AKP kongrelerini, polisin camide biber gazı sıkmasını eleştiren mülteci 'sınır dışı' edilecek

Furkan Vakfı üyelerine dönük camide yaşanan müdahaleyi AKP’nin kongre görüntüleri ile eleştiren mülteci Munip Ali hakkında "sınır dışı edilme" kararı verildi. 

AKP kongrelerini, polisin camide biber gazı sıkmasını eleştiren mülteci 'sınır dışı' edilecek

Gaziantep’te Furkan Vakfı üyelerine yönelik camide gerçekleşen biber gazlı müdahaleyi eleştiren Suriyeli mülteci Munip Ali gözaltına alındı. Ali, emniyetteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. İdari gözetim altına alınan Ali hakkında “sınır dışı edilme” kararı verildi.

AKP’YE ELEŞTİRİSİ SUÇ OLDU

Ali, Furkan Vakfı üyelerine yönelik müdahaleyi AKP kongre görüntülerini paylaşarak kıyaslamak ile suçlandı. Ali'nin Twitter hesabından yaptığı "Bu manzara ne Filistin'de ne de Mescid-i Aksa'da. Bu utanç verici olayı nerede olduğunu biliyormusunuz??? Bir Müslümanların, ülkesi İddia ettikleri gibi, #Türkiye_Gaziantep Suriye'de Beşar Esad'ın askerleri, Allah'ın evlerinde dua eden namaz kılan Müslümanlar aynısını yapıyordu” paylaşımı suçlama konusu yapıldı. Yine, AKP kongrelerine giden otobüslerin görüntüleri üzerine “Ama AKP kongre gidersek durumlar böyle” sözleri de suç sayıldı.

KARARA İTİRAZ EDİLECEK

Ali’nin avukatı Meral Kaban, müvekkiline “Halkı kin ve nefrete sevk etmek, alenen tahrik etmek" suçlamasının yöneltildiğini aktardı. Müvekkilini hakkında “sınır dışı edilme” kararı verildiğini belirten Kaban, müvekkilinin Çiğli Geri Gönderme Merkezi’ne götürüleceğini paylaştı. Kaban, müvekkilinin paylaşımlarının ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu ve alınan "hukuksuz" karara itirazlarda bulunacaklarını ifade etti.(MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER