Akkuyu Nükleer Santrali'ndeki patlamalar Meclis gündemine taşındı

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, dün akşam saatlerinde Mersin Akkuyu Nükleer Santrali bölgesinde halkın büyük panik yaşamasına yol açan patlatmaları Meclis gündemine taşıdı.

Akkuyu Nükleer Santrali'ndeki patlamalar Meclis gündemine taşındı

Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımı aşamasında peş peşe patlatmaların gerçekleştiğini, bölgede yaşayan halkın büyük bir panik yaşadığını ve hemen hemen her evin camlarının kırıldığını, kapıların ve duvarların hasar gördüğünü belirten CHP’li Başarır, “Ne yazık ki Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımı, başından beri sorumsuzca ve ciddiyetten uzak bir şekilde yürütülüyor. Daha temel aşamasında beton zeminde çatlaklar oluşuyor, yapılan patlatmaların şiddeti hesaplanmıyor. Bölgede yaşayan halkımızın sağlığı hiçe sayılıyor.” dedi.

BU SOĞUK KIŞ GÜNÜNDE HALK CAMSIZ EVLERDE OTURUYOR

Mersin halkının Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımının kararlaştırılmasından bu yana büyük huzursuzluk yaşadığını ifade eden CHP’li Başarır, “ Mersin Valisi planlı patlatmaların olduğunu söylüyor. Plansız bir patlatma olsaydı bölge ve bölgede yaşayan halk ne durumda olurdu, merak konusudur. Bu hesaplamalardan ve ciddiyetten uzak patlamalar ne yazık ki bu soğuk kış gününde bölgede yaşayan halkın evlerinde camsız oturmalarına sebebiyet vermiştir.  Camların şiddetle kırılması bazı vatandaşlarımızın yaralanmasına yol açmıştır.” sözlerini dile getirdi.

REKLAMDAN ÇOK HALKIN SAĞLIĞINI DÜŞÜNÜN

AKP İktidarının, Akkuyu Nükleer Santrali yapımında olduğu gibi birçok konuda plansız ve programsız olduğunu belirten CHP Milletvekili Başarır, “ Her iş yapılırken öncelikle halkın sağlığı ve sonrasında kamu yararı dikkate alınmalı. Ne üzücüdür ki AKP İktidarı, Akkuyu Nükleer Santrali’nin reklamını yaparken gösterdiği özeni, önemi ve ciddiyeti santralin yapımı esnasında göstermiyor. İktidar partisini buradan bir kez daha uyarıyorum:   Bundan sonra yapacağınız her türlü işlerde oy toplama uğruna reklamdan çok halkın sağlığını düşünün” sözlerini ifade etti.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yazılı olarak yanıtlamasını istediği önergesinde;

“Dün (19.01.2021 Salı), Mersin Akkuyu Nükleer Santrali bölgesinde peş peşe iki patlama meydana gelmiştir. Bu büyük patlamalar sonucunda, Nükleer Santralin bulunduğu Büyükeceli Bölgesi’nde yaşayan halk büyük panik yaşamış, neredeyse evlerin tamamının camları patlamış, duvarları çatlamış ve halkın geçim kaynağı olan seralar büyük zarar görmüştür.
 
Ne yazık ki Mersin haklının, sivil toplum kuruluşların ve bizlerin tüm uyarılarına rağmen Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımına, ciddiyetten uzak ve oluşabilecek tehlikelerden habersiz bir şekilde devam edilmektedir.

Tamamı Rus şirketine ait olan Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımına başlanmasından bu yana Mersin halkında huzur kalmamıştır.” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi.

1-Bölgede yaşayan halkın büyük panik yaşamasına, maddi ve manevi zararların oluşmasına neden olan patlatmaların sorumluları kim ya da kimlerdir? Sorumlular belliyse haklarında herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır?

2-Temel atma sırasında beton zeminde defalarca çatlakların oluştuğu düşünüldüğünde ve yaşanan bu olaydan sonra Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımı neden bu denli sorumsuzca ve ciddiyetten uzaktır?

3-Yapılan patlatmalar mademki planlıysa, patlatmaların çevreye vereceği zarar neden hesaplanmamıştır? Patlatmaların şiddetini tespit eden kişi ya da kişiler bu konuda liyakat sahibi kişiler midir?

4-Mersin Valiliği tarafından belirtilen hasar tespit komisyonu çalışmalarına ne zaman başlayacaktır? Bu soğuk kış gününde camları ve kapıları kırık halde vatandaşlar ne zamana kadar bekletilecektir?

VALİLİK NE DEMİŞTİ?

Mersin Valiliği, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat çalışmaları sırasında planlı patlatma sonucunda bölgedeki bazı ev ve seralarda hasar oluştuğunu, konuyla ilgili inceleme başlatıldığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, Akkuyu NGS'de planlı patlatma yapıldığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

"Akkuyu Nükleer Güç Santrali bölgesinde bugün yapılan planlı patlatma sonucu patlamanın etkisiyle Büyükeceli bölgemizde ev ve seralarda meydana gelen zararların tespitine yönelik zarar tespit komisyonu kurulmuş olup gerekli çalışmalara başlanmıştır. Patlatmayla ilgili gerekli incelemeleri yapmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığından bir ekip görevlendirilmiştir. Konu her yönüyle incelenecek ve sorumlular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER