğretim üyelerinin çift maaşla istihdam edilebileceği bir yapıya dönüşecek.

ÇİFTE MAAŞ

AKP’li milletvekillerinin imzasıyla hazırlanan kanun teklifine göre, vakıfta görevlendirilecek memurlar ile öğretim üyeleri, vakıftaki görev süreleri boyunca idari izinli sayılacak. Böylelikle Yunus Emre Vakfı’na gönderilen kamu personeli, asıl görev yaptıkları kurumlardan maaş almaya devam edecek. Yunus Emre Vakfı, bu kişilerin kurumlarından aldıkları maaşın yanında ayrıca maaş ödemesi gerçekleştirecek. Vakıfta görevli personel, gönderildiği ülkede maaşından vergi kesintisi uygulaması ile karşı karşıya kalırsa bu vergi vakfın bütçesinden karşılanacak.

SINIRSIZ PERSONEL

Kanun teklifi sahibi AKP milletvekillerince amacı, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uyum” şeklinde açıklanan teklifin kanunlaşması ile Cumhurbaşkanı’na da sınırsız personel görevlendirme yetkisi verilecek. Cumhurbaşkanı, “Sınırsız personel görevlendirme” yetkisini kullanarak vakıfta, istediği sayıdaki memuru ve öğretim elemanını görevlendirebilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER