AYM Başkanı Arslan: Adil yargılanma hakkı ihlali oranı yüzde 52

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, AYM'nin yeni üyesi Basri Bağcı'nın yemin töreninde konuştu. Arslan, "Yüzde 52.1 oranında adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini görüyoruz. Bu da adil yargılanmayla ilgili önemli bir mesele olduğunu gösteriyor" dedi.

AYM Başkanı Arslan: Adil yargılanma hakkı ihlali oranı yüzde 52

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, AYM'nin yeni üyesi Basri Bağcı'nın yemin töreninde konuştu. Arslan, geçen yıl 43 bine ulaşan bireysel başvurulardan 40 binin sonuçlandırıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, kabine üyeleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun katıldığı yemin töreninde Arslan, "Renginden ya da inancından dolayı insana nefes alma hakkı tanımayan yaklaşımla erdemli evrensel toplum inşa edilemez." dedi. 

Kılıçdaroğlu ve Erdoğan aynı törende: Dikkat çeken ayrıntı...Kılıçdaroğlu ve Erdoğan aynı törende: Dikkat çeken ayrıntı...

Arslan, "Bireysel başvuruyu başarıyla uygulayan hiçbir ülkede bizde olduğu kadar başvuru yapılmamaktadır. Mahkememize 2019'da 43 bin civarında başvuru yapılmış, yaklaşık 40 bin başvuru sonuçlandırılmıştır." diye konuştu. 

Zühtü Arslan, “Yüzde 52.1 oranında adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini görüyoruz. Bu da adil yargılanma ile ilgili önemli bir mesele olduğunu, bu meselenin çözülmesi gerektiğini bize söylüyor” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2020, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER