Merkez Bankası Başkanı'ndan '128 milyar dolar' açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan 128 milyar dolar açıklaması geldi.

 Merkez Bankası Başkanı'ndan '128 milyar dolar' açıklaması

CHP'nin gündeme getirdiği "128 milyar dolar nerede" sorusu üzerine Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan açıklama geldi.

Kavcıoğlu, döviz alım-satımlarının koordinasyon içerisinde yapılabilmesi için Şubat 2017'de Hazine Müsteşarlığı ile protokol imzaladıklarını bildirdi.

Kavcıoğlu'nun açıklamaları şöyle:

- Protokolle sağlıksız fiyat oluşumunun engellenmesine, döviz piyasalarındaki arz-talep dengesine ve likidite tesisine katkıda bulunuldu.

- Söz konusu döviz işlemleri, işlem platformları üzerinden o günkü piyasa koşulları ve fiyatları çerçevesinde gerçekleştirilmiştir.

- Herhangi bir kesime, banka veya firmaya ayrıcalıklı döviz işlemi gerçekleştirilmesi söz konusu değildir.

- Anılan platformlarda piyasa dinamiklerinden bağımsız, piyasa dışı fiyatlardan belirli taraflar seçilerek işlem yapılması mümkün değildir.

- TCMB, görev ve sorumluluk alanlarındaki bilgi ve verileri uluslararası standartlar dahilinde şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşmaktadır.

"MERKEZ BANKASI DÖVİZİNİ KİME VERMİŞ?"

Ekonomist Uğur Gürses, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun 128 milyar dolar açıklamasına ilişkin olarak, "Açıklama, dövizin satıldığını söylemiyor hâlâ 'işlem' diyor Bir de kimin sattığını da söylemiyor. Merkez Bankası dövizini kime vermiş?" değerlendirmesini yaptı. 

Gürses Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Arz-talep dengesizliği varsa 'arka kapıdan' giderilmez bu. Döviz satış ihalesi en güzel yoludur. 'Arka kapı'ya kadar yapılıyordu da." ifadesini kullandı. 


 

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2021, 16:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
128 MİLYAR $ + 5 TRİLYON $ (20 SENEDE YAĞMALADIĞIN !) NERDE ULAN BOP'ÇU RECEP ?
128 MİLYAR $ + 5 TRİLYON $ (20 SENEDE YAĞMALADIĞIN !) NERDE ULAN BOP'ÇU RECEP ? - 4 hafta Önce

.

SIRADAKİ HABER