Bakanlık yayınladığı taslağı alelacele siteden kaldırdı

Poşetin ardından “geri kazanım payı alınacak” ambalajlar kamuoyundan yoğun tepki çekince Bakanlık önce sosyal medya hesaplarından haberleri yalanladı. Geri Kazanım Katılım Payı uygulamasının TBMM’de tüm partilerin mutabakatıyla kabul edildiğini söyledi. 29 Kasım 2018’de TBMM’de kabul edilen yasa teklifine CHP, İYİ Parti ve HDP’nin red oyu verdiği ortaya çıktı. Bu partilerin tasarıyı reddettiğine dair tutanaklar TBMM sitesinde yer alıyor.: https://www.tbmm.gov.tr/tutanak/donem27/yil2/ham/b23196oylama.htm

Resmi twitter hesabından “Ambalajlı ürünlerden ücret alınacağı yönündeki haberler kesinlikle doğru değildir” paylaşımı yapan Bakanlık, bu konuda yine kafaları karıştırdı. TBMM’de AKP ve MHP oylarıyla yasalaşan kanun metninde içecek ambalajları başta olmak üzere, ilaç ve elektronik eşya ambalajları dahil “geri kazanım katkı payı” adı altında alınacak ücretler belirlendi. Geri kazanım katkı payının üreticiden alınacağı söylesen de üreticinin artan maliyetlerini tüketiciye yansıtmasının önüne geçecek herhangi bir düzenleme yapılmadığı için katkı payı miktarlarının tüketiciye de yansıması kaçınılmaz olacak.

Zira Bakanlık daha önce twitter hesabından hangi ürün ambalajlarından ücret tahsil edileceğini daha önce paylaşmıştı. Ayrıca ücret tahsil edilecek ambalajlar ve tahsil edilecek miktarlar da 7153 numaralı Kanun’un eklerinde düzenlenmişti. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/12/20181210-4-1.pdf

'HAZİNEDE YARATTIKLARI DELİĞİ YAMAMAK İÇİN'

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ambalajlı ürünlerden tahsil edilecek “Geri Kazanım Katılım Payı” ile ilgili sosyal medya hesapları ve Anadolu Ajansı aracılığıyla toplumu kandırmasına tepki gösterdi.

Gülizar Biçer Karaca şu açıklamaları yaptı:
 
“Çevre ve Şehircilik Bakanı, bakanlık makamına yakışmayacak şekilde halkı kandırmaya çalışmaktadır. “Sıfır Atık” politikası kapsamında Çevre Kanunu’nda yapılan değişikliklerin arkasında duramayan Bakanlık, sorumluluğu TBMM’deki diğer partilerle paylaşmaya çalışmakta ancak bunu yaparken yalana başvurmaktadır. TBMM Genel Kurul’unda CHP’nin red oyu verdiği teklifi sanki bizler de kabul etmişiz gibi bir yalan bilgiyle vatandaşlarımızı kandırmaya çalışması kabul edilemez. Cumhuriyet Halk Partisi’nin milletvekilleri tıpkı diğer partilerin vekilleri gibi teklife red oyu vermişlerdir. Poşet başta olmak üzere ambalajlardan tahsil edilecek ücretleri düzenleyen kanun teklifi Ak Parti ve MHP oylarıyla yasalaşmıştır. Bunun tüm toplum tarafından bilinmesini isterim.

Arkasında duramayacağı düzenlemelere imza atan Bakanlık büyük bir acz içindedir. Resmi internet sitesinden konuya dair yönetmelik taslağını da kaldıran Bakanlık yetkilileri açık ki işgal ettikleri makamın yükünü taşıyamamaktadır. Doğayı korumak için atılacak her türlü adıma destek vermeyi görev bilen bizler, Bakanlığın doğayı korumak adı altında kendilerine gelir sağlama çabası içine girdiklerini daha önce de kamuoyuyla paylaşmıştık. Artan kamuoyu tepkisi karşısında kendi çıkardıkları kanundan ve yönetmeliklerden geri adım atmaları tüm bu düzenlemeleri doğayı korumak için değil, Hazine’de yarattıkları deliği yamamak için yaptıklarının açık bir göstergesidir. Poşetin paralı olması konusunda da verdiğimiz tepkilerde ne kadar haklı olduğumuz bugün bakanlığın yalana başvurmasıyla bir kez daha ispatlanmıştır.”


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.