Kamu Bankalarında peş peşe deprem...

Ekonomi gazetecisi Ali Çağatay, kamu bankaları Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’taki revizyona ilişkin dikkat çeken bilgiler paylaştı. Türkiye Bankalar Birliği'nden Hüseyin Aydın açıklaması geldi, görevini tamamladığı belirtildi.

Kamu Bankalarında peş peşe deprem...

Vakıfbank’ta eski İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu’nun yönetim kurulu başkanlığının sonlandırıldığını öne süren Ali Çağatay, yerine Mustafa Saydam’ın getirildiğini belirtti.

Yönetim kurulu üyeliği tartışılan ve son olarak “sahte diploma” iddialarıyla gündeme gelen Hamza Yerlikaya’nın yönetim kurulu üyeliğinin de sonlandırıldığı ifade edildi. Genel Müdür Abdi Serdar Üstünsalih’in göreve devamı kararlaştırıldı.

Ekonomi gazetecisi Ali Çağatay’ın verdiği bilgiler şöyle:

Halkbank: Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Kerem Alkin’in üyeliği sonlandırıldı. Genel Müdür Osman Arslan yerinde kaldı.

Ziraat Bankası: Genel Müdür Hüseyin Aydın görevden alındı.

Genel Müdürlük görevine Alparslan Çakar; yönetim kurulu başkanlığına da Burhanettin Tanyeri getirildi.

İşte o mesajlar:

Gazeteci Barış Yarkadaş da Twitter hesabından, "Bu sabah kesinleşti: Vakıfbank Yönetim Kurulu değişti. AKP'li eski Bakan Abdülkadir Aksu ile Güreşçi Hamza Yerlikaya, genel kurulda liste dışı bırakıldı. Yerlikaya ve Aksu, artık YK Üyesi değil. Genel Müdür Abdi Üstünsalih ise görevine devam edecek" diye yazdı.

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Türkiye Bankalar Birliği'nden Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın'a ilişkin açıklama geldi. Açıklamada, Aydın'ın 26 Mart 2021 tarihinde Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü görevini devrettiği için, Türkiye Bankalar Birliği'ndeki görevinin de tamamlandığı belirtildi.

Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan açıklama şöyle;

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü görevini 26 Mart 2021 tarihinde devrettiğinden, Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi de tamamlanmıştır.

Birliğin Statüsü’ne göre yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu üyesi genel müdürler arasından ismen seçilmektedir.

Birlik Başkanlığı’nı 20 Nisan 2011 tarihinden itibaren sürdüren Hüseyin Aydın’a Türkiye ekonomisine, bankacılık sektörüne ve Birlik çalışmalarına sağladığı değerli katkılar; zor dönemlerde Birliği temsil ederken gösterdiği kapsayıcı, yapıcı, özverili, iletişime açık, çözüm odaklı yaklaşımı nedeniyle teşekkür eder, esenlikler dileriz.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2021, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER