Azerbaycan Turan Partisi Başkanı Cahandar Bayoğlu: Atatürkün "Ne mutlu Türk'üm diyene" fikri bütün Türk devletleri için geçerlidir.

Kardeş Azerbaycan’da siyasette yeni olmasına rağmen birçok önerisi ve gündemi ile Azerbaycan'da ön plana çıkan Turan Partisi Başkanı Cahandar Bayoğlu, önemli açıklamalarda bulundu.

Azerbaycan Turan Partisi Başkanı Cahandar Bayoğlu: Atatürkün "Ne mutlu Türk'üm diyene" fikri bütün Türk devletleri için geçerlidir.

Kardeş Azerbaycan’da siyasette yeni olmasına rağmen birçok önerileri ve  açıklamaları ile ön plana çıkan Turan Partisi Başkanı Cahandar Bayoğlu, önemli açıklamalarda bulundu.

Verdiği röportajda çarpıcı bilgiler paylaşan Bayoğlu, şunları açıkladı.

- Turan coğrafyasında ve Türk devletlerinde, Türklerle birlikte, birçok etnik azınlık olduğunu biliyoruz. Turan'daki ulusal politikayı nasıl görüyorsunuz? Diğer uluslara karşı tutumunuzu ifade etmenizi istiyoruz.

-Türkler binlerce yıldır  Amerika, Asya ve Avrupa'da yaşayarak dünyaya medeniyet getiren bir ırkın adıdır. Türklerin bir arada yaşadığı yerin adı Turan'dır. Turan Partisi Azerbaycan Cumhuriyeti'nde siyasi çaba sarf etse de, yavaş yavaş Turan coğrafyasını bir politik alana dönüştürmeyi hedefliyor. Bu açıdan bakıldığında, tüm Türk devletlerinin siyasi yaşamını göz önünde bulundurarak ulusal ve etnik azınlıklar dediğimizde, Atatürk'ün "Ne mutlu bir Türk" fikrinin gerçek biliyoruz, kendisini Türk olarak gören herkesi Türk kabul ediyoruz! Bunu idealist bir yaklaşım olarak da takdir ediyoruz! Kendini Türk olarak görmeyen her kes, bakış açımızdan ve ait olduğu etnik azınlıklara vatandaşlık hukukundan yararlanmalıdır. Güçlü bir Türk ulusu güçlü bir devlet demektir. Güçlü bir devlette yaşayan her azınlık da güçlüdür. Türk devletlerinde yaşayan her etnik azınlığa devlet gayğısı olmalı ve milli kültürel haklar korunmalıdır!  Dünyanın diğer uluslarının hiçbirini düşmanımız olarak görmüyoruz ve onlarla işbirliği yapmaya hazırız. Bizim için Rus, Fars, Çin şovenizmi ve Ermeniler gibi el altıları bize duşmandırlar! Biz Perslerin, Rusların ve Çinlilerin düşmanları değiliz. Onların adına Türk milletine karşı şovenizme karşıyız. Bu mübarek savaşı kazanmak ve dünyayı kötülükten kurtarmak da görevimizdir!

-Cahandar bey, çok dinli türklerin dini kavramı ve Türk Devletleri Birliği'ne inanç politikası ne olmalı?

Türklerin inançları hakkında kafa karıştırıcı makaleler var. Turan Partisi'nin bu hassas konuya köklü bir yaklaşımı var ve biz bu yolda ilerliyoruz. Tek bir Tanrı'ya olan inancın, dünyanın ilk kültür taşıyıcıları olan Türklerle başladığı doğrudur. Bu Tengriizmdir. Türkler zaman zaman dünyada olan tüm inançlara hakim oldular. Bu inançlara sahip olmalarına rağmen, yaşam ve aile yapı felsefelerine ve  ilkin inançlarına da  yaşattılar . Modern dünyamızda Türkler, Budizm ile birlikte İslam, Lamaychi, Hıristiyanlık ve Mousavi dinlerini benimseyerek tanrıçallıklarını korudular. Turan Partisi Türk kimliğimize dayanıyor ve hiçbir dini inanca karşı değil. Birçok dinde olmak da dünyaya açılmamızın bir yoludur. Tüm dini inançların özgür ve devletin gayğısı altında olması gerektiğine inanıyoruz. Bize göre, Turan'da Türk devletlerinin bir İnanç Merkezi kurulmalıdır. İnançların temsilcileri İnanç Merkezinin yüce divanında temsil edilmelidir. İnançlarımız dünyaya adalet getiren Büyük Türk milleti ile birleşmelidir!

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER