'Bakan göz göre göre halkı kandırıyor'

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, günlerdir süren yangınlara isyan etti. Özkan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin halkı kandırdığını belirterek madde madde gerçekleri açıkladı. 

Özkan, "Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, göz göre göre halkı kandırıyor. İzmir’deki yangının söndürülme çalışmalarında ihmali olan ve gerçek dışı bilgilerle halkı yanıltan Bakan Pakdemirli istifa etmelidir" dedi ve 'işte gerçekler' diyerek paylaşımlarda bulundu.

"Bakan Pakdemirli ne dedi gerçekler ne?" diye soran Özkan şu bilgileri verdi:

Pakdemirli'nin iddiası: Uçak 4 ton su alıyor, helikopter 2.5 ton. 

Gerçek: Bir helikopter 6 ton su alıyor ancak içindeki kimyasalla karıştırıp 20 ton su etkisi yapacak şekilde söndürme yapıyor. Bu helikopterlerde kimyasal yok.

Pakdemirli'nin iddiası: THK'nın elinde olan uçaklar 6 tane ama 3'ü şu an yerde, ground vaziyette. Yani motor yuvalarında motor yok

Gerçek: Bakan Pakdemirli’nin uçamaz dediği uçaklara uçuşa elverişlilik sertifikası Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden alınmıştır.

İŞTE BELGELER;

Özkan açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

Öte yandan şu an uçan hiçbir helikopterin ise UÇUŞA ELVERİŞLİLİK SERTİFİKASI yoktur.

Ayrıca THK’da 9 adet var yangın söndürme uçağı vardır. Bunların 6’sı uçuşa hazırdır. Üçü yedek olarak alınmıştır. Bu uçakları 2009 yılında dönemin Başbakanı Erdoğan aldırmıştır. Bugün bu uçakların havalanmama nedeni yasalara aykırı olarak uçuş izni verilmemesidir.

27 Haziran tarihinde Orman Bakanlığı Yangın söndürme ihalelerini 4743 sayılı K.İ.Y kapsamı dışına çıkarıyor. Bu tarihten sonra açılan ihaleye katılan KAAN Havacılık ve Bordo Havacılık ihale şartnamesi koşullarını bugün de dahil olmak üzere yerine getirememiştir.

TSK'NIN ELİNDEKİ YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARINI NEDEN DEVREYE SOKMADIN?

THK ile aranızdaki anlaşmazlık nedeniyle İzmir'in ormanlarının cayır cayır yanmasına oradaki canlıların yok olmasına aymazlık içinde baktın. Peki sana soruyorum sayın Bakan; TSK'nın elindeki yangın söndürme uçaklarını neden devreye sokmadın?

İSTİFA ET

İsrail ve Yunanistan'daki yangınların söndürülmesi için TSK'nın elindeki yangın söndürme uçaklarının gönderilmesini teklif etmiştik. Peki İzmir'deki yangının söndürülmesi için bu uçakları neden çağırmadın? Bu yangının karası alnında bir lekedir. İstifa et!

'THK UÇAKLARI ARIZALI' DİYEN PAKDEMİRLİ, AYNI UÇAKLARI GEÇEN YIL YUNANİSTAN'A ÖNERMİŞ

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, İzmir’in Karabağlar ilçesinde üç gün sonra kontrol altına alınabilen orman yangınıyla ilgili açıklamasında, Türk Hava Kurumu’nun (THK) elinde bulunan ve gece de uçabilen dev yangın söndürme uçaklarının kullanılmama nedenini ‘arıza’ya bağlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin geçen yıl aynı uçakları Yunanistan’daki büyük orman yangını için önerdiğini açıkladı.

Twitter hesabından açıklama yapan Çelebi, şunları yazdı:

“Sayın Bakan Pakdemirli’nin bir yıllık hikayesi:

24 Temmuz 2018:THK yangın söndürme uçakları İzmir’de Yunanistan yangınına yardım için hazır.
20 Ağustos 2019 İzmir Yangını:THK uçaklarının motorları arızalı, yağ akıtıyorlar.
Ve belgesi: Anadolu Ajansı!”

Çelebi’nin bahsettiği Anadolu Ajansı haberi ise şu adreste halen okunabiliyor.

Türk Hava Kurumu web sitesinde ise söz konusu uçakların, ‘göreve hazır’ olduğu belirtiliyor.

NEDEN UÇAKLAR KULLANILAMIYOR?

Cumhuriyet’ten Tuncay Mollaveisoğlu’nun haberine göre Orman Bakanlığı yangınla mücadelede Türk Hava Kurumu’ndan ‘masraflı’ olduğu gerekçesiyle uçak kiralamayıp yangın söndürme işini bu alanda deneyimi olmayan ve yurt dışından helikopter kiralayan özel bir şirkete devretmiş.

Habere göre, Türk Hava Kurumu’nda altısı faal dokuz uçak, Türk Hava Kuvvetleri’nde ise altı adet büyük yangın söndürme uçağı bulunuyor. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait her biri 12 ton su taşıyabilen C-130 tipi uçaklar, Kayseri’deki ikbal bakım merkezinde özellikle yangınla mücadele için geliştirilmiş.

THK ESKİ BAŞKANI: YANGINLARDA UÇAK KULLANILSAYDI BİR HEKTAR BİLE YANMAZDI

THK’nın eski başkanı Karakuş, uçakların yangın bölgesine helikopterlerden üç kat daha hızlı ulaşabileceğini ve daha yüksek su boşaltma kapasiteleriyle söndürme işleminde çok daha etkili olabileceğini vurguladı.

Karakuş, 2002’de Marmaris’te yaşanan yangına dair bir örnek vererek söndürme işleminde uçakların önemini şöyle açıkladı: “2002’de Marmaris’teki bir orman yangınında Bakanlık sadece helikopterleri denemek istedi. Beni arayıp ‘THK uçakları bu yangına karışmasın’ dediler. Marmaris tam üç gün yandı ve alevler kontrol edilemeyince bizi yeniden göreve çağırdılar. Biz müdahale edince söndürdük. Tam 165 yangına uçaklarımızla müdahale ettik ve tamamını kısa sürede söndürdük.”

İHMALLER ZİNCİRİ...

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, ihmallere ilişkin çarpıcı detaylar verdi. Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar ile birlikte yangın bölgesine giden Murat Bakan, şunları kaydetti:

HABERİ YOK

100-150 yıllık çam ağaçlarının olduğu çok büyük bir bölge, üç gündür yanıyor. Bin hektarlık alanın yandığını tahmin ediyoruz. Çalışmalarda çok büyük koordinasyon eksikliği var. Bakan Bey helikoptere binip havadan bakıyor ama aşağıdaki koordinasyonsuzluktan haberi yok.

KOORDİNASYON YOK

Çeşitli kentlerden gelen araçlar var, yol bilmiyor, iz bilmiyor. Nereye, nasıl gideceklerini, ne yapacaklarını köylüye soruyorlar. Arazöz yangının yanında su sıkmıyor. Vatandaş “Neden sıkmıyorsun” diyor, “Amirimden talimat almadım” diyor… Mazotları yok, mazot takviyesi yapabilecekleri tanker yok, araçlar yangın bölgesini terk edip ta Gaziemir'e mazot almaya gidiyor. Diğer kentlerden gelen ekiplerin yemeği yok… Koordinasyon hiç yok! Tüm bunları, sabaha kadar bizzat yaşayarak gördük.

BİLGİLER YANILTICI

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar yanıltıcı. Kirazlı'da bir kontrol noktası kurmuşlar, aşağıdaki yangın bölgesini kontrol etmeye çalışıyorlar. Bakan Bey gece helikoptere binip keşif yapıyor. Sonra da çıkıp “Daha kötü bir tablo beklerken daha iyi bir tablo gördük. Sabah saatlerinde çok hızlı müdahale edeceğiz, yarın öğleden önce kontrol altına almayı umut ediyoruz” diyor. Bir kere yangın alttan yayılıyor! Çam ağaçlarının altında, çamın ince kurumuş yaprakları var ve bu yangının alttan yayılmasına neden oluyor. Bunu yukarıda baktığınızda görmüyorsunuz.

HELİKOPTER YOK

Bakan Bey helikopter sayısı veriyor ama biz havada söylediği sayıda helikopter göremiyoruz. Uçaklar zaten yok! Eskiden askeri birliklerden de yardım istenirdi, biz alanda askeri ekip de göremiyoruz. Yanan alan ise söylediğinden çok daha fazla! Bakanlık yaptığı her açıklamada kamuoyunu yanıltıyor. Köylümüzün yanındayız, yaşananlara bizzat tanık oluyoruz. Çatalca Köyü'nün bağı bahçesi yandı, yangın evlere kadar geldi. Tek bir uçak dahi olsaydı, Çatalca Köyü'nün zeytinlikleri yanmayacaktı. O bölgede soğutma yapmadılar. Efemçukuru'nda bağ bahçe kalmadı. İnanılmaz bir zarar var. İnanılmaz bir koordinasyonsuzluk var! 

ÇİÇEKLER AÇAN DAĞLAR, CAYIR CAYIR YANIYOR

Murat Bakan, Menderes Belediye Başkanı Kayalar ile yangın bölgesine giderek incelemelerde bulundu. “İzmir'in çiçekler açan dağları cayır cayır yanıyor” dedi.

İzmir'in Karabağlar İlçesi'nde Pazar günü başlayıp saatte 70 kilometreye ulaşan şiddetli rüzgarın etkisiyle Seferihisar ve Menderes ilçelerinin ormanlık alanlarına sıçrayan orman yangınının yayılması durduruldu. Şu ana kadar 680 futbol sahası büyüklüğündeki 500 hektarlık alan küle döndü. Yangına 19 helikopter 200 arazözle müdahale edildiği kaydedildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de yangını helikopterle havadan denetledi.

Pakdemirli dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada ise yangının kontrol altına alındığını duyurdu. Pakdemirli yangının çıkış sebebinin henüz bilinmediğini belirterek, “Kötü niyetli olabileceğini düşünüyorum. Yanan fidanları 1 günde dikebiliriz ama böyle bir bitki örtüsünü, yabani hayatı, florayı ancak 50 yılda elde edebiliyoruz” diye konuştu.

THK’DAN FARKLI AÇIKLAMA GELDİ KAFALAR KARIŞTI

Uzmanlar ise THK'nın 9 uçağının olduğu ve bunlardan 5 tanesine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından uçuş izni verildiğini söylediler.

9 UÇAKTAN 5'İ UÇUŞA HAZIR

Havacılık uzmanları uçakların 1970 model olmasının önemi olmadığını 3 yıl önce İsrail'de yangına müdahale eden uçakların Türk Hava Kurumu'na ait olan uçaklar olduğunu vurguladı. Ulaşılan  bilgilere göre THK'nın Orman Genel Müdürlüğü ile yaptığı anlaşmalar 5 uçak üzerine yapılıyor. 4 uçak faal ve istenildiği zaman uçuşa hazır halde duruyor. Diğer uçak ise herhangi bir olumsuz durumda yedekte bekletiliyor.

3 UÇAK PARÇA İÇİN KULLANILIYOR 1 UÇAK BAKIMDA

THK'nın toplamda 9 uçağı bulunuyor. Bunlardan sadece 3 tanesi parça amaçlı kullanılıyor. Uçaklardan biri bakımda diğer 5 tanesi ise uçuş izinleri alınmış bir durumda hangarlarda bekliyor. Uçuşa hazır olan 5 uçağın 1'i İzmir'de diğer 4'ü de Ankara'da bulunuyor.

Geçen yıl çıkan yangınların söndürülmesinde Bakan Pakdemirli'nin “eski” diye tabir uçakların kullanıldığını belirten uzmanlar, “Eski uçak yoktur. THK'nın uçakları 1960 değil 1970 model. Ayrıca bunlar cep telefonu değil ki her yıl başka bir teknoloji ile değiştirilsin” dedi.

SİVİL HAVACILIK UÇUŞ İZNİ VERDİ Mİ?

Bakan Pakdemirli'nin yanlış bilgilendirildiğini ifade eden uzmanlar, “Bakanın açıkladığı rakamlar doğru değil. Eğer Pakdemirli'nin dediği gibi olsaydı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü THK'nın uçaklarına uçuş izni vermezdi. Eğer sayın bakanın söyledikleri doğruysa şu soruya yanıt verilmelidir: Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Bakan Pakdemerli'nin uçamaz dediği uçaklara uçuş izni verdi mi vermedi mi?” sorusunu yönelttiler.

İSRAİL TEŞEKKÜR ETMİŞTİ

2016 yılının sonunda İsrail’de Kudüs dahil, 13 noktada çıkan yangına THK ekibi 3 tane CL-215 yangın söndürme uçağıyla müdahale etmişti.

Dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da yangına müdahale eden Türk Hava Kurumu (THK) “Ateş Kuşları” ekibine gösterdikleri büyük başarıdan dolayı teşekkür etmişti.

YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARI

Açık kaynaklara göre; Türk Hava Kurumu'nda 6’sı faal 9 uçak, Türk Hava Kuvvetleri'nde ise 6 adet devasa yangın söndürme uçakları bulunuyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
VERYANSIN TV AÇILDI ! https://veryansintv.com/ 11 ay önce

VERYANSIN TV AÇILDI ! https://veryansintv.com/

Avatar
VERYANSIN TV AÇILDI ! https://veryansintv.com/ 11 ay önce

VERYANSIN TV AÇILDI ! https://veryansintv.com/

Avatar
BOP EŞBAŞKANIMIZ SİYONİST-MASON-RECEP 10 ay önce

İĞRENÇ ÜMMETİSTAN'DA TÜRK'SEN , ATATÜRK'ÇÜ İSEN 250 GR. ÇAY !
IŞİD'LİYSEN , PKK'LİYSEN , YANİ SİYONİSTİN ASKERİ İSEN 250 M2 VİLLÂ !

Avatar
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 10 ay önce

CAN ATAKLI ! https://www.youtube.com/watch?v=15yo1UELdsc