'128 milyar dolarla ilgili bir tek Kızılderililer açıklama yapmadı'

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Dr. Aytun Çıray, "Yetkili yetkisiz her kafadan bir ses çıkıyor. Hamaset gırla gidiyor. 128 milyar doların nerede olduğunda dair sadece Kızılderililer açıklama yapmadılar!" dedi.

'128 milyar dolarla ilgili bir tek Kızılderililer açıklama yapmadı'

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Dr. Aytun Çıray, "128 milyar dolar nerede?" sorusuna AKP'den pek çok yöneticinin yanıt verdiğini belirterek, "Yetkili yetkisiz her kafadan bir ses çıkıyor. Hamaset gırla gidiyor. 128 milyar doların nerede olduğunda dair sadece Kızılderililer açıklama yapmadılar!" ifadelerini kullandı. Çıray, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın yanıtlaması istemiyle 15 soru yöneltti.

Merkez Bankası'ndaki 128 milyar dolarlık döviz rezervinin erimesi, 15 kritik sorudan oluşan bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşındı.

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Dr. Aytun Çıray, bir süredir gündemden düşmeyen "128 Milyar Dolar nerede?" sorusunu Meclis Başkanlığına sunduğu bir yazılı soru önergesiyle Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a sordu.

Aytun Çıray şunları kaydetti: "Merkez Bankası rezerv yönetiminde belirtildiği üzere ülke döviz rezervlerinin Merkez Bankası tarafından saklı tutulmasının amaçları; para ve kur politikalarına olan güveni sağlamak ve bu politikaları desteklemek, hazinenin yabancı para iç ve dış borç ödemelerini gerçekleştirmek için gerekli olan dövizi hazır bulundurmak, ülkemizin ekonomisini yurt içi veya yurt dışında oluşabilecek ani finansal değişimlere karşı dayanıklı hâle getirmek, uluslararası piyasalarda ülke ekonomisine duyulan güveni artırmak olduğu açıkça belirtilmiştir.

Adalet ve Kalkınma Partisi yöneticileri buhar olan 128 milyar dolar ile ilgili seçim kaygılarına göre farklı açıklama yapıyorlar. Yetkili yetkisiz her kafadan bir ses çıkıyor. Hamaset gırla gidiyor. 128 milyar doların nerede olduğunda dair sadece Kızılderililer açıklama yapmadılar! Ancak bu kampanya bir çığ gibi büyüyor, yalnızca siyasiler değil sokaktaki her vatandaş bu para nerede diye soruyor. O nedenle derhal ekonomi uzmanlarının kamuoyunda gündeme getirdiği bu çok önemli soruların cevaplandırılması ve şeffaf devlet ilkesinin gereği olarak toplumdaki şüphelerin giderilmesi gerekmektedir."

"SATIŞA ARACILIK EDENLER KİM?"

Çıray, Bakan Elvan'ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti;

1 - Satılan, eritilen döviz rezervi miktarı tam olarak ne kadardır? 128 milyar doların üzerinde midir?

2 - 128 milyar dolarlık döviz rezervleri Merkez Bankası’ndan hangi yollarla çıkarılmıştır?

3 - Merkez Bankası bu konuda, kendi bünyesi dışında yapılan satışlara ilişkin bir Banka Meclisi kararı, Yönetim Komitesi kararı almış mıdır? Satışlarla ilgili bir Karar Defteri tutulmuş mudur?

4 - Ülke rezervlerinin finansal güvenliği tehlikeye atacak düzeyde bu denli eritilmesinde siyasi direktif var mıdır? Varsa kim vermiştir?

YORUM EKLE
YORUMLAR
“Türk Milletine Taarruz Eden Düşman, Önce Türk Subayını Aşağılamak İster. Askere Düşmanlık, Düşmana Askerliktir“ ATATÜRK
“Türk Milletine Taarruz Eden Düşman, Önce Türk Subayını Aşağılamak İster. Askere Düşmanlık, Düşmana Askerliktir“ ATATÜRK - 4 hafta Önce

.

SIRADAKİ HABER