AKP’li belediyeden işçilere tehdit

AKP’li Sakarya Karasu Belediyesi, borçları nedeniyle icra takibine düşen çalışanlarına 6 ay içinde borçlarını kapatmaları için ihtarname gönderdi. Ödememeleri durumunda işten atılacaklarını bildirdi. İşçilere yollanan ihtarnamede, borçlarını ödememeleri durumunda çalışanların iş akitlerinin feshedileceğini bildiren Belediye, “borç yükünün çalışanın iş verimini düşürmesini” buna gerekçe olarak öne sürdü.

AKP’li belediyeden işçilere tehdit

Sakarya'nın Karasu Belediyesi borçlu olan çalışanlarını gönderdiği ihtarname ile borçlarını ödememeleri durumunda işten atmakla tehdit etti. İhtarnamede çalışanların borçlarını 6 ay içerisinde ödememeleri durumunda iş akitlerinin feshedileceği bildirildi. Belediye, bu durumun gerekçesini “borç yükünün çalışanın iş verimini düşürmesi” olarak açıkladı.

Belediye çalışanlarının bu şekilde tehdit edilmesine tepki gösteren CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “Bu vicdansız kararı kınıyoruz; bu insanlar için de Allah'tan bir nebze akıl, fikir, vicdan diliyoruz” ifadesini kullandı.

Alınan bilgiye göre; 22 Ocak tarihinde Sakarya’nın AKP’li Karasu Belediyesi borcu sebebiyle icra takibine düşen çalışanlarına 6 ay içinde borçlarını kapatmamaları durumunda iş akitlerinin feshedileceğine ilişkin ihtarname gönderdi. Belediyenin tepki toplayan bu kararı TBMM'de de gündeme geldi.

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, TBMM Genel Kurulu’nda konuya ilişkin şöyle onuştu:

“Sakarya Karasu ilçe Belediyesi, borcu icra takibine düşen çalışanlarına ihtarname göndererek altı ay içinde borçlarını kapatmamaları durumunda iş akitlerinin feshedileceğini bildirmiştir. Gerekçeleri borç yükünün çalışanın iş verimini düşürmesiymiş. AKP yönetimindeki Karasu Belediyesi zor şartlardan geçtiğimiz ekonomik sorunlarla uğraştığımız bir dönemde bu kararı alırken, insanlara bu evrakları gönderirken bir vicdan muhasebesi yapması gerekir. Pandemi sürecinde milyonlarca vatandaşımız icralık oldu, milyonlarca vatandaşımız kuru ekmeğe muhtaç oldu. Bu vicdansız kararı kınıyoruz; bu insanlar için de Allah'tan bir nebze akıl, fikir, vicdan diliyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER