Ahmet Hakan, Hürriyet'in skandal 'fişleme haberi' için özür diledi

Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, 104 emekli amiralin yakınları arasında CHP'ye üye olanların isimlerinin yayınlandığı haber nedeniyle özür diledi. Ahmet Hakan, "Bu haber, Hürriyet’in yayıncılık ilkeleriyle bağdaşmamaktadır" dedi.

Ahmet Hakan, Hürriyet'in skandal 'fişleme haberi' için özür diledi

Emekli 104 amiralin imzasıyla yayınlanan Montrö bildirisinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Bu işin merkezinde CHP var, medyada göreceksiniz" demişti. Bu konuşmadan bir süre sonra ise, genel yayın yönetmenliğini Ahmet Hakan’ın yaptığı Hürriyet gazetesinin internet sitesinde emekli askerlerin ailelerinden CHP’ye üye olan kişilerin isimleri yayınlanmıştı. Haber, daha sonra yayından kaldırılsa da tartışmalara neden olmuştu.

TEPKİLERE NEDEN OLMUŞTU

İnternet sitesinde yayımlanan bu haberden sonra tepkilerin odağı haline gelen Hürriyet haberinde güncellemeye giderken CHP'den de çok sert tepki almıştı. CHP İzmir Milletvekili ve CHP Genel Başkanı Başdanışmanı Tuncay Özkan, "Hürriyet markasına yazık. Sizin gibi çapaçulun eline kalmış. Darbeci ne demek? Polis, savcı, yargıç ve muhbir de sizsiniz! Operasyon aparatlığı yakışır size. Ama 98 yıllık CHP'ye ve milletimize karşı bu ayıbınızın altında kalacaksınız." demişti. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da söz konusu habere tepki göstererek, "Ne oldum dememeli, ne olacağım demeli. Basının amiral gemisini düşürdükleri hale bak. #Hürriyet, Saray'dan aldığı talimatı yerine getirip, özel yaşamı ifşa ediyor. E.Amiralleri yazacağına, 15 Temmuz darbecilerinin siyasi akrabalarını yaz. Rte talimat verdi. Hurriyet yerine getirdi E. Amirallerin yakınlarını bir gazete fişliyor Muhabirlik değil muhbirlik yapıyor" sözlerini sarfetmişti.

Ahmet Hakan da bugünkü yazısında haber dolayısıyla özür diledi.

Hakan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

"İçtenlikle bir gayretimiz var Hürriyet’te. Herkesin hakkına hukukuna saygı göstermek için çabalıyoruz. Sorumluluğu bulunmayan kişileri sorumluymuş gibi göstermekten kaçınmaya çalışıyoruz. Yargı kararı ortaya çıkmadan yargısal hükümlerde bulunmaktan uzak duruyoruz. Titizleniyoruz bu konularda. Gayret ediyoruz. Ama yayıncılıkta bazen yol kazaları da oluyor, olabiliyor. Geçen gün sadece ve sadece Hürriyet’in internet sitesinde bir haber çıktı. Çok kısa bir süre yayında kaldı bu haber. Bildirici amirallerin yakınlarını da konu eden bir haberdi bu.

İnternet haberciliğinin kendine özgü hızının yol açtığı bir hız kazasıydı bu haber. Fark eder etmez derhal yayından çektik. Fakat sonuçta kısa bir süreliğine de olsa yayında kalmış oldu. Buradan açıkça ilan ediyorum: Bu haber, Hürriyet’in yayıncılık ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Hatayla yüzleşmek, yanlışa yanlış demek, özür dilemekten kaçınmamak... Tüm bunların erdeminin farkındayız. Bu haberin mağdur ettiği herkesten ve okurlarımızdan özür diliyoruz."

YORUM EKLE
YORUMLAR
ATATÜRK'Ü SEVENLER BİRLEŞMEDİKÇE ! ''BOP'ÇU VATAN HAİNİ RECEP'' TEPEMİZDE !
ATATÜRK'Ü SEVENLER BİRLEŞMEDİKÇE ! ''BOP'ÇU VATAN HAİNİ RECEP'' TEPEMİZDE ! - 1 hafta Önce

.

SIRADAKİ HABER