307 gündür haber alınamayan Gülistan için baraj gölünün yüzde 70’i taranırken hiçbir ize rastlanılmadı

307 gündür haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku (21) için 15 Ekim günü yeniden başlatılan arama çalışmaları Sarısaltuk Viyadüğü bölgesinde devam ederken Gülistan'a ait hiç bir ize rastlanılmadı.

307 gündür haber alınamayan Gülistan için baraj gölünün yüzde 70’i taranırken hiçbir ize rastlanılmadı

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku'dan, 5 Ocak sabahı kaldığı yurttan ayrıldıktan sonra haber alınamadı. Diyarbakır'da yaşayan ailesi, kaybolduğu gün Tunceli'ye gelerek, güvenlik güçlerine ihbarda bulundu. Bunun üzerine arama bölgede geniş çaplı arama çalışması başlatıldı. AFAD Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ankara, Denizli, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Manisa ve Kahramanmaraş büyükşehir belediyeleri, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve AFAD gönüllülerinden oluşan 542 kişilik personel, 88 araç, 38 bot, 10 ROV cihazı, 6 dron, 4 sonar ve 3 arama köpeği ile Uzunçayır Baraj Gölü'nde ve karada arama çalışması yaptı. 225 gün süren ve 18 Ağustos'ta sonlandırılan arama çalışmaları, Tunceli Valiliği'nce 15 Ekim'de yeniden başlatıldı.

UZUNÇAYIR BARAJ GÖLÜNÜ'NÜN YÜZDE 70’i TARANDI

Gülistan Doku için Tunceli Valiliği koordinesinde 15 Ekim tarihinde 17 kilometrelik uzunluğa sahip Uzunçayır Baraj Gölü'nde yeniden arama çalışmaları başlatıldı. Çalışmalara AFAD’ a bağlı ekipler Sarı Saltuk Viyadüğü çevresinde su üstü taramalarını gerçekleştiriyor. Gerçekleştirilen arama çalışmalarında Gülistan'a ait hiçbir ize rastlanılmadı.

Diyarbakır’dan arama çalışmalarının sürdüğü bölgeye gelen Gülistan'ın ablası Doku 307 gündür Sarısaltuk Viyadüğü’nde 307 gündür çaresizce beklediklerini belirterek “ AFAD ekipleri ilk günden beri bölgede onlara çok teşekkür ediyorum. Mehmet Ali valiyle görüştüm ve ona durumu anlattım o da olayın çözülmesini isteyenlerden biri. Gülistan sudan çıkmayacak tek bir adam hepimizle oynuyor. Gülistan Doku neredeyse Zainal Abarakow biliyor ve konuşmuyor. Eğer onun üstüne gidilseydi sorgulansaydı bizler bugün burada olmayacaktık” dedi.

‘BARAJIN YÜZDE 30’U KALDI EĞER BİR İZ YOKSA GÜLİSTAN SUDA DEĞİLDİR’

Yüzde 70’i taranan baraj gölünde arama çalışmaları bittiğinde Gülistan Doku’nun suda olmadığının kesinleşeceğini söyleyen Abla Doku, “İlk günde diyorduk bugünde diyorum Gülistan suda yok. Barajın yüzde yetmişi tarandı geriye kalan kısımda eğer Gülistan’a ait bir iz yoksa eğer dediklerim doğru çıkacak yetkililerde bunu görecek. Biz cumhurbaşkanı ile görüşmeyi bekliyoruz ve bu konuda talebimiz hala duruyor. Zainal Abarakov Gülistan ile son 3 ay görüşmediğini söylemişti fakat HTS kayıtları geldi ve Aralık ayında Gülistan’la görüşmüşler. Bu başlı başına bir yalan. Gece mesaj atıyor sen dediklerimi yapmayana kadar benimle konuşma. O gece kızımızı nereye yönlendirdi acaba. Tunceli gibi her köşesi MOBESE olan bir kentte bu kadına ait hiçbir iz yoksa adalet ve hukuka olan inancımızın zedelenmesine sebep olacak. Ben artık yetkililerden şüpheli ailenin sorgulanmasını istiyorum. Çocuğun polis olan babası gece yaşananları saklıyor. Savcının maddesi elimizde var polis zoruyla Zainal Abarakaov getirilecek denildi hala o da yapılmış değil” diye konuştu.

'21 YAŞINDAKİ KIZ KARDEŞİMİN KEMİKLERİNİ İSTİYORUM'

Kız kardeşinin bulunması yönünde önceki vali tarafından kendilerine söz verildiğini söyleyen Aygül Doku, “Eski vali Gülistan intihar etti ben onu bulacağım diyordu. Şimdi dalgıç abilerimle her konuştuğumda Gülistan suda değil diyordu bu süre zarfında 6 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Biz gidip dalgıçların söylediklerini söylediğimizde dalgıçlar işini yapsın diyorlardı. Madem Gülistan sudaydı şuan nerede neye dayanarak bunu söylüyordun. Tuncay vali kentte uçan kuştan haberdar olduğunu söylüyordu, bunu diyen bir vali Gülistan’a ne olduğunu demek iyi biliyordur. Bugün barajın yüzde 70’i tarandı geriye yüzde 30’u kaldı eğer çalışmalar biter rapor hazırlanırsa bizde ailecek Cumhurbaşkanı külliyesine gideceğiz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2020, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER