Adalet Bakanı Gül’den Anayasa Mahkemesi çıkışı

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Enis Berberoğlu hakkında verdiği ikinci hak ihlali kararını değerlendirdi. Gül, Anayasa Mahkemesi'nin her kararına katılmadıklarını ancak bu durumun kararın uygulanmayacağı anlamına gelmediğini belirtti. Gül, AYM kararlarına uyulmasının hukukun gereği olduğunu ifade etti.

Adalet Bakanı Gül’den Anayasa Mahkemesi çıkışı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AYM'nin Enis Berberoğlu için 2. ihlal kararına ilişkin değerlendirmede bulundu. Bakan Gül "AYM kararına uyulması hukukun bir gereğidir. AYM'nin bütün kararları tartışılabilir, eleştirilebilir ama bu uygulanmayacağı anlamına gelmez" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun annesine yapılan hakaretle ilgili konuşan Bakan Gül, “Hukuk önünde en ağır cezayı bulacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Gül’ün açıklamaları:

Bu uygulanmayacak anlamına gelmez. Kararlar uygulanmak için vardır. Hukuk devletinde de kurallar, hukukun emrettiği hükümler geçerlidir.

AYM’nin kararları çerçevesinde olması gereken budur, kararların da uygulanması gerekir.

Adaletin gözü bağlıdır. Kimsenin o gözün açılmasına izin vermemesi lazım. Hak neyse, hukuk neyse onun yerine getirilmesi hukukun gereğidir.

BAKAN SOYLU’NUN ANNESİNE YÖNELİK HAKARET

Kadınların haysiyeti onuru her şeyden önemli. Annelerine yapılan saldırııyı şiddetle kınıyorum..

Bu kişinin hukuk önünde en ağır cezayı bulacağına inanıyorum. Bakanımızın muhterem validelerine de acil şifalar diliyorum. Hiç kimsenin annesine, eşine, ailesine kimsenin küfretme hakkı yoktur.

Aile en kutsalımızdır, kadınlar onurumuzdur. Kimin annesi olursa olsun en ağır şekilde elbette kınamak, yakışıksız ifadeleri engellemek de hepimizin görevi. Kanunlar toplumun ihtiyaçları için çıkarılır.

Kanun dağıtımı yargıdadır, sosyal medyada değil. Bu tür hadiseleri de inşallah hiç kimse yaşamaz.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2021, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER