AKP, Öcalan'dan istekte bulundu!

İmralı F Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan terör örgütü PKK'nın Lideri Abdullah Öcalan'ın 2 Mayıs 2019'da avukatıyla görüştüğü duyurulmuştu. Duyurunun, YSK'nın İstanbul itirazlarını nihai karara bağlayacağı günde gelmesi dikkat çekici bulunmuştu.

27 Temmuz 2011'den sonra avukatlarıyla görüşemeyen Abdullah Öcalan'la son olarak 12 Ocak 2019'da kardeşi Mehmet Öcalan görüşmüştü.

AVUKATLARDAN AÇIKLAMA

Asrın Hukuk Bürosu'nun görüşmeye ilişkin basın toplantısında yaptıkları açıklamada şunlar kaydedilmişti.

"Basın toplantımız 2 Mayıs tarihinde Abdullah Öcalan ile avukat görüşmemize dairdir. 4 avukat başvurmuştuk, 2 avukat arkadaşımızın görüşme talebi gerçekleştirdi. Bu görüşmede sayın Öcalan ve 3 müvekkilimizin imzası ile bir metin açıklayacağız. İmralı F Tipi'nde bulunan sayın Abdullah Öcalan ile görüşme gerçekleştirdik.

AKP'DEN ÖCALAN'A ÇAĞRI

AKP MKYK Üyesi - Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Orhan Miroğlu, "Öcalan bir çağrı yapsın PKK Türkiye’yi terketsin veya silah bıraksın diyoruz, bazı ahmaklar homurdanıyor, umurumda değilsiniz, PKK ve Öcalan’ı konuşmak bir tek Kürtler’e yasak galiba! Herkese serbest öyle mi?" dedi.

'DÜŞÜNCELERİMİ SAKLAMAYA NİYETİM YOK'

Miroğlu açıklamasında, "Üstelik bu ‘yasağı’da bu konularda 20 yıldır konuşan, yazan birine dahi uygulamak istiyorsunuz. Doğru olduğuna inandığım düşüncelerimi kendime saklamaya niyetim yok. İşinize bakın siz lütfen" ifadelerini kullandı.

'SUÇ' SAYIYORSUNUZ'

AKP içerisinden gelen tepkilere Miroğlu, "Yani işi o hale getirdiniz ki, ayıptır günahtır, bir Kürt aydınının PKK’nın Türkiye’yi terketmesi veya silah bırakması konusunda fikir beyan etmesini bile ‘suç’! sayıyorsunuz! Allah akıl fikir ihsan etsin ne diyeyim!" şeklinde cevap verdi.

Miroğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü:

AK Parti MKYK üyesi Orhan Miroğlu ne desin peki? Abdullah Öcalan, PKK’ya Türkiye’ye daha fazla tahkimat çağrısı mı yapsın, bunu mu diyelim, sizin yurtseverliğiniz bu mu?

AKP'Lİ YAYMAN: ABDULLAH ÖCALAN ZAMAN ZAMAN AVUKATLARIYLA GÖRÜŞÜYOR

TBMM Genel Kurulu’nun bugünkü oturumunda HDP Grup Başkanvekilleri Fatma Kurtulan ve Hakkı Saruhan Oluç’un ‘Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve görüş engelinin ortadan kaldırılması amacıyla’ gündeme getirdiği araştırma önergesi görüşmelerine, AKP Grubu adına konuşan Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın açıklamaları HDP'lilerin tepkisini çekti.

“İmralı Adası'nda Abdullah Öcalan'la görüşme meselesinin uzun zamandır devam ettiğini” öne süren Yayman,  HDP’li vekillerin, “Ne zamandır’ sorusuna, “Abdullah Öcalan'ın zaman zaman, kendi talebiyle, avukatlarıyla görüşmek yerine ailesiyle görüşme talebinin olduğunu biliyoruz, zaman zaman avukatlarıyla görüşme var… Ama "Sekiz yıldır görüşme yoktur' ifadesi doğru değildir” dedi. Yayman’ın “Bu konuda Hükûmetimizin sürekli teması var, arayışları var, bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar var” sözlerine  HDP’li Dirayet Dilan Taşdemir, “Hiçbir arayışı yok” diye karşılık verdi.

Genel Kurul’da yaşanan konuşmalar şöyle:

AK PARTİ GRUBU ADINA HÜSEYİN YAYMAN (Hatay) - Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.

Bugün Halkların Demokratik Partisinin verdiği bir Meclis araştırma önergesiyle ilgili söz almış bulunmaktayım.

Tabii, bilindiği gibi, bu konu uzun zamandır tartışılan bir konu. Ben Halkların Demokratik Partisinin bu konuyla ilgili araştırma önergesi vermesi talebinden öte, partimizin genel prensiplerini hatırlatmak isterim.

DİRAYET DİLAN TAŞDEMİR (Ağrı) - Sekiz yıldır…

HÜSEYİN YAYMAN (Devamla) - AK PARTİ "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." diyen bir partidir. AK PARTİ'nin lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 2005 yılında "Eğer Türkiye'de bir sorun varsa…"

MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) - Tecride ne diyorsun, onu söyle Hüseyin Bey.

HÜSEYİN YAYMAN (Devamla) - "…bunun adı Kürt sorunudur, bu sorunu çözmek için ben her türlü sorumluluğu almak istiyorum." diyen…

DİRAYET DİLAN TAŞDEMİR (Ağrı) - Avukatlar niye gidemiyor, avukatlar?

HÜSEYİN YAYMAN (Devamla) - …2010 yılında demokratik açılım sürecini, 2013 yılında millî birlik, kardeşlik sürecini başlatan bir liderden bahsediyoruz.

Açlık grevleriyle ilgili, ben de İnsan Hakları Komisyonunda ve Cezaevi Alt Komisyonunda görevli bulunmaktayım, Cezaevi Alt Komisyonunun Başkanlığını yapmaktayım ve biz Sincan Cezaevinde görüşmeler yaptık, yarın da Komisyon olarak bu konuyla ilgili bir toplantı yapacağız, Cezaevi Raporu'muzu değerlendireceğiz.

Sizler de çok iyi biliyorsunuz ki değerli arkadaşlar, İmralı Adası'nda Abdullah Öcalan'la görüşme meselesi uzun zamandır devam ediyor. Bu görüşmeler…

DİRAYET DİLAN TAŞDEMİR (Ağrı) - Ne zamandır?

HÜSEYİN YAYMAN (Devamla) - Sizin söylediğiniz rakamlar doğru değil, bu rakamları çok net olarak ben sizlere yazılı olarak da ifade edebilirim. Burada, Abdullah Öcalan'ın zaman zaman, kendi talebiyle, avukatlarıyla görüşmek yerine ailesiyle görüşme talebinin olduğunu biliyoruz, zaman zaman avukatlarıyla görüşme var…

MAHMUT TOĞRUL (Gaziantep) - Her hafta başvuru yapıyorlar…

HÜSEYİN YAYMAN (Devamla) - …ama "Sekiz yıldır görüşme yoktur." ifadesi doğru değildir.

DİRAYET DİLAN TAŞDEMİR (Ağrı) - Gitsin, avukatların yüzüne söylesin, avukatlara söylesin görüşmek istemediğini.

HÜSEYİN YAYMAN (Devamla) - Bunları siz de biliyorsunuz ve bu konuda Hükûmetimizin sürekli teması var, arayışları var, bu konuyla ilgili yapılan çalışmalar var.…

DİRAYET DİLAN TAŞDEMİR (Ağrı) - Hiçbir arayışı yok.

AYŞE ACAR BAŞARAN (Batman) - Hukuku uygulayın, hukuku. Hukuku, Anayasa'yı uygulayın; hikâye anlatmayın bize!

HÜSEYİN YAYMAN (Devamla) - Açlık grevlerinin hukuki bir mesele olmaktan çok, Halkların Demokratik Partisinin bunu bir siyasi kaldıraç olarak kullandığını… Ve açlık grevlerine yatırılan insanları, verdiği mücadeleyi keşke Mecliste çözüm için, kardeşlik için ve Türkiye'deki bu problemin çözümü için vermiş olsalar.

AYŞE ACAR BAŞARAN (Batman) - Dinleseniz veriyoruz, dinleseniz veriyoruz. Sürekli gelip de masal anlatmayın insanlara Meclis açıkmış gibi.

HÜSEYİN YAYMAN (Devamla) - Bunu herkes bilmekte ve şunu ifade etmek istiyorum: Gerçekten, burada "açlık grevi" olarak nitelenen mesele bir açlık grevi olmaktan çok burada siyasi amaçla kullanılan bir argümandır. Bunun altını çizmek isterim ve bu konuda…

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN - Tamamlayın Sayın Yayman.

HÜSEYİN YAYMAN (Devamla) - Biz hem İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu olarak hem cezaevi alt komisyonu olarak bu konuda sayın milletvekillerimizle sürekli temas içerisindeyiz. Bu sorunun çözümü için biz her türlü inisiyatifi almaktayız. Burada Halkların Demokratik Partisinden milletvekili arkadaşlarımız var, onlarla Sincan Cezaevine gittik ve bütün cezaevindeki mahpusları ziyaret ettik…

DİRAYET DİLAN TAŞDEMİR (Ağrı) - Biz başka bir şeyden söz ediyoruz.

HÜSEYİN YAYMAN (Devamla) - …onların taleplerini aldık ve bunlarla ilgili sorunların çözümünü de takip etmekteyiz.

BAHÇELİ'DEN ÖCALAN AÇIKLAMASI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "YSK’dan karar çıkacağı gün İmralı ile bir görüşme olduğu ortaya çıktı. Görüşme 2 Mayıs’ta yapıldığı halde 6 Mayıs’ta ortaya çıktı ve Öcalan’ın bildirisinin de yayınlandığı bir görüşme oldu bu. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Hem zamanlama açısından hem de 8 yıl sonra böyle bir görüşme olmasını. Sonuç itibariyle Adalet Bakanlığı’nın izni olmadan yapılamayan bir görüşmeydi. Önemli karar öncesinde bazı yorumlar da yapılıyor, "Ak Parti’nin İstanbul’daki Kürt seçmene yönelik hareketi" olarak yorumlanıyor siz nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna şu cevabı vermişti:

- Tabii HDP seçmeniyle Kürt kökenli kardeşlerimizi birbiriyle karıştırmamak lazım. Yorumu o şekilde ele aldığımız zaman; HDP’nin oylarının hepsini Cumhur ittifakına kanalize edecek bir taviz politikası takip ediliyor gibi bir anlayış ortaya çıkar ki bu doğru değildir. Bu bir talep meselesidir. Avukatıyla uzun yıllar görüşememesinin ısrarlı bir şeklidir. Bir hanımefendi milletvekilinin cezaevinde 160 günden beri ölüm orucu tutmuş olmasındandır. Böyle bir durum karşısında Sayın Cumhurbaşkanının ifade ettiği şekliyle; çözüm sürecini kapsamayan ama avukatının talebine verilen bir cevaptır. Bana sorarsanız avukatıyla görüşsün. Yani görüşmese dahi bunlar Kandil’den haberleşiyorlar zaten. Bunu büyüterek farklı noktalara getirerek hele hele PKK onun YPG’siyle onun HDP’siyle işbirliği yapıp seçim kazanma sevdasına kapılanlar ağızlarına böyle bir görüşmeyi almamaları lazım. Ağızlarına almaları gereken görüşme yattaki görüşmeler olmalıdır.


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.