AKP'den Abdullah Öcalan'a flaş 'hak'

AKP iktidarı, İmralı'da tutuklu bulunan PKK elebaşı Abdullah Öcalan'a, 'telefon görüşmesi' hakkı verdi.

AKP'den Abdullah Öcalan'a flaş 'hak'

AKP iktidarı, PKK elebaşı Abdullah Öcalan'a, 'telefon görüşmesi' hakkı verdi. Konu hakkında Abdullah Öcalan'ın avukatlarının bağlı olduğu Asrın Hukuk Bürosu açıklama yaptı.

Yapılan açıklama şu şekilde:

Hukuk bürosundan yapılan açıklamada şöyle denildi:

İmralı Cezaevi’nde bulunan müvekkillerimiz Sayın Abdullah Öcalan, Sayın Ömer Hayri Konar, Sayın Hamili Yıldırım ve Sayın Veysi Aktaş’ın aileleri, müvekkillerimiz ile telefon görüşme haklarını kullanmak üzere savcılıklara çağırılmışlardır. Sayın Öcalan’ın kardeşi ile yapmakta olduğu görüşme, çok kısa süre sonra kesintiye uğramış ve görüşmeye devam edilememiştir. Sayın Hamili Yıldırım’ın da görüşmesi oldukça kısa sürmüş ancak Sayın Ömer Hayri Konar ve Sayın Veysi Aktaş’ın görüşmesi, tecrit koşullarına karşı protesto olarak görüşe çıkmadıkları beyan edilerek gerçekleşmemiştir.

'27 NİSAN 2020 TARİHİNDEN BERİ HABER ALAMIYORDUK'

Bilindiği üzere Sayın Öcalan’dan 27 Nisan 2020 tarihinden bugüne kadar haber alamıyorduk. Kendisi ile yapabildiğimiz son avukat görüşmesi de 7 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleşmişti. 14 Mart 2021 tarihinde sosyal medyada Sayın Öcalan’ın yaşamı ile ilgili kaygı oluşturan ciddi iddialar ortaya atıldıktan sonra sağlığını teyit edebilmek amacıyla ve yasal bir hak olarak aralıksız her gün yüz yüze görüşme talebinde bulunduk. Ancak bunların hiçbirine olumlu yanıt alamadık.

'SAĞLIK DURUMUYLA İLGİLİ BİLİYE ULAŞMA İMKANIMIZ OLMADI'

Bugün de Sayın Öcalan’ın sağlık durumu ile ilgili sağlıklı bilgiye ulaşma imkanımız olmamıştır. Bizlerin Sayın Öcalan ile İmralı Cezaevi’nde ivedilikle görüşme talebimiz devam etmektedir. Nitekim Sayın Öcalan da görüşmenin gerçekleşebilen kısmında bu talebin yerine getirilmemesini kabul etmediğini, bu durumun hukuka aykırı olduğunu beyan etmiş, devamında da görüşme kesilmiştir. Yaşanan bu gelişmeleri kamuoyunun bilgisine sunuyor, yetkilileri hukuka uygun davranmaya ve sorumluluğa davet ediyoruz.” 

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2021, 17:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Akpınar
Mustafa Akpınar - 2 ay Önce

Mustafa Akpınar Bunlar oy için daha çok şey yaparlar yeterki oy geleceğini bilsinler

SIRADAKİ HABER