Borsa İstanbul'da deprem

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla istifa etti.

Borsa İstanbul'da deprem

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla istifa etti. Atilla'nın kendi isteği istifa kararı aldığı öne sürüldü. Atilla'nın istifası kabul edildi. 

26 Mart'taki Borsa İstanbul Genel Kurulu'nda görevi bırakması beklenen Hakan Atilla, bugün istifa dilekçisini Borsa İstanbul Yönetim Kurulu’nu sundu ve istifası kabul edildi.

Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla, ABD'de İran yaptırımlarını delinmesiyle ilgili davada yargılanmış ve Mayıs 2018'de mahkeme 32 ay hapis cezası vermişti. Atilla, Temmuz 2019'da tahliye edilmişti.

ABD'de tahliye olduktan sonra Türkiye'ye dönen Atilla, Ekim 2019'da Borsa İstanbul Genel Müdürü olarak atanmıştı.

Bu istifanın herhangi bir görev beklentisiyle olmadığını belirten Atilla, "Ben kendi isteğimle istifa ettim. Başka bir açıklama yapmak istemiyorum. Çünkü yaptığım her açıklama bir başka tarafa çekiliyor" dedi.

HALKBANK DAVASI 1 MAYIS'TA GÖRÜLECEK 

Bu arada, ABD savcılık makamının Halkbank ve bankanın yöneticilerini İran, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki kişi veya paravan şirketleri kullanarak ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları ihlal etmekle suçladığı dava 1 Mayıs 2021 tarihide görülecek. Dava öncesinde Alman Der Spiegel dergisinde "New York’taki mahkemenin, Halkbank’ın Reza Zarrab’a, İran yaptırımlarının ihlalinde Türk Hükümeti'nin talimatıyla yardımcı olup olmadığının açıklığa kavuşturulacağı" belirtildi. Dergide, ‘ABD’de hapse mahkum olan Hakan Atilla’nın cezasını çektiği, dolayısıyla bu yaptırımlar konusunun onun için kapandığı, ama aynı şeyin Halkbank ve Türk Hükümeti için söylenemeyeceği’ kaydedildi.

HALKBANK NE İLE SUÇLANIYOR?

ABD savcılık makamı "Halkbank ve bankanın yöneticilerini İran, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki kişi veya paravan şirketleri kullanarak ABD’nin İran’a karşı uyguladığı yaptırımları ihlal etmekle" suçluyorlar. Banka yöneticileri ve hükümet ise bu iddiaları reddediyor.

Savcılar ayrıca Halkbank’ı; 1 milyar doları ABD üzerinden olmak üzere, İran’ın gizlice 20 milyar dolar transfer etmesine yardımcı olmakla suçlamışlardı. Davanın bir sonraki duruşmanın 1 Mayıs 2021’de yapılması kararlaştırıldı.

Halkbank daha önce Manhattan Federal Temyiz Mahkemesi'ne başvurarak “taraflı” olduğunu iddia ettiği yargıç Berman’ın yerine başka birisinin atanmasını talep etmiş, Berman ise bu iddiayı reddetmişti.

Berman, daha evvel 2018’de Halk Bankası yöneticisi Mehmet Hakan Atilla’nın mahkum olduğu ve Rıza Sarraf'ın suçunu kabul ettiği diğer benzer davalarda da yargıçlık yapmıştı.

İSTİFANIN ARDINDAN HALKBANK HİSSELERİ DEĞERLENDİ

Atilla'nın yargılandığı davadan ayrı olarak ABD'de Halkbank aleyhine yine İran yaptırımlarını delme suçlamasıyla dava açılmıştı. Bu dava devam ediyor.

Borsa İstanbul’da işlem gören Halkbank hisselerinin, istifa haberinin ardından yüzde 5’in üzerinde değerlenmesi dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2021, 12:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER