Az parayla sıfırdan yatırıma nasıl başlanır?

Yatırım yapmak, gelirinizi artırmak ve paranızın işe yaramasını sağlamak için harika bir seçenektir. Birçok insan bunun zor olduğu ve belirli beceriler gerektirdiğini düşünebilir ancak kişinin anlamak için konuyu biraz daha derinlemesine araştırması gerekir. Unutmamalısınız ki yatırımlar herkese açıktır.

Az parayla sıfırdan yatırıma nasıl başlanır?

Yatırım efsaneleri

Ülkemizde yatırım yapan nüfusun sayısı oldukça azdır. Ülke nüfusunun yalnızca yaklaşık yüzde biri borsada bulunurken, Amerika Birleşik Devletleri'nde ev kadınlarının bile fonlarını yönettiği bilinmektedir. Böylesine az bilinen bir alan korkutucu görünüyor ve gerçeğe bile uymayan efsanelerle büyümüş olduğu kabul edilmektedir. Yatırım konusunda ortalıkta dolaşan birçok efsane dolaşmaktadır. Bu efsanelerden etkilenen insanlar ise yatırım yapmaktan uzak durmaktadır. Bu efsaneler her ne kadar saçma fikirler gibi dursa da insanların yatırımdan uza durmasına neden olabilmektedir.

Yatırım zenginler içindir

Yatırım yapmak için zengin olmak gerektiği fikri oldukça yaygındır. Halk arasında oldukça yaygın kullanılan bu cümleler, yatırımın sadece çok parası olanlar için mümkün olduğu fikrini ortaya çıkarmaktadır. Bu fikrin etkisinde kalan çok sayıda insanın yatırımdan uzak durduğu ve ellerinde ki paraları değerlendirmekten çekindiği bilinmektedir.

Gerçekte, borsaya girmek için sadece birkaç bin TL yeterlidir. Örneğin, yatırım fonlarının minimum fiyatı 5-15 bin TL'dir ve bazı brokerlerin ticarete başlama fırsatı için minimum bir eşiği yoktur. Bundan dolayı elinizde ki paranın ne kadar az ya da çok olduğuna bakmadan yatırım yapmak için fırsat aramalısınız. Evet, gerçekten de çok para yatırılan bir yatırım aracında daha fazla miktarda parası olanlar, daha az olanlara nazaran daha fazla kar elde edebilmektedir. Fakat bu durum az parası olanın yatırım yapamayacağı anlamına gelmemelidir. Her ne kadar az kazanç olsa da sonuçta hiç yoktan iyidir ve bu gelirlerin birikmesi ile birlikte ilerleyen dönemlerde artık sizde büyük karlara sahip olabilecek seviyeye gelebileceksiniz.

Derinlemesine bilgi ve beceriler olmadan kazanmak imkansız

Tabii ki ekonominin açısından ve temel ilkeleri konusunda yönlendirilmeniz gerekir, ancak bu konuda profesyonel hizmet veren Trusted Broker Reviews sitesinden gerekli olan desteği alabilirsiniz. Unutmamanız gerekir ki yatırım konusunda yeterli tecrübeye ve deneyime sahip olmanız, aynı zamanda yatırımlarınızı daha iyi koordine edebilmenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte yapacağınız her yatırım hamlesi için profesyonellerden fikir alabilir ve onların yönlendirmeleri sayesinde oldukça başarılı çalışmalar yapabileceksiniz.

Profesyonel destek almak ve yatırımlarınıza bu şekilde yön vermek sureti ile daima doğru hamleleri yapabilir ve tek başınıza yapacağınızdan çok daha hızlı bir şekilde büyük karlar elde edebileceksiniz. Bu sayede yatırım seçeneklerini daha iyi anlayacak ve hamlelerinizi çok daha kolay bir şekilde yapabileceksiniz.

Riskler çok yüksek

Yatırım koşulları göz önünde bulundurulduğunda bazı risklerin olası olduğu bilinmektedir. Zaten bu durum ticaretin ve para kazanmanın anahtarı niteliğindedir. Halk arasında kullanılan "Kar, zararın kardeşidir" cümlesi, bu durumu çok net bir şekilde açıklayacaktır.

Yatırımların ve buna bağlı olarak kar elde etmenin her ne kadar riski bulunuyor olsa da bu durumda alacağınız profesyonel destekler sayesinde minimuma indirmiş olacaksınız. Öyle ki en az riskle yatırımlarınızı yapabilecek ve bu sayede çok daha kolay para kazanmayı başarmış olacaksınız.

Yatırıma ne kadar başlamalı

Başlamak için milyonlarca TL'lik bir yatırıma ihtiyacınız yok. Özellikle çok düşük miktarlarda yatırım yapabileceğiniz çok sayıda alternatif bulabilirsiniz. Daha fazla getiri için iyi yatırımlara ihtiyaç olduğu açıktır. Bununla birlikte, büyük miktarlarda yatırımla yeni bir sektöre hemen girmek çok risklidir. Bu hamle sonucunda tüm paranızı kaybedebilirsiniz.

Yatırım yapmaya başlamak için illa ki bir miktar belirlemeniz gerekmez. Bunun için elde ettiğiniz paranın hangi yatırım aracı ile kullanılmasının ve en fazla getirinin hangisi olabileceğini anlayabilmeniz yeterli olacaktır. Küçük miktarları farklı araçlara yerleştirerek, bir süre sonra en uygun seçenekleri vurgulamak ve hataları analiz etmek kolaydır. Bundan sonra yatırım hacmini artırabilirsiniz.

Para kaybetmekten korkmayın

İnsanların elinde bulundurdukları paranın, yapacakları en küçük hamle ile uçup biranda gidebileceğine inanmaları oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Bu durumun yaygın olması, ülkemizde ki yatırım yapanların sayısını da negatif yönde etkilemektedir. İnsanların zor şartlar altında elde ettikleri paraları kolay bir şekilde ve bir anda kaybedebilecekleri korkusu, onların yatırıma tamamen kapalı kalmasına neden olmaktadır.

Bu konuda yatırım danışmanlığı hizmeti alan kişilerin, daha kararlı bir şekilde hareket ettiği bilinmektedir. Öyle ki aldıkları profesyonel destek sayesinde paralarını neye yatıracakları konusunda gerekli bilgileri alarak hareket ettiklerinden dolayı oldukça kazançlı çıkabilmektedir. Bundan dolayı sizlerin de gerekli olan desteği almak ve bu destek sayesinde daha kolay yatırımlara yönelmek için kendinize fırsat oluşturmanız gerekmektedir.

Bu durumdan çekinen ya da korkan kişilerin hiçbir şekilde yatırım yapamayacakları ve ellerinde tuttukları paranın da günden güne eriyip gittiği gözlemlenebilmektedir. Bu durum hem elindeki paranın eriyip gitmesine hem de geleceklerini tehlikeye atmalarına neden olacaktır. Öyle ki emeklilik zamanı geldiğinde belki de hiçbir şekilde para temin edemeyecek duruma gelmeleri kaçınılmaz olacaktır.

Bundan dolayı elinizde ki paranın ne kadar az ya da yetersiz olduğuna bakmadan bir şekilde yatırım işine girmelisiniz. Bu sayede paranızı değerlendirme ve kazanç elde edebilme imkanı oluşturmuş olursunuz. Yapacağınız yatırım seviyeleri her ne kadar az olsa da elde edeceğiniz karları biriktirerek ya da onları da yatırıma dahil ederek, anaparanın daha büyümesine katkıda bulunabileceksiniz. Bu sayede ilerleyen dönemlerde anaparanın daha fazla olması sayesinde kar oranının da daha fazla olabilmesi mümkün olacaktır. Bu durum aynı zamanda sizi daha da cesaretli bir yatırımcı haline getirecektir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER