Bakanlığın Uzungöl projesine, yargı 'dur' dedi

Kaçak yapılaşmalar sonucunda doğal yapısında meydana gelen tahribatlarla gündemde olan Uzungöl için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni imar planı çalışması yargıya taşındı.

Bakanlığın Uzungöl projesine, yargı 'dur' dedi

Trabzonun Çaykara ilçesinde bulunan ve kaçak yapılaşmalar sonucunda doğal yapısında meydana gelen tahribatlarla gündeme gelen Uzungöl’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2019 yılında, 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı hazırlandı.

Askıya çıkan plan, 80'e yakın noktada parsel anlaşmazlığı nedeniyle şehircilik ilkelerine ve imar mevzuatına aykırı olduğu gerekçesiyle yargıya taşındı.

30 KİŞİ TARAFINDAN DAVA AÇILDI
30 kişi planın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Trabzon İdare Mahkemesine dava açtı. Dava kapsamında bölgede bilirkişi keşfi de yapıldı.

YÜRÜTMEYİ DURDURUMA KARARI

Mahkeme, plan esaslarına, imar mevzuatına, üst ölçekli plan hükümlerine ve kamu yararına uyarlık görülmediğini, dava konusu olan planın hukuka aykırı olduğu ve davacı taraflar açısından telafisi güç zararlara sebebiyet verebileceği gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER