AKP'nin eski üstü düzey isminden HDP'nin kapatılması hakkında bomba açıklamalar

Anayasa Mahkemesi raportörlüğü yaptığı dönemde AKP’yi kapatma davası başta olmak üzere birçok tarihi davanın tanığı olan Prof. Dr. Osman Can, aynı zamanda iktidar partisinin eski MKYK üyesi. Büyük hayal kırıklığı yaşadığını söyleyen Can, HDP'ye açılan kapatma davasını sert bir dille eleştirdi, "Totoliter ve otoriter rejimlerde hoşa gitmeyen partiler kapatılır" dedi.

AKP'nin eski üstü düzey isminden HDP'nin kapatılması hakkında bomba açıklamalar

2014-18 dönemi Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu üyesi ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Osman Can, KRT TV'de Günaydın programında Ülkü Çoban'a konuk oldu, soruları yanıtladı.

"TOTOLİTER VE OTORİTER REJİMLERDE PARTİLER KAPATILIR"

HDP'ye açılan kapatma davasını sert bir dille eleştiren Can, "Partiyi kapatma Anayasada var, demokrasilerde de var. Ama totoliter ve otoriter rejimlerde de var. Totoliter ve otoriter rejimlerde hoşa gitmeyen partiler kapatılır. Demokrasilerde ise son çare olarak ancak parti kapatılabilir. Bahçeli'nin burada teknik bir Anayasa Hukuku ifadesini kullanmadığını biliyoruz. Zaten partiler kapatıldığında temelli kapatılır, Anayasa'da öyle yazıyor" dedi.

"TEK BİR YOL KALIR ŞİDDET"

Yasal yolların kapatıldığında insanların şiddete başvurabileceğini belirten Can, "Sosyolojiyi, düşünceyi kapatamazsınız ama. Bir ülkede bir sorun varsa o sorun ifade etmek ister kendisini. İnsanlar, toplumlar buna refleks verir. Eğer bu ilişkin siyasal kanalları açmazsınız, tek bir yol kalır, şiddet" ifadelerini kullandı.

"MESAJ VEREBİLECEK BÜTÜN İNSANLARI SİYASET DIŞINA ETMEK İSTİYOR"

Can şöyle devam etti:

Bahçeli'nin ifadesiyle iddianame arasında maalesef bu konuda bir paralellik görüyoruz. 687 kişinin siyaseten yasaklı olması isteniyor. Kısacası bir siyasi kadro, toplumla, siyasetle, insanlarla iletişim kurabilecek, siyasal mesajlar verebilecek, dertlerini anlatabilecek bütün insanları siyaset alanının dışına itmek istiyor. Bahçeli bunu söylüyor, iddianamede de bunu görüyorsunuz.

İşte Can'ın o açıklamaları:

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER