AKP'de 'lebaleb kongre' koronaları

AKP'nin 24 Mart'ta Ankara'da gerçekleştirdiği 'lebaleb kongre'den sonra peş peşe koronavirüs vakaları geldi. AKP Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Covid-19'a yakalandığını duyurmuştu, bugün İstanbul Tuzla İlçe Başkanı Talha Tayfur koronavirüs test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı. CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık da, AKP’nin 7. Olağan Kongresi’ne katılanların karantinaya alınmasını istedi.

AKP'de 'lebaleb kongre' koronaları

Koronavirüs salgınına rağmen AKP'nin 24 Mart tarihinde gerçekleştirdiği kongreye yoğun katılım tepkilere neden olmuş ve Türkiye'nin dört bir yanından onlarca otobüsle yüzlerce partili başkente taşınmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kongre salonu önünde toplanan yüzlerce partiliye seslenmesi ve sosyal mesafenin hiçe sayılması ise dikkat çekmişti.

 Yoğun katılım nedeniyle tepki çeken kongreye katılan isimlerden biri olan AKP'li İsmail Tamer, koronavirüse yakalandığını duyurdu. Ankara Şehir Hastanesi’nde tedavi altına alındığını söyleyen Tamer, kendisiyle temaslı durumda olanların test yaptırmasını istedi.

Tamer, “Bu günkü yaptırdığım Covit 19 test’im pozitif çıktı. Bir hafta öncesinde benimle görüşen tüm arkadaşlarımızın test yaptırmalarını özellikle istirham ediyorum . Ankara Şehir Hastane yattığımı belirtir dualarınızda olmam arzusuyla kamuoyuna duyururum” sözleriyle koronavirüse yakalandığını duyurdu.

AKP’li İsmail Tamer 24 Mart tarihinde yapılan ve kalabalık görüntülerle kamuoyunun eleştirisine neden olan AKP 7.Olağan kongresine katılarak eski bakan Taner Yıldız ile fotoğrafını paylaşmıştı.

BİR İSİM DAHA POZİTİF ÇIKTIĞINI DUYURDU

Kongreye katılan İstanbul Tuzla İlçe Başkanı Talha Tayfur koronavirüs test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı.

Tayfur Twitter hesabından, "Değerli Dostlarım, dün yaptırmış olduğum Covid-19 testimin sonucu pozitif çıkmıştır. Tedavi ve karantina sürecim başlamış bulunmaktadır. Dualarınızı bekliyorum." diye yazdı.

"YOĞUN KATILIM SAĞLAYAN..."

Kongre giden Tayfur, "7. Olağan Büyük Kongremizi Liderimiz ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde gerçekleştirdik.
Tuzla olarak yoğun katılım sağlayan 3 kademe ilçe ve mahalle yönetimlerimize teşekkür ediyorum" ifadelerini kullanmıştı.

"KONGREDE MASKE, MESAFE VE TEMİZLİĞE ÇOK DİKKAT EDİLDİ"

İstanbul Gerçek'ten Berfin Bakay'a, AKP'nin tartışılan "lebaleb kongresinden" sadece bir gün sonra konuşan Tayfur, "Pandemi süreci Türkiye'de çok iyi yönetiliyor iddiasında bulunmuştu.

Tayfur "Lebaleb" kongre için de şunları söylemişti:

Kongreler hergün olmuyor üç yılda bir yapılıyor. En son 2018 yılında yapılmıştı. Pandemiden dolayı zaten ertelenmişti ama nisan ayına kadar yapmamız gerekiyordu. Kongrede maskesiz hiç kimse yoktu, mesafede olması gerektiği gibiydi. İçeri giren herkese kolonya verildi  parti tarafından, dezenfektanlar da her tarafta vardı. Dışardaki kalabalık kısa bir sürede dağıldı, onlarında içinde maskesiz kimse yoktu. Sıkı bir denetim vardı, maskenizi bir saniye bile indirseniz uyarı geliyor. Maske, mesafe ve temizlik anlamında en ufak bir taviz verilmedi.

SAĞLIK SİSTEMİNİN ÇÖKMEMESİ İÇİN KISITLAMARIN GETİRİLMESİ GEREKİYOR

"Mart ayından itibaren dünyayı etkisine alan koronavirüs kapsamında Türkiye de birtakım önlemler aldı. Bu önlemler kapsamında kapatılan iş yerleri hem işverenlerin hem de çalışanları ekonomik anlamda zor durumda bıraktı." diyen Tayfur, kongrelerin 3 yılda bir yapıldığını ama esnafın dükkanlarının hergün açık olduğunu söyledi. Tayfur, "Esnaf da keşke kısıtlamaya maruz kalmasa bu hepimizin dileği ama bu virüsün aşırı yayılmaması için alınıyor önlemler. Yoksa pandeminin faturası çok daha ağır kesilecek" ifadelerini kullandı.

PANDEMİ SÜRECİ TÜRKİYE'DE ÇOK İYİ YÖNETİLİYOR

Pandemi sürecinin Türkiye'de çok iyi yönetildiğini söyleyen Tayfur, sözlerine şöyle devam etti:

Virüs ilk çıktığında, ne olduğunu anlamadığımız dönemde dahi hastanelerde yığılma olmadı. Kapasite üstü yoğunlukta olmadı. Bizim ülkemiz pek çok konuda hızlı davrandı. İlaçların çok erken zamanda sipariş verilmesi ve stoklanması bunlardan biriydi. Dolayısıyla ilaç sıkıntısı hiç çekmedik ve virüsle mücadelede öne geçtik. Ülkemizde virüsten dolayı ölüm oranlarının Avrupa ya da Amerika'ya göre düşük olmasının sebeplerinden biri de teşhis ve tedavide başarılı olunmasıdır. Bu kadar hızlı yayılan bir virüs karşısında sağlık sisteminin çökmemesi için kısıtlamalar getirilmesi gerekiyordu.

“AKP KONGRESİNE KATILANLAR KARANTİNAYA ALINSIN”

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında AKP’nin 7. Olağan Kongresi ve sonrasında yaşananların değerlendirdi. Kongreye katılanlardan AKP Kayseri Milletvekili İsmail Tamer’in covit 19 testinin sonucunun pozitif çıktığını belirten Arık, kongreye katılanların karantinaya alınması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Geçen hafta Adalet ve Kalkınma Partisi kongresini yaptı. Oradaki görüntülere de hep beraber tanıklık ettik. Bakınız ilim Kayseri’nin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Memduh Büyükkılıç, kongrenin yapıldığı Çarşamba günü saat 12.04’te hemşerilerime, ‘Kalabalık ortamlara girmeyin, ilimizde vaka sayısı çok arttı’ diye mesaj attı.

Aynı saatlerde Sayın Büyükkılıç, lebalep kongreden görüntüler paylaştı. İyi de Sayın Büyükkılıç, vatandaşlara, ‘kalabalık ortamlara girmeyin’ diye halkın parasıyla mesaj atıyorsunuz ama kendiniz kalabalık ortamda fotoğraf paylaşıyorsunuz. Bu olmaz. Yine Kayserili hemşehrilerim 56 otobüsle bu kongreye katıldılar. Şimdi Kayseri’de vatandaşların toplu taşıma araçlarında birbirleriyle ve telefonla konuşmasını yasakladılar. Siz halkın konuşmasını yasaklıyorsunuz ama kendiniz konuşuyorsunuz, yetmezmiş gibi 56 otobüsle Kayseri’den Ankara’ya gidiyorsunuz. Konuşmakla da kalmayıp türküler söylüyor, maskeyi mendil yapıp halaylar çekiyorsunuz. O zaman size sormazlar mı; ayıp değil mi? Günah değil mi? Kayseri kıpkırmızı olmuş iken, en riskli iller arasındayken niçin 56 otobüsle, bu kadar insanla lebalep kongreye katıldınız?

Kayseri Milletvekili, meslektaşım Sayın İsmail Tamer, şuan Ankara Şehir Hastanesi’nde Covit 19 nedeniyle yatıyor. Kendisine acil şifalar diliyor, bir an önce sağlığına kavuşmasını temenni ediyorum. Sayın Tamer 24 Mart Çarşamba günü partisinin lebalep toplantısında paylaşım yaptı. Dün de bir paylaşım yaptı, gördüm ve gerçekten çok üzüldüm. Sayın Tamer, “Yaptırdığım Covit 19 Testi pozitif çıktı. Benimle temasta bulunan herkes test yaptırsın” diyor. Sizinle kimin temas kurduğunu bilmiyoruz. Bildiğimiz 56 otobüs geldi. Başta Büyükşehir Belediye Başkanı ve gelenler olmak üzere hatta kongreye katılanların tamamının karantinaya alınması lazım. Eğer covit ile mücadele etmek istiyorsak, bunu yapmak zorundayız”dedi.

AKP kongresine katılanlara cezai işlem uygulanmamasını da eleştiren Arık, Kayseri’de 16 yaşındaki bir kız çocuğuna maske nedeniyle para cezası kesildiğini, ödeyemediğini içinde de icra servisine davet edildiğini belirtti. Arık, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “O kongreye katılacaklara nasıl bir işlem yapılacağını bilmiyoruz. Ama Kayseri’de bir vatandaşımız aradı. 16 yaşındaki bir kız çocuğu balkondan düşen eşyasını almak için aşağıya indiğinde polis maske nedeniyle 900 lira para cezası kesmiş. Ödeyemeyince de Kaleönü Vergi Dairesi icra servisinden davet mektubu ile çağrılmış. Bu ülkede kanunlara göre mi ceza kesiliyor, yoksa parti üyesi olup olmadığına göre mi? Eğer ceza kesilecekse lebalep kongrelere katılanlara kesilmeli… Çocuğun velisine de göndermiyorlar icra için kendisine icra servisinden davet mektubu gönderiliyor. Bu çocuğun babası esnaf. Baba, ‘Aylardır dükkanı kapalı kaldı, ben bu cezayı ödeyemiyorum. Bu ülkede adalet arıyorum. Benim sesimi TBMM’de dile getirin’ diyor. Yine bir vatandaşımız, Kayseri’de İYİ Parti yöneticisi bir kardeşimiz hasta olan annesiyle İstanbul’a gidiyor. Annesinin egzaması var. Deniz suyu iyi gelir dedikleri için deniz suyu almaya gidiyor polis 900 lira ceza kesiyor. Vatandaş adalet istiyor, bu ülkede herkes adalet istiyor. Ben bu durumu milletimizin takdirine bırakıyor. Bir tarafta eşyasını almak için aşağıya inen 16 yaşındaki çocuğa ceza kesiliyor, diğer tarafta AKP Kongresine katılanlar için hiçbir yaptırım yok”dedi.


 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2021, 21:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaşlıktan
Vatandaşlıktan - 3 hafta Önce

çıkarılsın:)))

SIRADAKİ HABER