Antalya'da mafya hesaplaşması... Görüntüler ortaya çıktı

İstanbul'da Şubat ayında Rus mafyasına yönelik bir operasyon gerçekleştirilmiş, liderleri Guram Chikladze olan örgütün, Lotu Kulu (sürekli suç işleyen kişi) lakablı Nadir Salifov'u öldürmek için hazırlık yaptığı ortaya çıkmıştı.  Nadir Salifov, Antalya'da bir otelde yemek yerken yakın arkadaşı tarafından başından silahla vurularak öldürüldü. Kaçan cinayet şüphelisi ise Denizli- Antalya karayolunda yakalandı.

Antalya'da mafya hesaplaşması... Görüntüler ortaya çıktı

Olay, dün gece Serik'e bağlı Boğazkent Mahallesi'nde bir otelin restoranında meydana geldi. Azeri suç örgütü elebaşı Nadir Salifov, birlikte yemek yediği yakın bir erkek arkadaşı tarafından başından silahla vuruldu. Otel çalışanlarının ihbarı üzerine gelen ambulansla özel bir hastaneye götürülen Nadir Salifov, kurtarılamadı. Nadir Salifov'un cenazesi otopsi işlemleri için Antalya Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi.

Polis, cinayet şüphelisinin yakalanması için geniş çaplı soruşturma başlattı. Kimliği açıklanmayan cinayet şüphelisi Antalya- Denizli karayolunda uygulama yapan polis ekipleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.

KATİLİN KİMLİĞİ BELLİ OLDU İDDİASI

Azeri medyasında yer bulan haberlere göre; Nadir Salifov'u öldüren şahsın Han Ahmadlinsky olduğu iddia edildi.  Nadir Salifov ile aynı otelde kalan Han Ahmadlinsky'nin otelde çekilmiş şu görüntüler yayınlandı:

Nadir Salifov ile katili olduğu iddia edilen Han Ahmadlinsky'nin yan yana çekilmiş fotoğrafı

Katilin kimliği ile ilgili resmi makamlardan henüz bir açıklama yapılmadı.

Lotu Kulu (sürekli suç işleyen kişi) lakablı Nadir Salifov'un, Rusya başta olmak üzere Bağımsız Devletler Topluluğu'ndaki meyve- sebze ithalat pazarını kontrolünde bulunduran 'Lotu Kulu' mafyasının liderliğini yaptığı biliniyor. Grubun bu kontrolü sağlamak için adam öldürme, haraç alma, gasp ve tehdit gibi suçları işlediği belirtiliyor. Azerbaycan'da hapis yattıktan sonra Türkiye'ye gelen ve 2018 yılında yakalanarak sınır dışı edilen Nadir Salifov'un, daha sonra yasa dışı yollardan tekrar Türkiye'ye geldiği değerlendiriliyor.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Emniyetine bağlı Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Şubat ayında bir operasyon düzenledi.

Sarıyer, Kağıthane ve Gaziosmanpaşa’daki adreslere düzenlenen eş zamanlı baskında, 9’u Azerbaycanlı, 3’ü Ukraynalı, 5’ü Gürcü, biri Rusya’dan 17 şüpheli gözaltına alındı. Baskında, 11 tabanca ve Kalaşnikof marka uzun namlulu bir silah ele geçirilmişti.

Lüks adreslerde yakalanan şüphelilerin, Azerbaycanlı “Lotu Quli” lakaplı Nadir Salifov’u öldürmek için İstanbul’a bulundukları öne sürülmüştü.

LÜKS MEKANDA BIÇAKLANMIŞTI

Gözaltına alınan şüpheler arasında yer alan Andry Maly’nın şebeke elebaşı olduğu belirtilmişti. Sarıyer’de lüks bir rezidansta yakalanan şüphelinin gerçek kimliğinin Guram Chikladze olduğu ortaya çıkmıştı.

BEŞİKTAŞ’A CİNAYETİN İNTİKAMI İÇİN GELMİŞ

İddiya göre, Nadir Salifov’un adamları tarafından bıçaklanan Guram Chikladze, 18 Ağustos 2016’da Beşiktaş’ta bir otelden çıkarken çapraz ateşle öldürülen Azerbaycan asıllı mafya lideri Rövşen Caniyev’e de yakın bir isim olduğu belirtilmişti.

2016’da meydana gelen cinayetin talimatını veren kişinin o dönem Azerbaycan’da hapishanede bulunan Lotu Quli lakaplı Nadir Salifov olduğu öğrenilmişti.

ADAMLARI İLE İTTİFAK YAPTIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

Gürcü asıllı Guram Chikladze ve Salifov arasında bu cinayet sonrası husumet olduğu öne sürülmüştü. Guram Chikladze’nin, Salifov’dan intikam almak için Caniyev’in adamlarıyla ittifak yaptığı iddia edilmişti.

ÜLKESİNE İADE EDİLMİŞTİ

Azerbaycan asıllı Nadir Salifov’un ailesinin İstanbul’da olduğu belirtilirken 2018’de Türkiye’de gözaltına alınan Salifov, ülkesine gönderilmişti . Azerbaycan’da yer alan haberlere göre, ülkesine iade edildikten sonra Katar ve Birleşik Arap Emirliklerine giden Salifov’un Türkiye’ye resmi bir giriş kaydı bulunmuyor.

RUSYA’DAN MÜCADELE KARARI

Farklı ülkelerden 17 kişinin yakalandığı operasyon, akıllara Rus mafyasının İstanbul’da ne işi olduğunu ve nasıl yapılandığını da getirdi.

İddiaya göre, Rusya’daki mafya yapılanmasını geçmişi Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) dönemine kadar dayanıyor. Uzmanlara göre, Sovyeteler’in dağılmasının ardından Rusya’da yapılanan mafya gurupları halen etkinliğini sürdürüyor.

Rusya’da yer alan haberlere göre, 423 mafya gurubu olduğu belirtiliyor. Bu mafya guruplarının en büyüğünü ise Gürcüler oluşturuyor.

Gürcüler 242, Ruslar 51, Ermeniler 30, Azerbaycan Türkleri ise 16 mafya yapılanmasıyla ön plana çıkıyor. Rusya Federasyonu geçtiğimiz yıllarda bu mafya gurupları ile mücadele kararı almıştı.

SALİFOV 3 BÖLGEDE ETKİN

Rusya’nın aldığı karar sonrasında birçok Rus mafya liderinin farklı ülkelere kaçtığı öne sürüldü. Nadir Salifov’un da hakkında Kırmızı Bülten çıkarılmasıyla Türkiye’ye geldiği öne sürüldü.

Rusya’daki halı piyasasını elinde tutmasının dışında Ukrayna’da meyve-sebze işiyle uğraşan Ermeni ve Ukraynalı isimleri kaçırttığı öne sürülen Salifov’un Baltık ülkelerinde de etkin olmaya başladığı iddia edildi.

İstanbul Polisi 2017’de Bahçelievler Ömür’de Salifov’u öldürme planı için toplantı yapan başka bir guruba operasyon düzenlemişti. O baskında, Caniyev’in kardeşi ile en yakın adamı olan Hacıbaba Talibkhanlı ve Şirinler olarak bilinen suç örgütünün elebaşı Mehmet Sabri Şirin’in de aralarında bulunduğu 13 şüpheli yakalanmıştı.

LİDERİ ÖLDÜREN LİDER OLUYOR

Uzmanlar, Sovyetler döneminden devam eden suç örgütü yapılanmalarında, yasa dışı “Konsey” adı verilen bir yapının devam ettiğini belirtiyor. Buna göre, suçtan elde edilen gelirlere kimin hakim olacağına konsey karar veriyor.

Konseyden onay alan kişi Azerbaycan Türkçesinde Qanunu Orğu (Kanuni hırsız) anlamına gelen bir ünvan alıyor. Mafya kanunlarının hakim olduğu kurallara göre, bir mafya liderini öldüren bir kişi yeni lider oluyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2020, 13:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Criterion Mustafa
Criterion Mustafa - 7 ay Önce

imdb: 7.4
crime/thriller

SIRADAKİ HABER