AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti'den ortak bildiri

AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti'nin TBMM Grupları, yayımladıkları ortak bildiride, ‘Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin Fransa Senatosu'nda tanınması kararını kınadı. Bildiride, "Dağlık Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olduğu ve Fransa Senatosu'nun kararının uluslararası hukuk açısından yok hükmünde olduğu" ifade edildi.

AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti'den ortak bildiri

AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti'nin TBMM Grupları, ortak bildiri yayımlayarak Fransa Senatosu'nun Yukarı Karabağ kararını kınadı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un imzası ile yayımlanan bildiride, "TBMM'de grubu bulunan siyasi partiler olarak Fransa Senatosunun uluslararası hukuka, ahlaka ve hakkaniyete aykırı bir şekilde, Yukarı Karabağ ihtilafına ilişkin 25 Kasım 2020'de kabul ettiği kararı en güçlü şekilde kınıyoruz" ifadesi kullanıldı.

Bildiride, "Fransa Senatosu görmezden gelse de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 1993 yılında aldığı 822, 853, 874 ve 884 sayılı kararları uyarınca Dağlık Karabağ'ın Azerbaycan toprağı olduğu ve Fransa Senatosunun kararının uluslararası hukuk açısından yok hükmünde olduğu" belirtildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER