Ünlü ekonomist yeni Merkez Bankası Başkanı'na meydan okudu

Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Merkez Bankası Başkanı'na "Hodri meydan" dedi.

Ünlü ekonomist yeni Merkez Bankası Başkanı'na meydan okudu

Yaptığı analizlerle ve ekonomi konusunda her dediğinin çıkmasıyla bilinen ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Merkez Bankası Eski Başkanı Naci Ağbal'ın faiz artırımına giderek doğru bir hamle yaptığını belirtmişti. Yapılması gerekenin yapıldığını ve bu kararın atılması gerektiğini belirten Demirtaş'ın yanı sıra birçok ekonomist aynı şeyi söylemiş ve Ağbal'ın politikasını doğru bulmuştu. 

'DÜŞÜNCELERİNE GÜVENİYORSA FAİZİ YÜZDE 10'A İNDİRSİN'

Ama faiz artışları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hoşuna gitmemiş olacak ki bir gecede Ağbal görevden alındı ve yerin Yeni Şafak yazarı Şahap Kavcıoğlu geldi. Demirtaş ise Kavcıoğlu'nun görüşünü eleştirdi ve "MB yeni başkanının 'Faiz enflasyonun sebebidir' gibi bir ekolün temsilcisi olduğu görülüyor. Eğer bu düşüncelerine bu kadar güveniyorlarsa faizi Pazartesi günü %10 indirsinler. Hodri Meydan. Hep beraber son kez bu acayip görüşü test edelim. En azından son kez test etmiş oluruz!" dedi. 

'HODRİ MEYDAN'

Demirtaş, "Eğer bunu yapmazlarsa, demek ki kendileri de kendilerinin faiz konularındaki acaip görüşlerine inanmıyorlar demektir. Hodri Meydan..." ifadelerini kullandı. Zaten Kavcıoğlu daha önce yazdığı yazılarda yüksek faize karşı olduğunu birçok kez ifade etmişti.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER