AKP'li isimden vicdansız sözler

Hatay Valiliği önünde "Çocuklarım aç, iş istiyorum anlamıyor musunuz" dedikten sonra kendini yakan Adem Yarıcı'nın işsizlikten dolayı iki ay önce de belediye binası önünde intihar girişiminde bulunduğunu söyleyen ağabeyi Şerif Yarıcı, "İşsizdi, ekmek bulamıyordu, çocukları perişandı. ‘İşe alacağız’ dediler, almadılar. Bunun için intihar etti” dedi. 

Hatay'ın Antakya ilçesinde dün sabah valilik önünde “Açım, işsizim, evde çocuklarım zor durumda, çocuklarım aç” diyerek, bedenini ateşe veren ardından da geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden Adem Yarıcı’nın cenazesi, Adana Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi işlemlerinin ardından Antakya’ya götürüldü. Vücudunda ikinci derece yanıklar bulunan Yarıcı, Antakya Mezarlığı’nda toprağa verildi. 

SİYASİ MANEVRA OLARAK NİTELEDİ

AKP Ağrı İl Meclis Üyesi Selma Gökçen, Adem Yarıcı’nın ölümüne ilişkin CHP’li Barış Yarkadaş’ın paylaştığı habere “Kimse açlıktan kendini yakmaz. Öyle olsaydı Nijerya, Çad, Zambiya, Haiti, Madagaskar, Yemen ve Sierra Leone gibi ülkelerde insan kalmazdı. Böyle ucuz siyasi manevraları millet yemez” yorumunda bulundu.

AKP’li Gökçen’in “Kimse açlıktan kendini yakmaz” yorumuna çok sayıda tepki gelirken Yarkadaş da “İnsanlık yerlerde sürükleniyor… Senin adına da utanıyorum Selma Gökçen… Nasıl bu kadar vicdansız olabiliyorsunuz” diye tepkisini dile getirdi.

HESABINI KAPATTI

AKP Ağrı İl Meclis Üyesi Selma Gökçen'in, tepki çeken yorumunu sildiği ardından Twitter hesabını kapattığı görüldü.

SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Adem Yarıcı son yolculuğuna uğurlandı. Adem Yarıcı'nın cenaze törenine katıldıktan sonra soruları yanıtlayan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, "İş bulamayan, pazarda filesini dolduramayan, mutfakta tenceresine koyacak bir şey bulamayan, çocuğunun karnını doyuramayan, faturasını ödeyemeyen, borç girdabına saplanıp kalan vatandaş çaresizlik içinde intihara yöneliyor. İstanbul’dan Antalya’ya, Kocaeli’den Hatay’a hatta Meclis’e kadar yayılan intiharlar, intihar girişimleri ülkemizin de vatandaşımızın da içinde bulunduğu ekonomik krizi gösteren gerçek verilerdir. Üzerinde oynanmış, çarpıtılmış TÜİK rakamları bize asla ne içinde bulduğumuz durumu gösterir ne de çözüm üretmemize yardım eder” dedi.

Yarıcı'nın abisi Şerif Yarıcı, 15 gün önce eşinden boşanan kardeşinin işsizlikten dolayı bedenini ateşe verdiğini söyledi.

Kardeşinin 2 ay önce de Hatay Büyükşehir Belediyesi önünde iş için intihar girişiminde bulunduğunu, belediye yetkililerinin “Ocak ayında işe alacağız” diye söz verdiğini aktaran ağabey Yarıcı, belediyenin sözünü tutmadığını ve kardeşinin bunalıma girip intihar ettiğini vurguladı. 

"BU OLAYDA HERKESİN SUÇU VAR"

Kardeşinin inşaatlarda boyacılık yaptığını söyleyen Şerif Yarıcı, “İş bulamıyordu. Hiçbir yerde iş yoktu. Piyasa ölü. Çalışmıyor, evine ekmek götüremiyordu. Çocuklarına verecek bir şeyi kalmadı” dedi. Ağabey Yarıcı, Ağrı Belediyesi’nin AKP’li Meclis Üyesi Selma Gökçen'in kardeşine dair “Ucuz, siyasi manevra” sözlerine tepki göstererek, “Kardeşim ekonomik sorunlardan dolayı bulanıma girdi. Bu tür yaklaşımlar hiç doğru değil. İşsizdi, ekmek bulamıyordu, çocukları perişandı. ‘İşe alacağız’ dediler, almadılar. Bunun için intihar etti. Bu olayda herkesin suçu var. Bu yüzden bunun üzerini kapatmaya çalışıyorlar” diye kaydetti.

"SÜREKLİ İŞSİZLİKTEN BUNALDIĞINI SÖYLÜYORDU"

Ailenin diğer fertleri ise, Adem Yarıcı'nın valilikten yardım almadığını belirtti. Yarıcı'nın iki çocuğunun ayrıldığı eşinin yanında kaldığını aktaran aile fertleri, Yarıcı'nın işsizlikten dolayı intihar ettiğini kaydetti. Aile fertleri, “Bizde inşaatlarda çalışıyoruz. İş varsa gidiyoruz. İnşaatların durumunu biliyorsunuz. Adem sürekli işsizlikten bunaldığını söylüyordu. Zaten eşinden de işsizlikten ötürü ayrıldı” diyerek, durumlarını özetledi. 

"BALIM PARASIYLA GEÇİNİYOR"

Yarıcı ailesini ziyaret eden İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şube Eş Başkanı Servet Üstün Akbaba, “Adem Yarıcı, iki gün önce çocuğunun doğum günü olması sebebiyle arkadaşına gidip, ‘Bir kola parası verir misin? Çocuğumun doğum günü'’ diyor. Dünde intihara giderken; kardeşine, 'Hakkını helal et, ben bu işsizlikten bunaldım' demiş. Kendini yakarken de 'Çocuklarım aç, artık bunaldım, işsizim' diyor. Daha önce yerel basına işsiz olduğuna dair demeç vermiş. Ailesi oldukça yoksul. Ağabeyinin engelli çocuğu için verilen 300 TL’lik bakım parasıyla geçiniyor. Oldukça zor durumda olan bir aileden bahsediyoruz” ifadelerini kullandı.

"BU ÜLKEDE YOKSULLUK HALK SAĞLIĞINI CİDDİ ŞEKİLDE TEHDİT EDİYOR"

“İşsizlik bir insan hakları ihlalidir. İnsanlar aç, işsiz ve sefil” diyen Akbaba, şöyle devam etti: “Ailenin hepsi bu durumda. Bu ülkede yoksulluk halk sağlığını ciddi anlamda tehdit ediyor. İnsanların ruh sağlıkları bozuk. Devlet yükümlülüklerini yerine getirilmeli. Bu insanlar işsizlik başvurusunda bulunuyor ve aylardır işsizler. Biyolojik yaşamlarını sürdürmek için paraya ihtiyaçları var. Ama o parayı bulamıyor.”

***

Mahsun Kırmızıgül Adem Yarıcı’nın ölümüyle ilgili sosyal medya hesabından ses getiren bir paylaşım yaptı.

“YAZIKLAR OLSUN BÖYLE DÜZENE”

Kırmızıgül, hayatını kaybeden yurttaşın son fotoğrafını paylaşarak, “İçler acısı bir fotoğraf. Ciğer dayanmaz bu tabloya. Çocuklarına ekmek götüremeyen çaresiz baba kendini yakarak öldürmüş. Yazıklar olsun böyle düzene. Bu ülkeyi soyan gözü doymazlar, bu garibana iyi bakın. Bu adamın adı Adem Yarıcı” dedi. 

ANNESİ KONUŞTU

Adem Yarıcı'nın acılı annesi konuştu. Acılı anne, "Parasızlıktan, açlıktan çocuğum gitti, kendini yaktı. Boyacıydı. İş bulamadı. Üç çocuğu vardı. Ciğerim, Erdoğan'ım, seni alnından öperim yavrum. Daima başımızın üzerinde kalasın. Çok memnun oluruz eğer bize yardım edersen, Erdoğan'ım, yavrum" dedi.

İşte annesinin o açıklamaları:
TÜRKİYE'DE EKONOMİK KRİZ VE İNTİHARLAR

Adem Yarıcı... 42 yaşındaydı. Hatay Valiliği önünde "Çocuklarım aç, iş istiyorum anlamıyor musunuz?" diyerek kendini yaktı. 2 çocuk babası Yarıcı'nın çaresizliğini haykırdığı çığlığı bu ülkede ne ilk ne de son olacak. Çünkü, o baba işsizliğin, parasızlığın altında her geçen gün ezilen milyonlardan biriydi. Ekonomik şartların giderek ağırlaştığı, gelir uçurumunun her geçen gün derinleştiği, fakirin daha da fakirleştiği Türkiye'de geçim sıkıntısına girerek yaşamına son veren İstanbul'daki 4 kardeşten, Antalya'da kendisiyle birlikte 2 evladı ve eşini de hayattan koparan baba gibi...

13 OCAK 2018- YER: TBMM

TBMM Dikmen girişinin yaklaşık 50 metre yukarısındaki Meclis Hastanesi önüne elinde benzin bidonuyla gelen 39 yaşındaki S.A. maddi sıkıntılar nedeniyle kendini ateşe verdi. Meclis polislerinin hızlıca müdahale etmesinin ardından S.A.’nın alev alan kıyafetleri söndürüldü. Kafasının sol tarafında yanık olduğu belirlenen S.A. olay yerine gelen ambulansla Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Meclis önündeki bu intihar girişimi siyasetin gündemini de uzun süre meşgul etmişti.


39 yaşındaki S.A. maddi sıkıntılar nedeniyle Meclis Hastanesi önünde kendini ateşe verdi.

28 OCAK 2018 – YER: BALIKESİR

Balıkesir’de cezaevinden denetimli serbestlik uygulaması kapsamında çıkan Mustafa B., iş isteklerine olumsuz cevap verildiği iddiasıyla üzerine benzin döküp, kendisini ateşe verdi. Yaralanan Mustafa B., hastanede tedaviye alındı.


Mustafa B., iş isteklerine olumsuz cevap verildiği iddiasıyla üzerine benzin döküp, kendisini ateşe verdi.

 9 ŞUBAT 2018- YER: ŞANLIURFA

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde, uzun süredir işsiz olduğu belirtilen ve borçları nedeniyle bunalıma girdiği öne sürülen 4 çocuk babası Mehmet T., evde kimsenin olmadığı sırada yaşamına son verdi.


4 çocuk babası Mehmet T., evde kimsenin olmadığı sırada yaşamına son verdi.

3 AĞUSTOS 2018 – YER: VAN

Van’da bir süredir ekonomik sorunlar yaşayan ve iş bulamayan inşaat ustası, 6 çocuk babası Orhan Aldırma (53) isimli vatandaş intihar etti. Aldırma, edinilen bilgiye göre Van’ın Edremit ilçesinde bulunan evinde kendini asarak yaşamına son verdi. Sabah saatlerinde intihar ettiği belirtilen Aldırma’nın yakınları, uzun süredir işsiz olduğunu ve ekonomik sorunlarla mücadele ettiğini söyledi.


Van’da 6 çocuk babası Orhan Aldırma (53) isimli vatandaş intihar etti.

20 EYLÜL 2018 – YER: KOCAELİ

Kocaeli’nde Körfez Yukarı Hereke’de ikamet eden İsmail Devrim (45), lisede okuyan çocuğuna istediği pantolonu alamadığı için bunalıma girerek yaşamına son verdi. Çaresiz babanın eşine söylediği son sözleri ise, “Çocuklarıma bakamıyorsam, çocuğuma bir pantolon alamıyorsam niye yaşıyorum ki?” oldu.


Kocaeli’nde İsmail Devrim (45), lisede okuyan çocuğuna istediği pantolonu alamadığı için bunalıma girerek yaşamına son verdi.

26 EYLÜL 2018 – YER: ÇANAKKALE

2 çocuk babası 41 yaşındaki Ramazan Kavalcı, Barbaros Mahallesi’nde bulunan evinde kendisini asarak intihar etti. Elektrikçilik yapan Kavalcı’nın intihar etmesinin arkasındaki sebebin ekonomik olduğu iddia edildi.


Çanakkale’de 2 çocuk babası 41 yaşındaki Ramazan Kavalcı intihar etmişti.

16 MAYIS 2019 – YER: GAZİANTEP

Gaziantep’te uzun süreden beri işsiz olan ve başvurduğu iş yerlerinden olumsuz yanıt alan Eyüp Dal, 16 Mayıs tarihinde Şahinbey Belediyesi önünde bedenini ateşe verdi. Vücudunda ağır yanıklar oluşan ve 4 gün yoğun bakım ünitesinde tutulan Dal yaşamını yitirdi.


Gaziantep’te Eyüp Dal intihar eder bir başka kişi.

4 HAZİRAN 2019 – YER: ADANA

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Reşatbey Mahallesi 5 Ocak Caddesi’nde meydana gelen olayda, 35 yaşındaki Egemen Ş., bir apartmanın 8’inci katındaki evinin balkonundan atlayarak yaşamına son verdi. Egemen Ş.’nin borçları nedeniyle bunalımda olduğu iddia edildi.


35 yaşındaki Egemen Ş., bir apartmanın 8’inci katındaki evinin balkonundan atlayarak, yaşamına son verdi. 

14 HAZİRAN 2019 – YER: DİYARBAKIR

HDP’li Sur Belediyesi’nde çalışan İlyas Hocaoğlu, işten çıkarıldı. Yaşanan bu olayın ardından geçim sıkıntısı çekmeye başlayan İlyas Hocaoğlu’nun eşi Neşe Hocaoğlu ise bu sıkıntılara dayanamayarak intihar etti.

16 HAZİRAN 2019 – YER: KOCAELİ

46 yaşındaki Yeşim G., eşi bankamatikten para çekmek için evden ayrıldığı sırada kendisini doğalgaz borusuna asarak intihar etti. Yeşim G.’nin ekonomik nedenlerden dolayı bir süredir bunalımda olduğu ileri sürüldü.

5 AĞUSTOS 2019 – YER: AYDIN

Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı Çeştepe Mahallesi’nde yaşayan 60 yaşındaki çiftçi Süleyman Şahin evinin ahırında silahla intihar etti. Yakınlarından alınan bilgiye göre; Şahin’in krizden dolayı geçim sıkıntısının olduğunu ve bir süredir psikolojisinin bozuk olduğu belirtildi.

6 KASIM 2019 – YER: İSTANBUL

İstanbul Fatih’te 48 yaşındaki Cüneyt Yetişkin, 54 yaşındaki Oya Yetişkin, 60 yaşındaki Kamuran Yetişkin ve 56 yaşındaki Yaşar Yetişkin isimli 4 kardeş, yaşadıkları maddi zorluklar sebebiyle siyanür içerek canlarına kıydı.


İstanbul Fatih’te Yetişkin ailesi siyanürle intihar etti.

9 KASIM 2019 – YER: ANTALYA

Antalya’da 8 katlı bir binanın en üst katında oturan Selim Şimşek (36), eşi Sultan Şimşek (38) ile çocukları Ceren Şimşek (9) ve Ali Çınar Şimşek (5) siyanür ile intihar sonucu hayatlarını kaybetti. İntihar notu bırakan baba Selim Şimşek 9 aydır çalışmadığını ve maddi zorluk çektiklerini söyledi.


Antalya’da yaşanan intihar vakasında 4 kişilik aile yok oldu.

12 KASIM 2019 – YER: İSTANBUL

Kadıköy’ün Yeldeğirmeni Mahallesi’nde bulunan bir matbaacıda çalışan iki çocuk babası Onur Soğukpınar, (37) yaşadığı ekonomik sıkıntı nedeniyle kendisini iş yerinde asarak intihar etti.

15 KASIM 2019 – YER: İSTANBUL

İş adamı Bahattin Delen ile eşi Zübeyde ve yedi yaşındaki çocukları Ali Delen’in cansız bedenleri İstanbul Bakırköy’deki evlerinde bulundu. Polisin ilk değerlendirmesine göre; baba Bahattin Delen siyanürle intihar etti, eşi ve çocuğu da kokudan etkilendi. Fakat savcılık, “Delen, önce eşinin ve çocuğunun zehirlenmesine sebebiyet verdi, ardından intihar etti” değerlendirmesi yaptı. Savcılığın açıklamasına göre olayın sebebi, “Bahattin Delen’in aşırıcı derecede borçlanıp bunalıma girmesi.”


Savcılığa göre intiharın nedeni “Bahattin Delen’in aşırıcı derecede borçlanıp bunalıma girmesi.”

25 KASIM 2019 – YER: İZMİR

İzmir’de eşinin “Pazara gidelim” dediği Ali Kabasakal, “Sen biraz oyalan, duş alayım” diyerek banyoya girdi. Yanına av tüfeğini alan Kabasakal, kendisini vurarak intihar etti. Cebinden sadece 1.5 lira çıkan Ali Kabasakal’ın naaşı otopsi işleminden sonra, İzmir Kemalpaşa Yukarı Yenmiş Köyü’nde defnedildi.


İntihar eden Ali Kabasakal’ın cebinden sadece 1.5 lira çıkmıştı.

18 ARALIK 2019 – YER: ÇORUM

Bahçelievler Mahallesinde yaşayan 33 yaşındaki Oktay A, evinde kendini asarak intihar etti. Oktay A’nın eşi ile yaptığı görüşmede maddi sıkıntılarının olduğunu, evde yiyecek yemekleri olmadığı için babasının evine gittiğini, bugün de çocuğunun eşyalarını almak için babası ile tekrar evine geldiklerini, eşinin kapıyı açmaması üzerine anahtar ile içeri girdiklerini ve eşini asılı halde bulduklarını söylediği belirtildi.

5 OCAK 2020 – YER: İSTANBUL

İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 3. sınıf öğrencisi Sibel Ünli yaşamına son verdi. Ailesinin iki gün önce polise kayıp ilanı verdiği Ünli’nin cansız bedeni Samatya Sahili’nde bulundu. Ünli son paylaşımlarında, “Bir liraya karnımı doyurabilir miyim enter. Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var. Bir lira kırk kuruşmuş” ifadesini kullandı. Ünli’nin ailesi kızlarının maddi sıkıntı nedeniyle intihar ettiği yönündeki haberleri yalanladı.


Sibel Ünli, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 3. sınıf öğrencisiydi.

7 ŞUBAT 2020 – YER: HATAY

Hatay Valiliği önünde Adem Yarıcı isimli vatandaş “Çocuklarım aç, iş istiyorum anlamıyor musunuz?” diyerek kendini yaktı. Uzun süredir işsiz olduğu öğrenilen Yarıcı’ya yangın tüpleriyle polisler müdahale etti. İki çocuk babası Yarıcı, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.


42 yaşındaki Adem Yarıcı 2 çocuk babasıydı.


 


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.