AKP döneminde işsizlik patladı...

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmasında, "1988 ve 2002 yılları arasında Türkiye'de ortalama işsizlik oranı 8.8 olmuştur. AKP döneminin 18 yıllık iktidarında işsizlik oranı ortalaması 12.2 olmuştur. Kaldı ki bu görünen işsizlik oranı gerçekler de böyle değil" dedi.

AKP döneminde işsizlik patladı...

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, TBMM'ye verdiği araştırma önergesi ile AKP'nin 18 yıl boyunca hazırladığı 15 istihdam paketi ve 5 ekonomi ve reform paketinin işsizliği düşürmede başarılı olmama nedenlerinin araştırılmasını istedi.

"İşsiz olmak evine kemek götürememek nasıl birşeydir bunu yaşayan bilir. İşsizlik bu ülkenin en önemli sorunlarundan bir tanesi ve biliyoruz ki işsizlik sosyal bozulmaları da beraber getirmekte" diyen Karabıyık şu bilgileri verdi: 

"1988 ve 2002 yılları arasında Türkiye'de ortalama işsizlik oranı 8.8 olmuştur. AKP döneminin 18 yıllık iktidarında işsizlik oranı ortalaması 12.2 olmuştur. Kaldı ki bu görünen işsizlik oranı gerçekler de böyle değil. Yöntemler de defalarca değişti. 2 gün önce işsizlik rakamları açıklandı 26 milyon çalışanın 25 milyona düşmesine rağmen işsizlik oranının düşmesinin açıklanması da bir geçek. Böyle bir matematik yok. İş bulmaktan umudunu kesen gençler de bu rakamlara dahil edilmedi. 

AKP işsizliği 10.3'ten devraldı. Bu süre içerisinde işsizliği düşüreceklerini, istihdam yaratacaklarını defalarca iddia ettiler. 18 yılda 15 istihdam teşvik paketi artı 5 ekonomi ve reform paketi devreye soktular ama kesinlikle başarılı olamadılar" 

İşte Karabıyık'ın Meclis'te yaptığı konuşmanın tamamı:

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER