2018 yılında hayatını kaybeden isme 'siyaset yasağı' istendi

HDP'nin kapatılması davasında 17 Kasım 2018’de hayatını kaybeden Çiğdem Atalay'ın 5 yıl süreyle siyasetten yasaklanması talep edildi.

2018 yılında hayatını kaybeden isme 'siyaset yasağı' istendi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in, HDP’nin kapatılması istemiyle açtığı davada Anayasa Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede, “beş yıl süreyle bir başka siyasi partinin kurucusu, yöneticisi, deneticisi ve üyesi olamayacaklarına” karar verilmesi istenen 687 kişinin adı da var.

Bunlar eski yeni HDP eş genel başkanları, milletvekilleri, milletvekili adayları ve çeşitli düzeylerde parti yöneticileri. Bu 687 kişiden biri ise Naciye Çiğdem Atalay.

Medyascope'ta yer alan habere göre, Hayatı boyunca tarihsel Türkiye İşçi Partisi üyesi ve yöneticisi olarak Amasya’da siyaset yapan Çiğdem Atalay, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde HDP’den Amasya birinci sıra milletvekili adayıydı. Atalay, kanser nedeni ile 17 Kasım 2018’de hayatını kaybetti.

Buna rağmen Çiğdem Atalay’ın adı, “beş yıl süreyle bir başka siyasi partinin kurucusu, yöneticisi, deneticisi ve üyesi olamaması” için HDP’nin kapatılması için açılan davanın iddianamesine eklendi.


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER