Akdeniz'de deprem: Birçok ilden hissedildi

Akdeniz'de meydana gelen deprem Antalya ve çevre illerden hissedildi

Akdeniz'de deprem: Birçok ilden hissedildi

Akdeniz'de meydana gelen deprem Antalya ve çevre illerden hissedildi. Yurttaşlar kısa süreli korku ve panik yaşadı. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 5.4 olarak açıkladı ve daha sonra 5.5 olarak güncelledi. Saat 15:44'te meydana gelen deprem 89.1 derinliğinde gerçekleşti.

AFAD, yaşanan depremin büyüklüğünü 5.2 olarak duyurdu. AFAD'dan, "Akdeniz'de Antalya'nın Gazipaşa ilçesi açıklarında saat 15.44'te 5,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi" açıklaması yapıldı.

Depremin Antalya başta olmak üzere, Mersin ve Muğla'dan da hissedildiği öğrenildi.

MUHİTTİN BÖCEK: EKİPLERİMİZ TEYAKKZUDA

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Göcek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “Antalya açıklarında meydana gelen depremde can ve mal kaybı konusunda hiçbir ihbar gelmediğini belirtiyor, tüm ekiplerimizin teyakkuzda olduğu bilgisiyle hemşehrilerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” ifadelerini kullandı.

TELEVİZYON SANİYELERCE SALLANDI

Antalya'da bir evde kaydedilen görüntülerde deprem anında televizyonun saniyelerce sallandığı görüldü.

Antalya Valisi Ersin Yazıcı herhangi bir olumsuz ihbar almadıklarını açıkladı.

DEPREM YURTTAŞLARI SOKAĞA DÖKTÜ

Antalya Manavgat'ta depremi şiddetli şekilde hisseden yurttaşlar kendilerini sokağa attı.

Yurttaşlar depremin yaklaşık 4 saniye sürdüğünü söyledi.

DEPREMİN YERİ

Uzman Paleosismolog Ramazan Demirtaş ise Antalya'daki depreminin yeri ile ilgili önemli bilgiler verdi.Sosyal medya hesabından açıklama yapan ve depremin yerinin haritalarını paylaşan Dr. Demirtaş mesajında; "Deprem Kıbrıs Yayı'nın Antalya Havzası içinde olan kesiminde meydana geldi.1996 yayınımızda, Ege-Kıbrıs Yayı'nın Antalya Körfezi bölümünü SİSMİK BOŞLUK olarak tanımlamıştık. 5 Aralık 2020, Mw=5.2'lik #deprem bu boşluk içinde olan orta büyüklükte bir deprem.. #Depremin odağı 90 km civarında derin olduğu için geniş bir alanda hissedilmesine yol açmıştır.." ifadelerini kullandı. 

BÜYÜK DEPREM OLUR MU?

Antalya’daki büyük depremin ardından açıklamalarda bulunan İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, sarsıntının noktasına kadar açıkladı. Söz konusu depremin mega deprem üretme potansiyeli olan bir fayda olduğunu belirten Sözbilir, “Böyle bir depremin can ve mal kaybı veya tsunami tehlikesi yaratması söz konusu değil” dedi.

Korkutan depremin noktasına kadar bir bir açıklayan Sözbilir, “Alanya'nın 60 kilometre güneyinde, Akdeniz altındaki fay üzerinde 5.2 büyüklüğünde bir deprem. Deprem, Helenik- Kıbrıs yayı adi verilen fay zonu üzerinde gelişti. Bu fay Afrika levhası ile Anadolu levhası arasında uzanan ve mega deprem üretme potansiyeli olan bir fay hattı. Bugün yaşanan deprem, bu hat üzerindeki bir fay kolunda gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

Sözbilir, değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Bu ana fayın tarihsel deprem kayıtlarına baktığımızda büyüklüğü 7.5- 8'e varan depremler ürettiği ve Aydın- Antalya- Muğla-Adana- Kıbrıs-Hatay kıyılarında tsunamiye neden olan depremler ürettiğini biliyoruz. Fakat 5.2 büyüklüğündeki bir depremin can ve mal kaybı veya tsunami tehlikesi yaratması söz konusu değil."

DHA’da yer alan habere göre, Kandilli Rasathanesi'nin açıklamasına göre Antalya Gazipaşa açıklarında saat 15.44'te 5.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem Antalya merkezden ve çevre illerden de hissedildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2020, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER