'Bağımlılıkla mücadelede öncü rol oynamak istiyoruz'

Çiğli Belediyesi tarafından, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Teknik Kurulu’nun katkılarıyla online Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı’nın ilk oturumu düzenlendi. Açılış konuşmasını yapan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, "Bütün düzeylerde ele alınması gereken, iklim krizi kadar önemli bir sorun bu. Biz Çiğli Belediyesi olarak, bilimin rehberliğinde, aktif ve bilinçli yurttaşlar yaratılmasına koyacağımız çabayla öncü bir rol oynamak istiyoruz." dedi.

'Bağımlılıkla mücadelede öncü rol oynamak istiyoruz'

Çiğli Belediyesi tarafından, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Teknik Kurulu’nun katkılarıyla online Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı’nın ilk oturumu düzenlendi. Çalıştay’ın açılış konuşmalarını yapan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Çiğli Kaymakamı Kaya Çıtak, İKÇÜ Rektörü Saffet Köse bağımlılıkla mücadele üzerine önemli açıklamalardan bulundu.

TÜRKİYE’NİN KANAYAN YARASI

‘Madde bağımlılığıyla mücadelede öncü rol oynamak istiyoruz’ açıklamasını yapan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Çok önemli bir toplumsal yarayı gündeme alıyoruz. Çağımızın en büyük problemlerinden bir tanesi madde bağımlılığı. Tutunamayan, sıkıntı yaşayan, suça meyilli olan yurttaşların kolayca ulaşarak edindikleri, elindeki ekonomik imkanları harcadıkları, tükettikçe kendilerini tükettiği, bireysel şiddeti arttıran bir problem. Hem emperyalizmin ekmeğine bal sürmeleri cabası. Bütün düzeylerde ele alınması gereken, iklim krizi kadar önemli bir sorun bu. Biz Çiğli Belediyesi olarak, bilimin rehberliğinde, aktif ve bilinçli yurttaşlar yaratılmasına koyacağımız çabayla öncü bir rol oynamak istiyoruz. Türkiye’nin büyük şehirlerinde olduğu gibi bölgemizde de büyük bir sorun. Türkiye’nin kanayan yarasına neşter vurmak, müdahale etmek gibi bir sorumluluğumuz. Biz sorumluluğumuzu bu çalıştayda alınacak kararlarla yerine getirmek istiyoruz.”

EN ÖNEMLİ SORUN

Madde bağımlılığının mücadelesinde sorunun temeline inmenin önemini vurgulayan Çiğli Kaymakamı Kaya Çıtak, “Ülkemizin önemli sorununu hep birlikte tartışmak ve çözüm yolu bulmak beni çok mutlu etti. Bu uzaktan katılım çok alışık olmadığımız bir uygulama. Özellikle son yıllarda ülkemiz, Batı’dan Doğu’ya sentetik uyuşturucu yapma ticaretinin ortasındadır. Bir yandan da madde bağımlılığı gündemimizdedir. Çiğli’de yoğun olarak gördüğümüz, kadına şiddet, aile arasında geçimsizlik aileyi etkilediği gibi çocuklarımızı da etkiliyor. Mücadele için sorunun temeline inmek, doğru çözüm üretmek önemlidir” dedi.

MADDEYE BAŞLAMA YAŞI ÇOK DÜŞÜK!

Çalıştaya katkılarıyla destek veren İKÇÜ Rektörü Saffet Köse, “Çiğli Belediyemizle organize ettiğimiz çalıştayımıza hoş geldiniz. Madde bağımlılığının bütün şehirleri etkilediğini biliyoruz. İzmir’de madde bağımlılığının arttığını düşünürsek bu çalışmanın önemi bir kez daha vurgulandı. Yapılan araştırmalar,  Türkiye’de maddeye başlama yaşının çok düştüğünü ortaya koyuyor. Toplumun temeline dinamit koyan madde kullanımını engellemek olasıdır. Toplumsal katmanlara ayrıntılı ve nitelikli çalışmalara ihtiyaç olduğunu görmekteyiz. Bu tür kullanımlara başvuranların aile içinde mutsuz olduğu görülüyor. Satıcıların ise çocukların zaaflarını bildiklerini görüyoruz. Bağımlılıklara neden olan durumların derinlemesine incelenmesini herkes ister. Birlikte mücadele ettiğimiz herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

“Farklı bir yol, farkında ol” sloganıyla gerçekleştirilen çalıştaya, çeşitli meslek gruplarından üyeler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, klinisyenler ve akademisyenler katılım gösterecek. İki gün sürecek çalıştayın ilk gününde, bağımlılıkla mücadele alanında çalışmalarda bulunmuş uzman ve akademisyenler; madde bağımlılığı, ilişki bağımlılığı ve teknoloji bağımlılığı üzerine sunum yapacak. Programın devamı ise şöyle;

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER