'AKP-FETÖ ortaklığının maskesini Meclis'te ilk o indirdi'

Eski CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, ölümünün 5’inci yıl dönümünde anılıyor. CHP'li sevilen siyasetçi Kamer Genç 'Fethullah Gülen' konusunda Meclis'te birçok kez AKP'li vekilleri uyarmıştı. Genç, Meclis'te yıllar önce AKP'li vekillere, "Bu Fethullah Gülen başınıza bela olacak" demişti. Genç'i, ölüm yıldönümünde başta CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere, Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan ve birçok siyasetçi, sanatçı, gazeteci andı.

'AKP-FETÖ ortaklığının maskesini Meclis'te ilk o indirdi'

Kamer Genç, 5 yıl önce 22 Ocak 2016'da hayatını kaybetmişti. Genç, memleketi olan Tunceli'nin Nazimiye ilçesindeki mezarının başında ve Türkiye'nin birçok yerinde anılıyor.

Nazimiye'deki anmaya, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılıç, CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu ve geçmiş dönem CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir katılıyor.

"ÖNGÖRÜLERİ İLE IŞIK TUTAN..."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Twitter hesabından hemşehrisi Genç için, "Yaşamını cumhuriyet değerlerine adayan, Türk Siyasi hayatına büyük katkıları olan, öngörüleriyle geleceğe ışık tutan değerli siyaset insanı #KamerGenç'i aramızdan ayrılışının 5’inci yıl dönümünde saygı, rahmet ve özlemle anıyorum" mesajını yayınladı ve şu videoyu paylaştı:

"HIRSIZA HIRSIZ DERDİ"

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ise, "İnandığı gibi yaşadı. Cumhuriyete ve Atatürk'e bağlıydı. Hırsıza hırsız dedi, çalandan hesap sordu. AKP-FETÖ ortaklığının maskesini Meclis'te ilk o indirdi. 5 yıl oldu aramızdan ayrılalı. Mücadelen hep yaşayacak #KamerGenç" diyerek Genç'in Meclis'te yaptığı şu konuşmayı Twitter hesabında yayınladı:

AKP'li Bülent Arınç geçtiğimiz aylarda katıldığı bir canlı yayında, ""Kamer Genç’in konuşmalarına karşı doğru bir yaklaşımda bulunmadık. Keşke bize yerinde uyarılarda bulunabilselerdi" demişti. Oysa Genç Meclis kürsüsünden defalarda AKP'yi uyarmış, "AKP'li vekiller Gülen'i ziyaret etti. Yarın bunun en büyük zararını siz çekeceksiniz. Türkiye için büyük bir tehlike" ifadelerini kullanmıştı.

İşte Arınç'ın o sözleri:

Genç'in Meclis'te yaptığı uyarılar:

KAMER GENÇ KİMDİR?

Çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden Kamer Genç, rahatsızlığı dolayısıyla bir süre ABD'de tedavi gördükten sonra Türkiye'ye dönmüştü. Genç, 20 ve 21. dönemlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekilliği görevini yürütmüştü. İşte ölüm yıl dönümünde sevenleri ve siyaset dünyası tarafından anılan Kamer Genç’in hayatıyla ilgili bilgiler…

Kamer Genç, 23 Şubat 1940'da Tunceli Nazimiye'de dünyaya geldi. Babasının adı Ali, annesinin adı Hadice'dir.

Vergi Denetmenliği, Danıştay Tetkik Hâkimliği ve Savcılığı; Ankara İktisadî ve Ticarî İlimler Akademisini bitiren Kamer Genç, yüksek lisansını Paris Uluslararası Amme İdaresi Enstitüsü'nde tamamladı.

Danıştay Tetkik Hâkimliği ve Savcılığı görevlerinde bulundu. Serbest mali müşavir olarak çalıştı. İki kitabı yayınlandı.

Danışma Meclisi Tunceli Üyesi oldu. 1983'de Danışma Meclisi Üyeliğinden istifa etti. Danışma Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği görevinde bulundu. 18, 19, 20, 21 ve 23. Dönemde Tunceli Milletvekili seçildi. 20 ve 21. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekilliği görevini yürüttü.

İyi düzeyde Fransızca bilen Kamer Genç, evli ve 2 çocuk babasıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER