'AKP'nin talan, yoksulluk politikalarına karşı mücadelemiz sürecek'

Cumhuriyet'in ilk yıllarında kurulmuş aydınlanmanın merkezi olmuş Halkevleri kuruluşunun 89. yılını kutluyor. Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk KRT TV canlı yayınında, Halkevleri'nin; dününü, bugününü ve yarınını anlattı. Merttürk, mücadeleye edeceklerini belirterek, "AKP'nin talan, yoksulluk politikalarının karşısında, halkın, hak mücadelelerinin örgütüyüz" dedi.

'AKP'nin talan, yoksulluk politikalarına karşı mücadelemiz sürecek'

Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk KRT TV canlı yayınına konul oldu. Merttürk, "Aydınlanma, demokrasi, eşitlik ve bağımsızlık yolunda yürüyen 89 yıllık bir çınarın kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Bilimle, sanatla, halkın eşitlik ve özgürlük özlemleri ile buluşabilmiş bir halk örgütünün kuruluş yıldönümü bugün" dedi. 

Halkevleri'nin 89 yıl önce "teba"  değil, "yurttaşlık" mücadelesinin bilinci ile kurulduğunu belirten Merttürk, dalga dalda büyüyen bir hareket , örgüt olarak çeşitli dönemlerde düşman olarak görüldüklerini ve baskılarla karşılaştıklarını söyledi. Merttürk, "Kapatılmalar, mal varlıklarına el konulması gibi..." durumlarla karşılaştıklarını ifade ederek, "Baskılar hala devam ediyor iktidarlar tarafından. Bugün de benzer şeylerle karşı karşıya kalabiliyoruz" dedi. 

Halkevleri'nin tarihi süreci hakkında bilgi veren Merttürk, "60'larda Halkevleri'nde yetişen bir avuç aydının yeniden Halkevleri'ni kurma çabası ile hayat bulduk. 70'lerde, 80'lerde tüm baskılara rağmen Onursal Genel Başkanımız Ahmet Yıldız ve Abdullah Aydın'ın da çabaları ile birlikte Halkevciler bir anka kuşu misali küllerinden yeniden doğdu. Bu topraklara kök salmış bir örgütten bahsediyoruz. 90'lı yıllarda halkın muhalefet evleri olmuşuz, 2000'li yıllarda AKP'nin talan, yoksulluk politikalarına karşısında, halkın, hak mücadelelerinin örgütü olmuşuz. Geçmişten bugüne mücadelemiz devam ediyor. Bugün de pandemiye karşı ölümle burun buruna bırakılan milyonlarca insanın, insanca yaşam özleminin örgütlendiği yerdir Halkevleri" ifadelerini kullandı.

"İnsanca bir yaşamı hak ediyoruz ve biliyoruz ki kazanana kadar hep birlikte mücadele edeceğiz" diyen Merttürk 89. yıl etkinlikleri hakkında da şu bilgileri verdi: 

89. yılımızda yan yana gelemiyoruz ancak tüm dostlarımızı 21 Şubat Pazar günü 20:00'da Youtube kanalından yapılacak olan konser ve basın, sanat ve dayanışma ödülleri gecesine bekliyoruz. İlkay Akkaya, Feryal Öney, Mustafa Özarslan, Praksis, Haluk Tolga İlhan dayanışması ile konserimizde yer alacak. Tüm dostlarımızı online etkinliğimize davet ediyoruz. 


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER