AKP, Ayasofya’nın ibadete açılmasını reddetti

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu tarafından "Ayasofya Cami’nin Müslümanlar için toplu ibadete açılması" amacıyla Meclis Başkanlığına sunulan Araştırma Önergesi AKP'nin ret, MHP ve HDP'nin çekimser oyları neticesinde kabul edilmedi.

AKP, Ayasofya’nın ibadete açılmasını reddetti

"Ayasofya Cami’nin Müslümanlar için toplu ibadete açılması" amacıyla Meclis Başkanlığına sunulan Araştırma Önergesi, AKP'nin ret, MHP ve HDP'nin çekimser oyları neticesinde kabul edilmedi.

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM'de devam eden Ayasofya'nın cami olarak tekrar kullanıma açılması tartışmasına ilişkin, "İbadete açılması önerisine şimdi ret veriyoruz ama temmuzda gerekli adımlar atılacak" dedi.

ÖNERİYİ İYİ PARTİ SUNDU

İYİ Parti’nin TBMM’ye sunduğu önerinin gerekçesinde ise şu ifadeler yer aldı:

“Ayasofya Cami, 1453 yılında, İstanbul'un fethi sonrası imam olarak kıldırdığı ilk Cuma namazını müteakip, Fatih Sultan Mehmet tarafından vakfedilerek camiye çevrilen, Türk ve İslam tarihi için büyük öneme sahip ve İstanbul'un Fethi'ni temsil eden en önemli sembollerinden biridir.

Bunun yanı sıra, zaman içerisinde bir külliyeye dönüşen Ayasofya Cami, tarih boyunca eşine rastlanmayan bir özenle Osmanlı Devleti'nin en gözde mabedi olarak işlev görmüş, 481 yıl cami olarak kullanılmış ve Türk milleti nazarında daima fethin aziz bir hatırası olarak anılmıştır.

481 yıl Müslümanlar için cami olarak kullanılan ve Türk-İslam tarihinin dönüm noktalarından birini ihtiva eden ve fethin sembollerinden biri olan Ayasofya Cami, 1934 tarihinden itibaren müze olarak faaliyet göstermeye başlamıştır.

Bununla birlikte, günümüz toplumsal ve tarihsel gereklilikleri ile milli şuurumuzun diri tutulması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Ayasofya Cami'nin Müslümanlar için toplu ibadethane olarak kullanılması bir gereklilik arz etmektedir.

Bu kapsamda, Gazi Meclisimizde kurulacak araştırma komisyonu vasıtası ile Ayasofya Cami'nin Müslümanlar için ibadethane olarak kullanılması hususunda çalışmaların ivedilikle başlatılması gerekmektedir.” 

AKP'DEN AÇIKLAMANIN AÇIKLAMASI GELDİ...

Konuya ilişkin olarak açıklama yapan AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, öneriye 'şimdilik' ret verdiklerini söyledi.
 Muş, "Danıştay’da bir dava yürümektedir, temmuz ayı içerisinde bununla alakalı bir karar verilecektir. Mesele araştırmanın ötesine geçmiştir. Karardan sonra gerekli adımlar atılacaktır" ifadesini kullandı.

'AYASOFYA'NIN İBADETE AÇILMASINA DEĞİL...'

Muş, daha sonra bazı internet sitelerinde yer alan haberlere tepki gösterdi. Kişisel Twitter hesabında bir açıklama yayınlayan Muş, "Bazı internet siteleri sözlerimi çarpıtıp yalan haber yapmış. Biz Ayasofya'nın ibadete açılmasına değil, İYİ Parti'nin grup önerisine ret oyu verdik. 'Zulüm 1453'te başladı' diyenler bizim Ayasofya davamızı anlayamaz" dedi.

İşte o açıklama:

İYİ PARTİ: ABDESTİMİZİ ALDIK BEKLİYORUZ

İYİ Parti İstanbul Milletvekili ve İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu Meclis'te Ayasofya ile ilgili açıklama yaptı. Ağıralioğlu bu konun polemik konusu yapılmaması gerektiğini söyledi.

Ağıralioğlu, "Ayasofya siyasi polemik mevzusu değildir.

Abdestimizi aldık bekliyoruz. Açarsanız #Ayasofya'da, açamazsanız Sultanahmet'te namazımızı kılacağız.

Hükûmetimiz, konuşmasın icraat yapsın. Biz de iftiharla hem teşekkür edelim hem de namazlarımızı eda edelim. Buyurun. Karar sizin..." dedi.

Ağıralioğlu Erdoğan'ın eski sözlerini hatırlatarak şunları söyledi:

CHP: YETKİ SARAYDA

CHP grubu adına konuşan Tekirdağ Milletvekili Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Bakıyoruz, yine saray her sıkıştığı dönemde yaptığı gibi bir Ayasofya meselesini gündeme getiriyor. Dün devletin televizyonunda çıktılar, Ayasofya tartışmalarıyla ilgili birçok söz söylediler. Türkiye'nin kurumları varmış, böyle bir adım atılacaksa bunun yetki sahipleri belliymiş; Parlamentosu varmış, Danıştayı varmış, dolayısıyla buralar kararını verirmiş. Son döneminde tek adam parti rejimi, tek adam devleti, tek adam rejimi kurulmuştur; her şey sarayın bir kararnamesine bakar. Zaten yargı bir şekilde sizin isteğinizin dışında karar vermiyor, sizin izniniz dışında nefes bile almıyor. Şimdi, ne hikmetse bu işi Meclise havale ediyorlar. Şimdi göreceğiz ki yine yetkinin sarayda olduğu ortaya çıkacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2020, 19:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Siyasal İslam
Siyasal İslam - 12 ay Önce

böyle bir şey. i̇yi parti de aslına uygun davranmış.

GÜVEN BROWN
GÜVEN BROWN - 12 ay Önce

laf olsun torba dolsun.

SIRADAKİ HABER