HSBC yılbaşından sonra dolar tahminini açıkladı 

Hongkong and Shanghai Banking Corporation'ın Türkiye iştiraki tarafından hazırlanan raporda, doların 2021 yılında 7.10’a ineceği ancak enflasyon oranının düşmeyeceği açıklandı. Raporda, Türk lirasının yüksek enflasyon ile yüzleşmeye devam edeceği ve bu nedenle yaşam pahalılığında bir değişim yaşanmayacağı kaydedildi.

HSBC yılbaşından sonra dolar tahminini açıkladı 

Hongkong and Shanghai Banking Corporation'ın Türkiye iştiraki, 2021 yılının tahminlerini içeren bir rapor yayınladı.

HSBC’nin Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Döviz Stratejisti Murat Toprak ile Avrupa Döviz Araştırmaları Direktörü Dominic Bunning imzalı, 24 Kasım 2020 tarihli raporunda 2021 yıl sonu için Dolar/TL beklentisini 7,70’den 7,10’a çekildi.

Raporda, fonlamanın yalnızca 1 haftalık repo faizinden sağlandığı, geleneksel politika çerçevesinin şeffaflığı artırdığının ve Türk lirasının yukarı yönlü potansiyelini desteklediğinin düşünüldüğü aktarıldı.

ENFLASYON İÇİN ÜZECEK TAHMİN

HSBC’nin raporunda 2021 yılında Türk lirasının yüksek enflasyon ile yüzleşmeyi sürdüreceği fakat Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın para birimine tampon oluşturabilecek sürdürülebilir pozitif reel faiz sunmaya da hazır göründüğü belirtildi.

Banka daha önce 2021 yıl sonu Dolar/TL beklentisini 7,70 olarak açıklamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER