Aktrollere büyük operasyona Cumhurbaşkanlığı nezdinde tepki

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twittter'ın AKP ile bağlantılı 7 bin 340 hesabı 'manipülasyon yaptıkları için' kapatmasına tepki gösterdi. Bir tepki de Fahrettin Altun'un eşi Fatnur Altun da tepki gösterdi.

Aktrollere büyük operasyona Cumhurbaşkanlığı nezdinde tepki

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından Twitter, Türkiye'den 7 bin 340 hesabı manipülasyonu engelleme politikalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle kapattığını açıkladı. Twitter, bu hesapların AKP'nin gençlik faaliyetleri ile bağlantılı olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

Twitter’ın kapattığı hesaplar, Erdoğan’la da toplam 1.7 milyon kez iletişime geçti. Bu ya retweet ya da Erdoğan’ın hesabından yapılan paylaşımlara cevap verme şeklinde oldu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, söz konusu olaya ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı. 

Altun'un "Twitter'ın Türkiye'de bazı hesapları kapatma kararı ve kapattığı hesaplarla ilgili ortaya attığı iddialara ilişkin açıklama" notuyla paylaştığı açıklama şu şekilde:

"Twitter adlı sosyal medya platformu bu gece yarısı yaptığı bir açıklamayla Türkiye'de 7 binden fazla hesabın kapatıldığını duyurmuştur.

Twitter'ın yaptığı açıklamada kapatılan hesapların Sayın Cumhurbaşkanımıza destek amacıyla açılan "sahte" hesaplar olduğu ve bu hesapların tek bir merkezden yönetildiği iddiası gerçek dışıdır.

Hesapların kapatılması kararına dayanak olarak öne sürülen birtakım dökümanların da bilimsellikten uzak, taraflı ve siyasi saiklerle oluşturulduğu açıkça görülmektedir. Merkezi ABD'de bulunan bir şirketin almış olduğu kararı, ideolojik yakaşımlarını ilimsel veri olarak pazarlamaya kalkışan birtakım eşhas tarafından hazırlanmış raporla meşrulaştırma çabası tarihi bir skandaldır.

Tek bir teknik kanır sunulmaksızın, tamamen varsayımlardan harekele, ilgili-ilgisiz birçok sosyal medya hesabını aynı potada eritme amacı taşıdığı açık olan bu adımın atılması, yine somut dayanaktan yoksun şekilde Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetinin ve bir siyasi hareketin zan altında bırakılması kabul edilemez.

Şeffaflık ve ifade hürriyet kılıfına saklanmış bu ceberut yaklaşım bir kez daha göstermiştir ki; Twitter bir ticari sosyal medya kuruluşu olmanın ötesinde belirli bir siyasi ve ideolojik yaklaşımı benimseyen, bu yaklaşımına uymadığını düşündüğü tüm kullanıcılara ve aktörlere çamur atmaktan çekinmeyen bir ideolojik kara propaganda makinasına dönüşmüştür.

Çok yakın geçmişte özellikle ABD’de şahit olduğumuz tartışmalara da düşünüldüğünde, Twitter’ın siyaseten Türkiye Cumhuriyeti’ni konumlama arzusu, kuruluşun PKK ve FETÖ gibi Türkiye’ye düşman yapıların kara propaganda faaliyetlerine kol kanat germe isteği ve Türk siyasetini dizayn etme hevesi net bir şekilde görülmektedir. Geçmişte bu tür yollara tevessül etmiş birçok yapının nihayetinde nasıl bir akıbetle baş başa kaldığını bu şirkete hatırlatmak isteriz.

Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti hiçbir surette sahteciliğe, manipülasyona ve dezenformasyona geçit vermeyecek, ülkemizde ve tüm dünyada her zaman hakikati, hür düşünceyi ve dijital farkındalığı güçlendirmek için çalışmaya devam edecektir."

EŞİNDEN DE TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un eşi Fatmanur Altun da Aktrollere operasyona tepki gösterdi. Fatmanur Altun Twitter hesabından şu açıklamaları yaptı:

Gündemi meşgul eden sistematik hesap kapatma hareketinin iç yüzünü kişisel tanıklıklardan dinlemekte fayda var. 
@VeysiCe bu platformun tarafsız bir platform olduğunu düşünen herkese alternatif gerçeklikten bildiriyor.

ABD başkanı ile bu platformun kavgası aslında sıradan insan için uyarı niteliğinde. Böylesi bir gücün demokratik denetimden uzak şekilde monopolize olması asıl tehdit. Bunun demokrasiyi ve ifade özgürlüğünü nasıl tehdit ettiğini hepimiz bir gün yaşayarak göreceğiz sanırım.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2020, 19:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bari sesini çıkartma
Bari sesini çıkartma - 12 ay Önce

acemi nalbant.

SIRADAKİ HABER