Albayrak'a karşı ekonomik öfke patlaması

Araştırma şirketi MetroPOLL tarafından gerçekleştirilen yapılan son ankette, ekonomideki gidişata ilişkin vatandaşın nabzı tutuldu.

Albayrak'a karşı ekonomik öfke patlaması

‘Ekim 2020 Ayın 5 Rakamı’ araştırmasına göre, seçmenin yüzde 78.1’i "ekonomideki gidişat kötüleşmektedir" görüşüne katıldığını açıkladı. 

Seçmenin yüzde 20’si ekonomide daha kötü bir gidişat beklemediğini belirtirken, 10 kişiden 6’sı yanlış ekonomi politikalarının ekonomideki kötü gidişatın temel sebebi olduğuna inanırken, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ekonomideki gidişatı kötüleştirdiğini söyleyenlerin oranı yüzde 45.9. Liyakatsiz ekonomi yönetiminin burada sebep olduğunu açıklayanların oranı ise yüzde 45 oldu.

Resim

Araştırmaya göre, ekonomi yönetiminin yinelediği bir argüman olan ‘dış güçler’ konusu ise halkın çok fazla gündeminde değil. Ekonomideki kötüleşmeyi dış güçlere bağlayanların oranı yüzde 22.7’de kaldı. Seçmenin yüzde 54.7’si muhalefet partilerinin mevcut ekonomik durumu düzeltecek kadrolara sahip olmadığına inanırken, muhalefet partilerinin ekonomideki sorunları çözeceğine inanların oranı ise yüzde 36.9’da kaldı.

Ekonominin sırtında bir kambur haline gelen ve döviz üzerinden verilen garantilerle, büyük bir kara delik haline gelen KÖİ projeleri de vatandaşı rahatsız ediyor. Özel şirketlere hasta ve yolcu garantisi verilerek yapılan yol, köprü, şehir hastaneleri gibi projelerin kamulaştırılması gerektiğini söyleyenlerin oranı yüzde 64’ü buluyor.

Araştırmaya göre, ekonomideki gelişmelerin siyasi açıdan da önemli bir dönemeç yarattığına işaret ediyor.

İlk kez, AKP oyları yüzde 30’un altına düşerken, özellikle ekonomik zorluklar seçmenlerin yaklaşımını da değiştiriyor.

Araştırmaya göre kararsız seçmen oranı, Ekim 2020 itibarıyla, yaklaşık yüzde 25 oranına tırmanırken, tarihin en yüksek oranlarından birine ulaştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER