Aytaç Yalman koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği kesinleşti

İlk olarak KRT'deki Sisler Bulvarı programında Saygı Öztürk’ün gündeme getirdiği Aytaç Yalman’ın koronavirüsten öldüğüne ilişkin bilgi için Euronews Türkçe de “kendi kaynaklarından doğrulattı.”

Euronews Türkçe’de yer alan haberde, Aytaç Yalman’ın ölümü ile ilgili, “Euronews Türkçe'nin edindiği bilgilere göre, Yalman'ın ölüm gerekçesi Covid-19” ifadeleri kullanıldı.

Ancak haberde, Yalman’ın ailesinin iddiayı reddettiği de aktarılıyor. Aile, Yalman’a koronavirüs testi yapıldığını ve negatif sonuç çıktığını söylüyor.

Öte yandan haberde, Yalman’ın eşi ve kızının hali hazırda karantina altına olduğu da aktarılıyor.

Bilgiyi ilk kez, usta gazeteci Saygı Öztürk tarafından gündeme getirmişti. Öztürk, yaptığı açıklamada "GATA'ya sevk ediliyor. Orada malum virüs tanısı konuluyor. Evine gitmek istiyor ve bir kaç gün sonra hayatını kaybediyor. Hiçbir tören yapılmadan defnedililyor. Eşi ve kız kardeşi de karantinada tutuluyor" ifadelerini kullanmıştı.

Ancak Sağlık Bakanlığı'nın şu ana dek Yalman hakkında herhangi bir açıklaması bulunmuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamalara göre Türkiye'de şimdiye dek iki hasta yaşamını yitirdi. İlk hasta 89, ikinci hasta ise 61 yaşında. Her iki hasta da erkek. Buna karşın Yalman'ın yaşı ise 80.

BAŞHEKİMLİKTEN AÇIKLAMA

Başhekimlik, "Aytaç Yalman'ın koronavirüs nedeniyle öldüğü kanaati oluşmuştur" açıklamasında bulundu. Aytaç Yalman'ın eşi de koronavirüs tedavisi görüyor.

Yalman 3 hafta önce İranda bulunduğu belirtildi. 

Başkemlikten yapılan açıklama şöyle:

Tahir Aytaç YALMAN
79 yaşında Erkek hasta. Emekli Orgeneral.
         Öyküsünde hipertansiyonu dışında ek hastalığı olmayan hastanın; 
         11 Mart’ta nefes darlığı şikayeti başlamış.
          12 Mart ta şikayetleri nedeniyle Fenerbahçe Orduevi Doktoru eve çağırılmış. Orduevi Doktorundan alınan bilgiye göre  :
       Fizik Muayene Bulguları (12.03.2020) : Dispneik,hafif taşipneik , Ateş 38.5 , NDS:96 , Sat:Oda havasında %92 ,Dinlemekle akciğerde bilateral raller mevcut
 Bu bulgular ile orduevi hekimi hastaneye gitmesi gerektiğini bildirmiş ancak hasta  kabul etmemiş, kendisine evde serum tedavisi uygulanmasını istemiş.
 13.03.2020 tarihinde şikayetlerinin artışı nedeni ile aynı doktor tekrar eve çağırılmış ve bu sefer hasta ikna edilerek hastaneye götürülmüş. Bilgisayarlı tomografisi çekilen hastaya “interstisyel Pnomoni”tanısı konulmuş ve yatış önerilmiş , hastayatışı kabul etmemiş ,eve gitmiş ancak kötüleşince hastaneye tekrar gidilmiş ve saat 17:00 de özel bir sağlık kuruluşu’na  yatırılmış.
14.03.2020 ve  15.03.2020 tarihlerinde  hastanede yatmaya devam ederken hastanın genel durumu bozulmuş, hipoksisi derinleşmiş.
15.03.2020  tarihinde sabah saatlerinde hastanın filmleri konsültasyon amacıyla Sultan Abdülhamid EAH Göğüs Hastalıkları kliniğince değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda takip edilen doktoruyla da görüşülerek hastanın hastanemize nakli sağlanmıştır.
15.03.2020  saat 13.00 de Sultan Abdülhamid 2.Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisine getirildiğinde muayene bulguları:
Bilinç açık ,uykuya meyilli,genel durum kötü,dispneik,taşipneik,yardımcı  solunum kasları solunuma katılıyor, TA:130/60 ,sat %45 NDS:117. 
Hasta bu halde derhal entübe edilerek ventilatöre bağlanmıştır . Hastanın viral pnomoni tablosuna istinaden gerekli tedavisi planlanmış ve tetkikleri istenmiştir. Ancak hastada saat 19:10 da arrest gelişmiş , derhal hızlı ve etkin CPR başlanmış.15 ampül atropin ,10 ampul bikarbonat yapılmış  ancak 40 dakika sonunda ritmi dönmeyince 19:50 de exitus olarak kabul edilmiştir.
Hastanın kliniğinin ve tetkiklerinin bakanlık COVID 19 rehberinde tarif edilen olası vaka tanımına benzemesinden dolayı filyasyon yapılmasına karar verilmiş, yapılan filyasyon sonucunda eşinde semptomlar  görülmesi üzerine 15.03.2020  tarihinde aynı hastaneye yatışı yapılmıştır.
Hastaya daha önce takip edildiği sağlık kuruluşu ve Ordu Evi nde tedavi uygulayan sağlık profesyonelleri, ev temaslıları, işyeri temaslılarına filyasyon yapılmış numuneleri alınmış gerekli izolasyon tedbirleri uygulanmıştır.
Eşinin test sonucunun COVID pozitif gelmesi üzerine merhum Aytaç YALMAN ın klinik tablosunun da uyumlu olduğu dikkate alındığında  COVID 19’a bağlı vefat ettiği kanaati oluşmuştur.

Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi 
Başhekimliği

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sn.Saygı Öztürk olmasaydı, 9 ay önce

1 kişi eksik göstersek kardır kafasına gittiler,ama olmadı.haziranda bakalım ne yapacaklar.