AKP’li belediye işçileri haklarını istiyor

AKP’li İstanbul Bayrampaşa Belediyesi’nde çalışan işçiler belediye yönetiminin işçilere, süresiz toplu sözleşmeye karşı zam teklifinin geri çekildiği yeni bir sözleşme dayatmasına tepki gösterdi.

AKP’li belediye işçileri haklarını istiyor

AKP’li İstanbul Bayrampaşa Belediyesi’nde işçiler kendilerine dayatılan sefalet ücretine karşı belediye binası önünde basın açıklaması yaparak “Bizler dilenmiyor, direniyoruz ve hakkımız olanı istiyoruz” dedi.

Birgün'de yer alan habere göre; Bayrampaşa Belediyesi, Hizmet-İş ile 2018 yılında imzalanan süresiz toplu iş sözleşmesindeki asgari ücret üzerine yüzde 35 zam koşulunu sağlamadı.

Belediye yönetimi, işçilere, süresiz toplu sözleşmeye karşı zam teklifinin geri çekildiği yeni bir sözleşme dayattı. İşçiler yeni sözleşmeyi imzalamayarak eyleme başladı. Bu sırada 9 işçi kod 29 ile işten atıldı.

İşçiler de “Kod 29 ile atılan işçiler geri alınsın, 2018 toplu sözleşmesinin koşulları sağlansın, baskı ve mobing son bulsun” talepleriyle direnişe başladı. Dün belediye binası önünde bir araya gelen işçilerin yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Derhal bu hatanızdan dönün. Bizlere bu zulmü yapmaya, bizi açlığa, sefalete, ölüme mahkum etmeye hakkınız yok.”

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2021, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER