Bunu da gördük: Ayçiçek yağı yarım litrelik şişelere girdi

Marketler el yakmaya devam ederken, fiyatı rekor artışa imza atan ayçiçek yağı artık yarım litrelik şişelere girdi.

Bunu da gördük: Ayçiçek yağı yarım litrelik şişelere girdi

Ekonomik kriz nedeniyle ay sonunu getiremeyen vatandaş, son bir yılda rekor zam gören sıvı yağı evine götüremez oldu. Yağ fiyatları aşağı çekilmeyince alım gücü düşen vatandaşa yönelik firmalar ambalaj küçültmeye gitti. 5 litrelik yağlar 4 litreye düşerken artık 1 litre yenine  0,5 litrelik yağlar da satışa sunuldu.

Türkiye’de hane halkının alım gücünün düşmesi ve tarımdaki yanlış politikalar nedeniyle son yıllarda hiç olmadığı kadar zamlanan sıvı yağ sorunu bir türlü çözülemiyor. Mutfaklarımızın olmazsa olmazı sıvı yağ fiyatlarındaki artışın önü alınamayınca vatandaş ,çareyi gramajı az sıvı yağlarda buldu. Geçtiğimiz hafta gündeme gelen bakkallardaki “bardağı 2 TL’ye sıvıyağ” uygulamasından sonra şimdi de marketlerde 0,5 litrelik sıvı yağlara rağbet giderek artıyor.

Milli Gazete'nin haberine göre sıvı yağ fiyatlarındaki artışın en büyük nedeni, üretim maliyetine karşın devlet desteğinin yeterince olmamasından dolayı çiftçinin üretim tercihi olmaktan çıkması ve ithal edilen yağ.

Türkiye, ayçiçeği ithalatında dünya lideri! Ayçiçeği yetiştiriciliğine elverişli olan ülkemizde izlenen yanlış tarım politikaları nedeniyle sıvı yağda Rusya ve Balkan ülkelerine bağımlı hale geldik. Yağ fiyatlarıyla ilgili ciddi krizin yaşandığı ülkemizde 2019 yılında ayçiçeği ithalatı 1 milyon 136 bin ton olmuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER