Almanya'daki Mercedes işçilerinden grevdeki Baldur işçilerine destek

Almanya'da bulunan Mercedes fabrikasında çalışan işçiler, hakları için grevde olan Baldur işçilerine destek açıklaması yaptı, topladıkları maddi desteği sınıf kardeşlerine ulaştırdı.

Almanya'daki Mercedes işçilerinden grevdeki Baldur işçilerine destek

Almanya’da Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonunun (DİDF) çağrısıyla Mercedes Sindelfingen’de çalışan bir grup metal işçisi, grevlerinin 27. gününü geride bırakan Baldur işçileriyle dayanışma amacıyla eylem yaptı. İşçilerin kendi aralarında topladığı maddi destek, Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Örgütü tarafından işçilere ulaştırıldı.

Stuttgart’ta işçiler, Mercedes fabrikasına üretim yapan Baldur işçilerinin durumunu anlatan bildiriyi öğlen vardiya değişiminde Mercedes Mettingen ve Untertürkheim fabrikaları önünde dağıttı. Burada bir açıklama da yapan işçiler “Dayanışma gücümüzdür” yazılı pankartı ve işçilerin taleplerinin yazılı olduğu dövizler taşıdı. Onlarca işçi, eylem yapan işçilere Türkiye’de sendikalaşmanın önündeki engellerle ilgili sorular sorarak bilgi aldı.

Mercedes Sindelfingen’de çalışan bir grup işçi, kendi aralarında topladıkları maddi desteği işçilere ulaştırmak üzere Emek Partisi Kocaeli İl Örgütüne gönderdi.

"SESİNİZİ ULUSLARARASI ALANA TAŞIMAK İÇİN SEFERBER OLDUK"

İşçilerden Kenan Karaca, “Bizler bir grup Mercedes işçisiyiz. Sürdürmüş olduğunuz haklı mücadelenizin yanında olmak, sesinizi uluslararası alana taşımak için seferber olduk. Alman işçi arkadaşlardan destek sözü aldık. Kasalarını dolduran patronlar, sıra işçilerin daha güzel bir yaşam mücadelesine geldiğinde bir anda değişmekte, 'hak, hukuk' diyenleri tehdit edebilmekte. Sendikalaşmak ve hak aramak insanlık hakkıdır. Bu hakkın gasbedilmesine nerede olursa olsun işçiler olarak karşı duracağız” dedi.

Eyleme katılan eski Mercedes İşçi Temsilcisi Christa Hourani ise “Pandeminin ve kapitalist sistemin bir sonucu olarak dünyanın dört bir yanında işçiler zor koşullar altında mücadele ediyor. Türkiye gibi ülkelerde durum daha ciddi boyutta kendini gösteriyor. Kapanma çağrılarının günbegün devam ettiği aylarda işçiler üretmeye devam etmekte. Özellikle bu dönemlerde sendikal hakların tanınması için verilen mücadelelerle her türlü dayanışma önemli ve gereklidir. Sendikacılar, işçi temsilcileri ve işçilerden; Baldur Süspansiyon’daki meslektaşlarımızın toplu sözleşme için meşru greviyle dayanışmalarını göstermeye çağırıyoruz” diye konuştu.

EMEP, BALDUR İŞÇİLERİNİ ZİYARET EDEREK DESTEK MESAJLARINI ULAŞTIRDI

Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü, Almanya’daki Mercedes işçilerinin maddi desteğini Baldur işçilerine ulaştırdı. EMEP İl Başkanı Arzu Erkan, “Kapitalizm aslında bütün ülkelerin işçi sınıfını tek bir zincirin halkaları gibi birbirine bağlıyor, bunu en iyi siz biliyorsunuz. İspanyalı bir patron, Türkiye'de üretim yapıyor ama ürettiğini Mercedes’in tüm dünyadaki fabrikalarına gönderiyor. Dolayısıyla tüm dünyanın işçileri sizlerle benzer sorunları yaşıyorlar. Güvencesizlik, taşeron çalışma ve esnek çalışmanın yaygınlaştırılması sadece Türkiye'de değil tüm dünyada da işçilerin sorunu. İşte bu yüzden işçi sınıfının sömürüden kurtuluş mücadelesi tam da bu durumdan dolayı uluslararası bir karakter kazanıyor” ifadelerini kullandı.

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, Almanya'daki Mercedes işçilerinin grevde Baldur işçileri için topladığı maddi desteği Birleşik Metal-İş yönetimine ulaştırdı.

Dayanışmanın süreceğini ifade eden Erkan, “Biz sadece bu kentte ya da Türkiye'de değil, sadece Almanya'da değil, İspanya’da da kardeş partilerimiz aracılığıyla da bir dayanışmayı örgütleme mücadelesi içerisinde olduk. Arkadaşlarımız Stuttgart’ta Türkiyeli göçmen işçilerin Alman işçilerle beraber mücadele ettiği DİDF aracılığıyla Mercedes işçileriyle birlikte fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi, dayanışma çağrısı yaptılar. Karınca kararınca bir fabrikada dayanışma içerisinde bulunmuşlar. DİDF’ten bize gelen bilgi, önümüzdeki günlerde de bu dayanışmanın süreceği yönünde. Almanya Sol Parti de bir açıklama gerçekleştirecek. Kendilerini güçlü sananlar şunu bilsinler, biz güçlüyüz, Türkiye işçi sınıfı güçlü, dünya işçi sınıfı güçlü. Yaşasın işçilerin uluslararası birliği ve dayanışması" dedi.

Birleşik Metal-İş Gebze 2 No'lu Şube Mali Sekreteri Kadir Gedik ise “Bu uluslararası dayanışmadan, verdiğiniz emeklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Dayanışma büyüyor, mücadele sürüyor. Yaşasın Baldur grevimiz, yaşasın işçi sınıfı” diye konuştu.

İSPANYALI İŞÇİLERDEN MESAJ

Arzu Erkan, daha sonra Uluslararası Marksist Leninist Parti ve Örgütler Konferansı üyesi İspanya PCE m-l’den gelen mesajı da işçilere okudu.

İspanya'dan Baldur işçilerine gönderilen mesajda şu ifadeler yer aldı: Baldur Süspansiyon’un mücadeleci işçilerinin işten çıkarmalara ve sendika karşıtı uygulamalara karşı verdiği mücadeleyi tümüyle destekliyoruz. İspanyol sermayesi yıllardır uluslararası pazardaki rekabetinin maliyetlerini işçilere yüklemeye çalışıyor; bugün bunu kararlılığı ve direngenliğinden şüphe duymadığımız Türkiyeli işçilere yapıyor. Diğer birçok olayda olduğu gibi bu mücadeleden de zaferle çıkacağınızı ve Erdoğan rejiminin, onun iș birlikçilerinin bile iradenizi kıramayacağını biliyoruz. İspanyol işçi sınıfının geri kalanı gibi bizler de örgütlerimizin ve haklarımızın kapitalistlerce imha edilmesine izin vermemek için uluslararası düzeyde bir sınıf olarak haklarımız için bu mücadelede sizinle birlikteyiz. Yoldaşlar sizinleyiz; yanınızdayız. Yaşasın işçi sınıfının mücadelesi! Yaşasın proleter enternasyonalizmi!” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER